لینک های دستیابی پذیر

دوشنبه ۲۹ عقرب ۱۳۹۶ کابل ۰۴:۳۶

سفر مک مستر به کابل شاید پالیسی ترمپ در قبال افغانستان را روشن سازد


قرار است مک مستر​ مشاور امنیت ملی ایالات متحده امریکا در راس یک هیئت بلند رتبه کشورش به افغانستان سفر کند.

انتظار می‎رود وی با مقام های افغان در کابل دیدار کند.

گفته می‎شود که سفر این هیئت بلند رتبه امریکایی، پالیسی دونالد ترمپ رئیس جمهور امریکا در قبال افغانستان را روشن خواهد ساخت.

وزیری: تاریخ دقیق آمدن این هیئت روشن نیست.
وزیری: تاریخ دقیق آمدن این هیئت روشن نیست.

دولت وزیری سخنگوی وزارت دفاع افغانستان در مورد سفر مک مستر چنین گفت:

"تاریخ دقیق آمدن این هیئت روشن نیست اما حکومت امریکا در بخش‎های زیادی با ما کمک می‎کند، در بخش تمویل و تجهیز و آموزش نیروهای افغان کمک می‎کند و هر زمانی‎که مقام‎های بلند رتبه امریکا به افغانستان می آیند در ملاقات هایشان روی چگونگی تقویت نیروهای افغان تلاش می‎کنند."

سفر مشاور امنیت ملی ایالات متحده امریکا در حالی به کابل برنامه ریزی شده که قرار است واشنگتن تا حدود دو هفته دیگر سه صد سرباز مرین یا نیروهای پیاده بحری را به ولایت هلمند بفرستد.

محمد شفیق همدم مشاور پیشین ناتو در افغانستان که اکنون در واشنگتن است در صحبت به رادیو آزادی گفت، در هیئت امریکایی که قرار است از افغانستان دیدن کند، برعلاوه مقام‎های ارشد دیگر یک مشاور ارشد رئیس جمهور دونالد ترمپ هم حضور خواهد داشت که پس از این سفر نظر اش در مورد افغانستان را با آقای ترمپ شریک ساخته و بر اساس آن اداره جدید امریکا پالیسی خود در مورد افغانستان را روشن خواهد ساخت.

همدم: چنین سفرها نشان می‎دهد که ماموریت افغانستان هنوز هم برای واشنگتن و اداره جدید امریکا بسیار مهم است.
همدم: چنین سفرها نشان می‎دهد که ماموریت افغانستان هنوز هم برای واشنگتن و اداره جدید امریکا بسیار مهم است.

وی افزود:

" برای نخستین بار پس از به قدرت رسیدن دونالد ترمپ قرار است یک هیئت بلند رتبه حکومت امریکا وارد افغانستان شود تا بتواند از نزدیک اوضاع را بررسی کرده و گزارش دست اول را به واشنگتن برساند. چنین سفرها نشان می‎دهد که ماموریت افغانستان هنوز هم برای واشنگتن و اداره جدید امریکا بسیار مهم است."

انتظار می‎رود که مشاور امنیت ملی امریکا پس از بازدید از کابل بروز شنبه و یا یکشنبه راهی اسلام آباد شده و از آن‎جا به هندوستان برود.

روزنامه هندوستان تایمز به نقل از یک مقام که نخواسته نامش گرفته شود، در مورد سفر مک مستر نوشته‎است که مشاور امنیت ملی امریکا در سفرش به کابل به این موضوع می پردازد که آیا نیاز به اعزام نیروهای بیشتر به افغانستان است یا خیر؟

مک مستر در ماه فبروری سال جاری میلادی به عنوان مشاور امنیت ملی امریکا تعیین شد.

XS
SM
MD
LG