لینک های دستیابی پذیر

شنبه ۲۷ عقرب ۱۳۹۶ کابل ۰۳:۱۸

سفر تیلرسن به مسکو نتوانست تشنج میان امریکا و روسیه را رفع نماید


سفر وزیر خارجه امریکا به مسکو و ملاقات‎هایش با رهبران روسیه نتوانست تشنج و پیچیدگی را که در روابط امریکا و روسیه وجود دارد رفع نماید.

سفر وزیر خارجه امریکا به مسکو قرار معلوم نتوانست روابط بین دو قدرت بزرگ جهانی را هموار بسازد و علایم واضح در رابطه با ایجاد درز بیشتربین مسکو واشگتن مشاهده می‎شود ومسیر آینده سیاست خارجی امریکا راهم سر در گم است.

بعد از بلند سویه ترین ملاقات مستقیم بین مقامات امریکا روسیه بعد از بقدرت رسیدن رئیس جمهور ترمپ هر دو طرف محتاطانه می‎گویند که برای بهبود روابط سعی خواهند کرد و تصدیق می‎کنند که این روابط بدرجه پایین ترین آن قرار دارد.

روزنامه نیویورک تایمر تحت عنوان تیلرسن و پوتین به جزاز عدم توافق چیزی دیگری را برملا نساختند نوشته‎است دو طرف حتی نتوانستند در مورد حقایق موجود در رابطه با حمله احتمالی سلاح کیمیاوی در هفته گذشته در سوریه نظر مشترک پیدا کنند.

تیلرسون اظهار داشت رژیم بشار الاسد در چند سال جنگ در سوریه شش بار از اسلحه کیمیاوی کار گرفته‎است، اما همتای روسی وی سرگی لاوروف اظهار داشت که حمله راکتی امریکا بر سوریه غیر قانونی بود و از تکرار چنین حملات باید خودداری شود.

وزرای خارجه امریکا و روسیه
وزرای خارجه امریکا و روسیه

حتی خود رئیس جمهور ترمپ هم در مورد آینده روابط بین روسیه و امریکا چندان امیدوار بنظر نمی‎رسد.

الکساند بانوف از موسسه تحقیقاتی کارنیگی به روزنامه گاردین گفته‎است دو طرف هریک چنین نشان می‎دادند که مدیون یک دیگر می‎باشند، ولی حالا چنین عمل می‎کنند که هیچ یک از آن‎ها هیچ دینی ندارد.

بسیار تحلیلگران به این باور اند که حمله راکتی امریکا بر سوریه یک برگشت ناگهانی در سیاست خارجی امریکا بشمار می‎رود.

مارک گالیوتی از انستتوت روابط بین المللی در پراگ می‎گویداین تغییر سیاست مسکو را گمراه ساخته‎است زیرا روسیه تا حال چنین فکر می‎کرد که در باره مسیر سیاست خارجی امریکا معلومات کافی دارد.

کارشناس در امور سیاسی در انستتوت بروکینگز مایکل اوهانلندر روزنامه لاس آنجلس تایمز نوشته‎است بچشم پوتین امریکا یک قدرت بزرگ خارج از کنترول می‎باشد که باید با آن مقابله شود. نظریات او پوشیده می‎باشد ولی حد اقل صادقانه‎است.

معاون برنامه ایرو ایشا در مرکز تحقیقات ستراتیژیک بین المللی در واشنگتن جیفری منکاف اظهار می‎دارد غیر قابل پیشبینی بودن سیاست خارجی در اداره رئیس جمهور ترمپ درجه اعتماد بین این دو کشور را که بی آن هم رو به وخامت نهاده بود، وخیمتر ساخته و می‎تواند مشکل ایجاد کند.

اما به گفته منکاف هرچند این اختلافات و مشکلات شاید سبب برخوردهای داغ بین روسیه و امریکانشود، ولی افکار مردم را در مورد مناسبات این دو کشور برای مدت طولانی مشغول نگه می‎دارد.

XS
SM
MD
LG