لینک های دستیابی پذیر

Breaking News
شنبه ۲۸ ميزان ۱۳۹۷ کابل ۰۲:۳۵

دونالد ترمپ پیروزی اردوغان در همه‌پرسی اخیر ترکیه را تبریک گفت


رئیس جمهور ایالات متحده امریکا پیروزی همتای ترکی اش را در همه‌پرسی اخیر را تبریک گفت.

قصر سفید می‌گوید، دونالد ترمپ رئیس جمهور ایالات متحده امریکا در یک تماس تلیفونی به رجب طیب اردوغان رئیس جمهور ترکیه پیروزی اش را در همه‌پرسی که صلاحیت او را افزایش می‎دهد، تبریک گفت.

این در حالیست که ناظران اتحادیه اروپا، وزارت خارجۀ ایالات متحده و احزاب مخالف حکومت ترکیه در مورد تخطی‎ها و بی نظمی‎ها قبل از همه پرسی و در جریان آن ابراز نگرانی کرده‎اند.

به گفته مقامات کمسیون انتخابات ترکیه ۵۱.۴ درصد رای دهندگان به افزایش صلاحیت‌های رئیس جمهور رای داده‎اند.

منتقدان رجب طیب اردوغان رئیس جمهور ترکیه می‎گویند، اصلاحات جدید وی را به یک دیکتاتور تبدیل نموده، امکان توازن و کنترول دموکراتیک قدرت را محدود می‎سازد. ناظران سازمان امنیت و همکاری اروپا چوکات قانونی را ناقص خوانده اند که بر اساس آن همه پرسی انجام داده شد.

تانا دو زولویتا (Tana de Zulueta) رئیس گروه ناظران این سازمان روز دوشنبه در یک کنفرانس خبری در شهر انقره گفت:

"در جریان کمپایین بر علاوه سایر مسایل، به خاطر کسب رای مثبت ما مداخله مستقیم مقامات عالی رتبه را دیدیم. ناظران ما استفاده از امکانات دولتی و ایجاد موانع در برابر کمپایین رد همه پرسی را نیز دیده‎اند."

رجب طیب اردوغان روز دوشنبه در انقره در یک گردهمایی طرفدارنش با رد این انتقادات گفت، ترکیه گزارش‎های سازمان امنیت و همکاری اروپا که بر مبنای انگیزه‎های سیاسی استوار است را نمی‌بیند، نمی‌شنود و نه هم تائید می‌کند.

اردوغان همچنان گفته‎است، ترکیه می‎تواند در مورد یکجا شدن با اتحادیه اروپا که وقت زیاد را گرفته‎است نیز همه پرسی دایر کند و اگر در همه پرسی و لایحه تصویب شده توسط پارلمان تقاضا شود، وی دوباره حکم اعدام را در ترکیه جاری خواهد ساخت.

سیگمار گابریل وزیر خارجه جرمنی با تاکید بر دوام پروسه دموکراتیک در ترکیه و مخالفت با جاری نمودن سزای اعدام در آن کشور در یک کنفرانس خبری مشترک با وزیر خارجه البانیا گفت:

"باید واضح ساخت که ما صرف در صورتی با انکشاف اقتصادی و پیشرفت اجتماعی ترکیه مساعدت می‎توانیم که این کشور در مسیر دموکراتیک باقی بماند و به راه‎های غیر دموکراتیک رو نکند. طور مثال جاری ساختن سزای اعدام به مفهوم پایان گفتگوهای یکجا شدن این کشور با اتحادیه اروپا خواهد بود."

هزاران تن برای ابراز مخالفت با نتایج این همه‌پرسی روز دوشنبه در استانبول و شهرهای دیگر ترکیه مظاهره کردند و بر اساس گزارش‎های مطبوعات ترکیه پولیس در شهر انتالیا ۱۳ تن را دستگیر کرده‎است.

XS
SM
MD
LG