لینک‌های قابل دسترسی

خبر تازه
جمعه ۱۵ ميزان ۱۴۰۱ کابل ۰۳:۱۷

افغانستان

ولسی جرگه طرح قانون مبارزه با مواد مخدر را تصویب کرد

ولسی جرگه افغانستان طرح قانون مبارزه با مواد مخدر و مسکرات را تصویب کرد.

این طرح هفت فصل و هفتاد و شش ماده دارد و دو سال قبل به ولسی جرگه فرستاده شده‎است.

عبدالرووف ابراهیمی رئیس این جرگه در نشست عمومی امروز گفت که این طرح به اکثریت آرا تصویب شد.

یک ماده اختلافی مبنی برجواز کشت مواد مخدر برای ساخت ادویه در افغانستان، ازین طرح حذف گردید.

تازه‌ترین خبرهای روز را این‌جا دنبال کنید

یک گروه ۳۱۵ نفری مهاجرین افغان از پاکستان به کانادا منتقل شدند

تصویر آرشیف: تعدادی از افغانهای مهاجر که به کانادا منتقل شده اند

در ادامه روند انتقال افغانهای مهاجر به کانادا٬ یک گروه بیشتر از سه صد تن از افغانها به روز چهارشنبه به ولایت کالگری آن کشور منتقل گردیدند.

شان فریزر وزیر امور مهاجرین کانادا گفته است که مجموعآ ۳۱۵ افغان در یک پرواز از اسلام آباد به کانادا منتقل شدند.

شان فریزر دیروز در تویتر خود نوشته که با این افراد تعداد مهاجران تازه اسکان افغان در کانادا از ۲۱ هزار تن گذشت.

حکومت کانادا تعهد کرده که به ۴۰ هزار افغان اجازۀ اقامت در آن کشور را می دهد.

روند اخذ امتحان کانکور در ۳۳ ولایت افغانستان آغاز گردید

تصویر آرشیف: جریان اخذ امتحان کانکور در ولایت خوست

روند اخذ امتحان کانکور به غیر از کابل، امروز پنجشنبه در ۳۳ ولایت دیگر افغانستان آغاز شد.

به اساس آمار رسمی این وزارت، قرار است حدود ۱۵۰ هزار فارغ صنوف دوازدهم در امتحان کانکور اشتراک کنند که ۳۵ درصد آنان دختران هستند.

روند اخذ امتحان کانکور در حالی آغاز شده که از تسلط دوبارۀ طالبان بر افغانستان در اگست سال گذشته، دروازه های مکاتب متوسطه و لیسه ها بروی دختران افغان مسدود شده است.

بسیاری از دانش آموزان و خانواده ها ابراز نگرانی کرده اند که با مسدود ماندن مکاتب دختران در افغانستان ٬ در سالهای آینده مکاتب دخترانه هیچ فارغ التحصیل نخواهد داشت تا در کانکور های بعدی حضور داشته باشند.

نماینده امریکا برای افغانستان با وزیر دولت در امور خارجه پاکستان دیدار کرد

توماس وست نماینده امریکا برای افغانستان و حنا ربانی کهر وزیر دولت در امور خارجه پاکستان

حنا ربانی کهر وزیر دولت در امور خارجه پاکستان در دیدار با توماس وست نماینده خاص امریکا در امور افغانستان روی بهبود وضعیت اقتصادی افغانستان تاکید کرده است.

سخنگوی وزارت امور خارجه پاکستان در اعلامیه ای در تویتر خود نوشته که توماس وست دیروز (پنجم اکتوبر) در اسلام آباد با حنا ربانی گفتگو کرده.

در اعلامیه گفته شده که حنا ربانی کهر، در ملاقات با توماس وست در اسلام آباد، روی تعهد پاکستان برای یک افغانستان صلح آمیز، مرفه و باثبات تاکید کرده است.

طالبان: دو تن از چنگ ربایندگان نجات یافتند

یک نظامی طالبان در شهر کابل. عکس جنبه تزئینی دارد

حکومت طالبان از کشته شدن دو آدم ربا در کابل خبر داده و می‌گوید که دو تن از چنگ رباینده‌ها نجات یافته اند.

انعام‌الله سمنگانی معاون سخنگوی حکومت طالبان دیروز (۵ اکتوبر) در یک تویت، ویدیوی را نشر کرد که در آن گروگانان می‌گویند، از سوی استخبارات طالبان نجات یافته اند.

یکی از آنها که خودش را به نام حاجی معلم معرفی می‌کند، گفته است که ربایندگانش از او درخواست پرداخت صد‌ها هزار دالر کرده بودند: ​"لت و کوب می‌کردند و تقاضای پول داشتند. سه صد هزار دالر می‌خواستند، ما صاحب سی هزار دالر نیستیم. شب و روز خواب نداشتیم و به خداوند عذر و زاری می‌کردیم که یک فرشته نجات برای ما بفرستد زیرا از پول ناامید شده بودیم."

هر دو گروگان گفته اند که از کابل ربوده شده بودند اما نگفته اند که چه مدت در گروگان بودند.

ملل متحد: سقوط اقتصاد افغانستان فاجعه بار بوده است

آرشیف - توزیع نان خشک رایگان به افراد نیازمند در کابل

سازمان ملل متحد در گزارش تازه خود که دیروز چهارشنبه نشر شده گفته است که اقتصاد افغانستان پس از برگشت طالبان به قدرت سقوط فاجعه بار داشته و بین ۹۵ تا ۹۷ درصد جمعیت این کشور زیر خط فقر زندگی می کنند.

در این گزارش گفته شده که اقتصاد افغانستان پیش از تسلط دوباره طالبان در ماه اگست سال گذشته هم با تولید ناخالص داخلی حدود ۲۰ میلیارد دالر، بسیار کوچک بود.

خبرگزاری فرانسه به نقل از کانی ویگناراجا رئیس برنامه انکشافی سازمان ملل متحد برای آسیا و پاسفیک گفته که به تولید ناخالص داخلی افغانستان در مدت یکسال در حدود پنج میلیارد دالر زیان رسیده است.

ویگناراجا همچنین گفته که نرخ مواد غذایی در افغانستان از اگست سال گذشته ۳۵ درصد افزایش یافته و افغانها تا هشتاد درصد عاید خود را صرف خریداری مواد غذایی و نفت می‌کنند.

در گزارش سازمان ملل متحد همچنین گفته شده که تا اواسط سال ۲۰۲۲ در افغانستان هفتصد هزار شغل از بین رفت، وظایفی که بیشتر زنان مصروف انجام آن بودند.

حکومت طالبان تا هنوز در مورد این گزارش ابراز نظر نکرده.

ملل متحد در بخش زراعت با افغانستان کمک می‌کند

یک دهقان در ولایت پروان افغانستان

اداره غذا و زراعت سازمان ملل متحد می‌گوید که در هفته‌های آینده با حدود دو میلیون و ۷۰۰ هزار تن در بخش زراعت در افغانستان کمک خواهد کرد.

دیک ترانشد نماینده این سازمان در افغانستان گفته است، کمک‌ها در عرصه زراعت تا پایان امسال برای ۹ میلیون تن فراهم خواهد شد.

به گفته او، زراعت منبع اقتصادی میلیون‌ها تن در افغانستان است اما نماینده اداره غذا و زراعت سازمان ملل متحد، این نکته را برجسته ساخته که خشکسالی، اقتصاد افغان‌ها را شدیداً زیانمند کرده است.

وقوع انفجار در نزدیک وزارت داخله حکومت طالبان

وزارت داخله حکومت طالبان از وقوع یک انفجار در یکی از مساجد نزدیک به این وزارت در کابل خبرداده است.

عبدالنافع تکور سخنگوی این وزارت امروز چهارشنبه در این مورد به رادیو آزادی گفت: "در یک مسجد فرعی که در فاصله با وزارت قرار دارد و عموماً مراجعین و برخی کارمندان وزارت در آن نماز ادا می‌کردند، واقعه غم انگیز رخ داده است."

وی در مورد تلفات برخاسته از این رویداد چیزی نگفت.

اما شفاخانه ایمرجنسی در صفحه توییترش نوشته که از این رویداد بیست زخمی به این شفاخانه انتقال یافته که دو تن شان در راه انتقال به شفاخانه جان باختند، دو تن پس از مداوا رخصت شدند و شانزده تن دیگر بستری و زیر درمان قرار دارند.

برخی رسانه‌ها قبل از این گزارش داده بودند که این انفجار در مسجد داخل محوطه وزارت داخله رخ داده است اما آقای تکور آنرا رد کرد.

سخنگوی وزارت داخله طالبان می‌گوید تیم بررسی به ساحه رفته و تحقیقات در مورد چگونگی رویداد ادامه دارد و جزییات را بعداً با رسانه‌ها شریک خواهند کرد.

این در حالیست که حدود دو هفته قبل انفجاری در برابر مسجد وزیر محمد اکبرخان در کابل رخ داد که تلفات را نیز در پی داشت.

راهپیمایی زنان و دختران در واکنش به حمله مرکز آموزشی کاج در جلال آباد

موقعیت ولایت ننگرهار در نقشه عمومی افغانستان

شماری از زنان و دختران امروز در جلال آباد مرکز ولایت ننگرهار راه پیمایی کردند.

این راهپیمایی اعتراضی در واکنش به حمله مرگبار اخیر به مرکز آموزشی کاج راه اندازی شد.

دفتر سازمان ملل متحد در افغانستان گفته که در آن حمله در منطقه عمدتاً هزاره نشین در غرب کابل بیش از پنجاه تن از جمله ۴۶ دختر کشته و بیش از صد تن دیگر زخمی شدند.

تصاویر منتشر شده در شبکه های اجتماعی نشان می‌دهد که شماری از زنان با شعار‌های با قربانیان حمله مرکز آموزشی کاج ابراز همدردی کردند.

راهپیمایان همچنین مردم را به اتحاد فرا خواندند.

پیش از این راهپیمایی‌های مشابهی در کابل، هرات، غزنی، بلخ و بامیان راه اندازی شده.

هنوز کسی یا گروهی مسئولیت رویداد را بپذیرفته است.

استخبارات طالبان: مسئول روابط خارجی و مالی داعش بازداشت شد

بیرق طالبان

استخبارات حکومت طالبان از بازداشت مسئول روابط خارجی و مالی شاخه خراسان گروه دولت اسلامی موسوم به داعش خبر داده است.

اعلامیۀ که در فیس بوک رسمی این اداره دیروز سه‌شنبه نشر شده آمده که این فرد با نام مستعار "مالکی" از کشور های مختلف از جمله اوکراین، جرمنی و اسپانیا به گروه خوارج کمک مالی به دست آورده و مسئول جلب و جذب هم بوده.

طالبان گروه داعش را خوارج خطاب می‌کند.

طالبان در توافق‌نامه دوحه با امریکا پذیرفته اند که به گروه های تروریستی در افغانستان اجازۀ فعالیت نمی‌دهند ولی حکومت آنها از یکسال به این سو متهم است که به گروه های چون شبکه القاعده پناه داده است.

روند اخذ امتحان کانکور از روز چهارشنبه در سراسر افغانستان آغاز می‌شود

تصویر آرشیف: جریان اخد امتحان کانکور در کابل

قرار است روند اخذ امتحان کانکور سر از روز چهارشنبه در سرتاسر افغانستان آغاز شود.

به گفته وزارت تحصیلات عالی حکومت طالبان، امتحان کانکور امسال به تاریخ های ۱۳، ۱۴ و ۱۵ میزان در سرتاسر افغانستان ادامه خواهد یافت.

این وزارت اما نگفته که به چه تعداد فارغان صنف دوازدهم در این امتحان شرکت خواهند کرد.

اما گزارش ها به نقل از عبدالقدیر خموش سرپرست اداره ملی امتحانات وزارت تحصیلات عالی حکومت طالبان خبر داده اند که در امتحان کانکور امسال حدود ۱۴۵ هزار فارغ صنف دوازده شرکت می کنند که از این میان هشتاد هزار تن شان در موسسات عالی و نیمه عالی جذب خواهند شد.

پیش از این، یکتن از مسوولان یکی از پوهنتون های خصوصی به رادیو آزادی گفته بود که حکومت طالبان برای پوهنتون های خصوصی تنها اجازه جذب ۳۰ درصد از شرکت کننده های امتحان کانکور را داده که پانزده درصد آن باید دختران و پانزده درصد دیگر آن پسران باشند٬ مشروط به این که صنف های درسی شان از هم جدا باشد.

بیشتر "لود" شود

XS
SM
MD
LG