لینک های دستیابی پذیر

Breaking News
پنجشنبه ۲۹ حمل ۱۳۹۸ کابل ۰۷:۲۹

حزب اسلامی از تسلیمی ۵۵ زندانی‌اش خودداری کرد


قرار بود پس از چاشت روز دوشنبه شماری از زندانیان حزب اسلامی از بند رها شوند اما حزب اسلامی می‌گوید، حکومت در آخرین دقایق نام سیزده زندانی مهم را از لیست بیرون کرده‌است.

یکی از سخنگویان این حزب به رسانه‎ها گفته‎است، به همین دلیل آنان از تسلیمی پنجاه و پنج زندانی که آزاد می‎شدند، خودداری کرده‎اند.

نادر افغان سرپرست دفتر مطبوعاتی حزب اسلامی که برای تسلیمی این زندانیان به زندان پلچرخی آمده بود به خبرنگاران گفت، به دنبال مداخله کمیسیون حقوق بشر نام سیزده زندانی از لیست کسانی که باید آزاد می‌شدند، بیرون شده‌است.

به‌گفته وی، مذاکرات در این باره با جانب حکومت آغاز شده است.

زندان پلچرخی
زندان پلچرخی

وی افزود:

"گفته می‎شود که سیما سمر رئیس کمیسیون مستقل حقوق بشر و برخی نماینده‌گان کشورهای خارجی به‌شمول امریکا مداخله کرده‎اند و سیزده زندانی مهم از لیست بیرون شده‎اند، حزب اسلامی و ملت افغانستان نسبت به این کار اظهار تأسف می‎کند."

بر اساس توافق‌نامه صلح باید زندانیان حزب اسلامی که جرایم حق‌العبدی ندارند از زندان‎های حکومت افغانستان آزاد شوند.

هرچند گلبدین حکمتیار اخیراً در میان شماری از طرفدارانش در ولایت‎های لغمان و ننگرهار سخنرانی کرده اما پیش از این حزب اسلامی گفته بود، آمدن رهبر حزب اسلامی به کابل به آزاد شدن دسته اول زندانیان این حزب وابسته است.

کمیسیون مستقل حقوق بشر افغانستان پیش از این گفته‎است، نباید عدالت در آزادی زندانیان زیر پا شود.

محمد بلال صدیقی سخنگوی این کمیسیون به رادیو آزادی گفته‎است، به هیچ زندانی نمی‎توان سیاسی خطاب کرد، زیرا به‌گفته وی هیچ‌کس به اتهام و جرم عضویت احزاب سیاسی وارد زندان‎های افغانستان نشده‎اند.

وی صریحاً گفته‎است، کمیسیون مستقل حقوق بشر افغانستان مخالف آزادی تمام زندانیان حزب اسلامی است.

فرزان: این آغازش است و دیگر اعضای حزب اسلامی هم آزاد خواهند شد.
فرزان: این آغازش است و دیگر اعضای حزب اسلامی هم آزاد خواهند شد.

در همین حال دارالانشای اجرائیوی پروسه صلح می‎گوید، رئیس جمهور فرمان رهایی پنجاه و پنج زندانی را امضا کرده و سیزده تن که برای حزب اسلامی در اولویت قرار دارند، در آینده آزاد خواهند شد.

احمد فرزان رئیس روابط استراتژیک دارالانشای اجرائیوی پروسه صلح و ادغام مجدد روز دوشنبه به رادیو آزادی گفت:

"پنجاه و پنج نفر فرمان‎هایشان امضا شده و این تطبیق می‎شود، این گروه آخری نیست، این آغازش است و دیگر اعضای حزب اسلامی هم آزاد خواهند شد از جمله سیزده نفر که برای حزب اسلامی در اولویت قرار دارند."

به‌گفته آقای فرزان، رهایی تمام زندانیان در یک روز کار ممکن نیست و لیست ۴۸۸ نفری زندانیان از سوی حزب اسلامی به کمیسیون مشترک داده شده و کار بالای بررسی دوسیه‎های شان ادامه دارد.

وی ادعای حزب اسلامی را رد می‎کند که گویا نام سیزده تن از زندانیان از لیست بیرون شده باشد.

اما به‌گفته وی، زندانیان که به جرایم جنایی و مواد مخدر متهم و مجرم اند، آزاد نخواهند شد.

حزب اسلامی از تسلیمی ۵۵ زندانی‌اش خودداری کرد
please wait

No media source currently available

0:00 0:01:46 0:00

گزارش: نصرت پارسا

XS
SM
MD
LG