لینک‌های قابل دسترسی

خبر تازه
سه شنبه ۴ عقرب ۱۴۰۰ کابل ۰۲:۴۷

ترکمنستان نگرانی‌اش از وضعیت افغانستان را با اشرف غنی شریک ساخت


یک هیئت حکومت ترکمنستان با رئیس جمهور اشرف غنی در کابل دیدار کرد و نگرانی‌اش را از وضعیت امنیتی افغانستان شریک ساخت.

معاون صدراعظم و وزیر خارجه ترکمنستان در دیدار با رئیس جمهور اشرف غنی گفت که امنیت افغانستان آرزوی عشق‌آباد است.

رئیس جمهور اشرف غنی در دیدار با معاون صدراعظم و وزیر خارجه ترکمنستان اطمینان داد که وضعیت امنیتی افغانستان در حال بهبود یافتن است.

هیئت ترکمنستانی در ارگ
هیئت ترکمنستانی در ارگ

رشید مرادوف که هر دو مقام ترکمنستان را به عهده دارد، همچنان افزود هر زمانی‌که ترکمنستان در مورد وضعیت نادرست افغانستان خبری را می‎شنود، نگران می‎شود.

دوا خان مینه‌پال معاون سخنگوی ریاست جمهوری افغانستان به رادیو آزادی گفت که رئیس جمهور اشرف غنی در این دیدار، از بهبود وضعیت امنیتی افغانستان، برای هیئت ترکمنستان اطمینان داد.

وی افزود:

"رئیس جمهور برای این هیئت گفت که حکومت افغانستان در هماهنگی با ناتو و متحدین بین‌المللی پلان امنیتی چهار ساله را تهیه کرده که روی اهداف مشخص در چهار سال آینده کار می‎کند. در چهار سال، شمار نیروهای خاص ما دو چند خواهد شد و توانایی عملیاتی نیروهای هوایی ما افزایش خواهد یافت. بناً اکثر مناطق نا امن در کنترول حکومت خواهد آمد."

در نشست روز چهارشنبه در ارگ ریاست جمهوری در کنار امنیت روی دو موضوع دیگر هم بحث شد.

ارگ
ارگ

معاون سخنگوی ریاست جمهوری می‎گوید رئیس جمهور افغانستان از پروژه تاپی یادآوری کرد و به مسئله گشایش بندر آقینه چنین اشاره داشت:

"رئیس جمهور از آن‎ها به‌خاطر پیشرفت‎ها در پروژه تاپی، گشایش بندر آقینه و ساختن خط ریل تا بندر تورغندی سپاسگزاری کرد. وی این‎ها را از دلایل مهم همکاری‎های منطقه‌یی عنوان کرد."

معاون صدراعظم ترکمنستان که در عین حال وزیر خارجه آن کشور هم است، روی اهمیت پروژه تاپی سخن گفت و افزود با تکمیل شدن این پروژه، همکاری‎های اقتصادی در سطح منطقه گسترش می‎یابد و امنیت هم برقرار خواهد شد.

پروژه تاپی در یازدهم دسمبر سال ۲۰۱۵ از سوی رئیسان جمهور افغانستان و پاکستان رسماً افتتاح شد.

در حال حاضر کار روی این پایپ لاین جریان دارد و زمانی که ۱۴۷ کیلومتر کار آن در داخل خاک ترکمنستان پایان یافت، وارد افغانستان می‎شود.

پس از تکمیل شدن کار در ولایت‎های هرات، فراه، هلمند و کندهار، گاز این پایپ لاین به پاکستان و سپس هند منتقل خواهد شد.

سروی، طراحی و مهندسی این پروژه در افغانستان، به یک شرکت جرمنی موسوم به «ELF» سپرده شده‎است.

گزارش: جاوید نعیمی

XS
SM
MD
LG