لینک های دستیابی پذیر

Breaking News
یکشنبه ۳ سرطان ۱۳۹۷ کابل ۰۷:۱۴

تبصره واشنگتن پست در مورد سربازان امریکایی که در هلمند مسقر شده‌اند


واشنگتن پست

روزنامه واشنگتن پست در شماره اخیر خود توجه را به سربازان قوای بحری امریکا که اخیرا به نا آرام ترین ولایت افغانستان یعنی هلمند فرستاده شده‎اند، جلب نموده‎است.

یک افسر این قوای خاص به روزنامه گفته‎است که جز و تام وی ممکن است به سربازان، وسایل و تجهیزات بیشتر نیاز پیدا کند و این به تصمیمی مربوط می‎شود که واشنگتن در مورد افغانستان اتخاذ خواهد کرد.

جنرال راجر تونیر در پاسخ به این سوال که ارسال سربازان اضافی چه تغییری بار آورده می‎تواند گفت جز و تام وی فعلاً قابلیت، تجهیزات و صلاحیت‎های کافی دارد اما اگر ماموریت آن در افغانستان گسترش پیدا کند این وسایل و پرسونل باید بیشتر شوند.

به نوشته روزنامه واشنگتن پست از سخنان این افسر امریکایی چنین معلوم می‎شود که موضوع تنها جز و تام او نیست بلکه عملیاتی می‎باشد که آن‎ها برای آن تعلیم گرفته‎اند و مقررات آن‎را باید رعایت کنند.

به نوشته روزنامه این بیانات در حالی صورت می‎گیرد که اداره رئیس جمهور ترمپ در مورد ارسال چند هزار سرباز دیگر به افغانستان غور می‎کند.

هم اکنون ۸۴۰۰ سرباز امریکایی در افغانستان مستقر می‎باشند که از قوای افغان حمایت می‎کنند و به آن‎ها تعلیم و تربیه و مشوره می‎دهند.

قوای افغان در جنگ‎های چند سال اخیر تلفات زیادی را متحمل شده‎اند و نیازمندی‎های آن‎ها بیشتر شده‎اند.

به گفته مقامات امریکا ترمپ شاید در همین ماه در مورد تعداد عساکری که به افغانستان می‎فرستد تصمیم بگیرد.

بلوم برگ

نشریه بلوم برگ در مورد نقش کاناد در افغانستان مطلبی را به نشر رسانده که در بخش آن می‎نویسد شاید این به نفع کانادا باشد که در ماموریت افغانستان داخل شود، کشوری که در جنگ آن ۱۵۸ سرباز کانادایی کشته شده و ۱۸ میلیارد دالر آن به مصرف رسیده‎است.

خبرنگار بلوم برگ رود یارد گریفیتس این موضوع را با سابق وزیر خارجه کانادا پیتر مک کی و جینیس ستاین یکی از موسسین مرکز مطالعات بین المللی بنام مانک سکول بررسی کرده‎است.

در جنگ افغانستانموضوع گسترش نقش کانادا در یک زمانی مطرح می‎شود که علاوه بر ایالات متحده امریکا دیگر کشورهای ناتو هم در مورد ارسال سربازان بیشتر به افغانستان تمایل نشان داده‎اند.

این موضوع در اجلاس سران کشورهای ناتو در ۲۵ ماه می بررسی می‎شود.

ناتو هم اکنون ماموریت حمایت قاطع را در افغانستان پیش می‎برد که مشغول تعلیم و ترتیه و مشوره به قوای امنیتی افغان می‎باشد.

XS
SM
MD
LG