لینک های دستیابی پذیر

Breaking News
چهارشنبه ۲ جوزا ۱۳۹۷ کابل ۰۵:۰۴

باشندگان هرات از افزایش پول صرفیه برق شکایت دارند


باشندگان ولایت هرات نسبت به افزایش پول صرفیه برق به شدت اعتراض دارند.

این افراد می‌گویند که پول صرفیه برق شان نسبت به ماه‌های گذشته چند برابر افزایش یافته‌است.

آن‌ها مسئولان اداره هرات - برشنا را بخاطرآنچه افزایش پول برق می‌خوانند به فساد گسترده اداری متهم می‌کنند.

آنان هشدار می‌دهند در صورتی‌که ادارات مسئول در این مورد تجدید نظر نکنند پول صرفیه برق شان را تحویل نخواهند کرد.

دو تن از معترضان در مورد چنین گفتند:

" فقط سه چراغ در خانه دارم و من معلول استم، امروز اگر دولت به داد ما نرسد ما پول برق را به دولت تحویل نمی‌دهیم، این قدر برق مصرف نکردیم و پولش را هم تحویل نمی‌دهم."

" بِل برق قبلی ما ۴۸۰۰ افغانی آمد و اکنون در این دوره ۸۸۰۰ افغانی آمده‌است، زورمندان پول برق خود را به دولت تحویل نمی‌کنند و ریاست برق از مردم فقیر پول اضافی می‌گیرد."

بلند رفتن پول صرفیه برق و آن‌هم در دو - سه ماه اخیر واکنش اقشار مختلف در این ولایت را به همراه داشته‌است.

برخی از اعضای شورای ولایتی هرات نسبت به این موضوع اعتراض دارند.

غلام حبیب هاشمی یک عضو شورای ولایتی هرات از حکومت مرکزی افغانستان می‌خواهد که برای پایان دادن به این اعتراضات باید هیئت تخنیکی را برای بررسی این موضوع به هرات بفرستد در غیر آن این اعتراضات، گسترده‌تر خواهند شد.

وی گفت:

" در این مسئله مشکل وجود دارد، یا مشکل از سیستم است و یا مشکل از میترخوان است. باید یک هیئت بیاید و مشکل را همه جانبه بررسی کند. اول باید مشکل مردم حل شود و دوم اینکه اگر تخطی صورت گرفته باشد و کسی که باعث تخطی و این مشکل شده باشد باید به ارگان‌های عدلی و قضایی معرفی شود."

با این حال، مسئولان در اداره هرات - برشنا دلیل افزایش پول صرفیه برق را ناشی از افزایش ولتاژ برق و استفاده از انرژی برق از سوی مشترکین این اداره می‌خوانند.

وحید احمد کامرانی مسئول این اداره در صحبت با رادیو آزادی گفت که هیچ مشکل تخنیکی و یا هم اداری بابت افزایش پول صرفیه برق در این ولایت وجود ندارد.

وی افزود:

" این‌طور نیست که بِل برق مردم اشتباهی چاپ شده باشد و یا میترخوان اشتباه کرده باشد. اما بخش اشتباهات هم داریم اما به ندرت بِل‌ها اشتباه می‌شوند، در حدود ۳۰۰ تا ۴۰۰ بِل برق اند که از سوی میترخوان اشتباه درج سیستم می‌شوند اما این‌ها قابل اصلاح اند."

باشندگان ولایت هرات این مشکلات را به رهبران حکومت وحدت ملی افغانستان نیز انتقال داده‌اند.

عبدالله عبدالله رئیس اجرائیه افغانستان در سفری که سه روز قبل به ولایت هرات داشت به مردم وعده سپرد که هیئت تخنیکی را بخاطر بررسی این موضوع از کابل به هرات خواهند فرستاد.

عبدالله عبدالله رئیس اجرائیه افغانستان
عبدالله عبدالله رئیس اجرائیه افغانستان

وی گفت:

" وعده‌ام برای مردم هرات این‌است که یک هیئت تخنیکی از کابل به هرات می‌آید و مسئله را بررسی می‌کند، چون این یک شکایت بسیار عام است، از یک نفر و دو نفر و از یک مرجع و دو مرجع نیست. برای ما قضاوت کردن سر این موضوع مشکل است که امروز در اینجا سرش قضاوت کنیم."

مردم هرات از برق وارداتی ایران و ترکمنستان استفاده می‌کنند.

به اساس معلومات ریاست هرات - برشنا، سالانه حدود نُه صد میلیون کیلوات برق از این دو کشور وارد هرات می‌شود که ۶۰ درصد آنرا برق وارداتی ایران تشکیل می‌دهد.

اخیراً گفته می‌شود که توربین‌های بند سلما نیز فعال شده و چند روز است که از برق سلما بخاطر تنویر خانه‌های مسکونی در این ولایت نیز استفاده می‌شود.

شاه پور صابر، هرات

XS
SM
MD
LG