لینک های دستیابی پذیر

Breaking News
شنبه ۵ جوزا ۱۳۹۷ کابل ۰۲:۴۶

تبصره لانگ ژورنال روی حمله خونین چهارشنبه در کابل


تعدادی زیاد از رسانه‎های غربی در مورد حمله روز گذشته در شهر کابل گزارش‎های را به نشر رسانیده‎اند.

لانگ ژورنال

نشریه لانگ ژورنال نیز در گزارشی که از طریق ویب سایت آن هم نشر شده‎است، تصاویر محل رویداد را ارائه کرده‎است که ابعاد این حادثه خونین را نشان می‎دهد، قدرت انفجار حفره به عمق چند متر را در سرک ایجاد کرده‎است.

خبرنگار رادیو آزادی نیز از محل رویداد بازدید کرده‎است می‎گوید، انفجار یک چقری به شعاع سه تا چهار متر را در سرک ایجاد نموده، قدرت آن به حدی بود که زمین را در فاصله‎های چندین کیلومتری به لرزه در آورد.

در نتیجه این انفجار در چهار راهی زنبق در شهر کابل که گفته می‎شود مواد انفجاری در یک موتر فاضلآب جابجا شده بود، تعداد افراد کشته شده و زخمی‎ها بیش از چهار صد تن خوانده شده‎است.

طالبان دست داشتن در این حادثه را رد کرده‎اند.

نشریه لانگ ژورنال می‎نویسد، گرچه در گذشته طالبان مسئولیت همچو حملات را به عهده گرفته‎اند و مسئولت بخش اعظم تلفات افراد ملکی در افغانستان نیز بدوش آن‎هاست، اما بر خلاف گروه تندرو داعش، طالبان به نگرانی‎های مردم اندکی توجه می‎کنند.

به نوشته لانگ ژورنال، اما تندروان وفادار به ابوبکر البغدادی رهبر داعش به نگرانی‎های مردم در این زمینه هیچ اهمیت نمی‎دهند.

اگر حمله روز سه شنبه در کابل کار داعش بوده باشد، این چندمین حمله خونین خواهد بود که در ماه‎های اخیر این گروه در کابل انجام می‎دهد. گروهی که مقامات امریکایی و افغان می‎گویند در نتیجه عملیات‎ها خیلی تضعیف شده و تعداد اعضای آن صرف چند صد تن نشان داده می‎شود.

انفجار خونین روز گذشته در شهر کابل نشانه دیگر از افزایش خشونت‎ها در این کشور محسوب می‎شود که باز هم اکثریت قربانیان آن را افراد ملکی تشکیل می‎دهد.

جنگی را که حدود شانزده سال قبل ایالات متحده امریکا در افغانستان آغاز کرد، طولانی ترین جنگ در تاریخ امریکا محسوب می‎شود.

نشنل انترست

نشریه نشنل انترست چاپ امریکا بالای ستراتیژی جدید اداره دونالد ترمپ رئیس جمهور این کشور در مورد این جنگ که تا هنوز هم جزئیات آن روشن نشده‎است تمرکز نموده می‎نویسد تا هنوز معلوم نیست که از لحاظ ستراتیژیک این پالیسی عملی خواهد بود یا خیر؟ ولی طوری معلوم می‎شود که اداره رئیس جمهور ترمپ به وزارت دفاع امریکا یا پنتاگون اجازه داده‎است که به افغانستان از سه تا پنج هزار نظامی جدید را اعزام کند.

به نوشته نشنل انترست این نیروها تازه امریکایی ظاهراً به افغانستان برای آن اعزام خواهد شد که به طالبان اجازه ندهند تا مناطق دیگر را تصرف کنند.

نشریه نشنل انترست می‎نویسد، در حالی‎که وضعیت افغانستان هر روز بیشتر وخیم تر می‎شود، شرم آور اینست که در مورد این که آیا به افغانستان نظامیان تازه امریکایی اعزام شود، در محضر عام صحبت نمی‎شود که این خود یک پدیده غیر امریکایست و از اینکه امریکا در این جنگ دخیل است، نمی‎توان چشم پوشی کرد.

نشنل انترست در پایان این مقاله می‎نویسد آن‎های که بنیانگذاران امریکا محسوب می‎شوند، هرگز نمی‎خواستند که هنگام جنگ‎ها در این کشور همچو برخورد صورت بگیرد.

XS
SM
MD
LG