لینک های دستیابی پذیر

Breaking News
پنجشنبه ۳ جوزا ۱۳۹۷ کابل ۰۲:۲۶

فروتن: بسیج ملی می‌تواند در مبارزه با مواد مخدر مؤثر واقع شود


وزارت مبارزه با مواد مخدر افغانستان می‌گوید هدف از تجلیل هدف بسیج ملی این است تا در مورد اضرار مواد مخدر و مبارزه با این پدیده مردم آگاه شوند.

عثمان فروتن رئیس پالیسی این وزارت به رادیو آزادی گفت، با توجه به جدیت معضل مواد مخدر در افغانستان نیاز است که با این مشکل به صورت مشترک مبارزه صورت گیرد.

وی می‌گوید، هفته بسیج ملی علیه مواد مخدر سر از تاریخ ۲۶ جون که مصادف است با تجلیل از روز جهانی مبارزه با مواد مخدر آغاز خواهد شد اما آمادگی‌ها برای تجلیل از این هفته از حالا جریان دارد.

وی گفت:

" با توجه به مشکل بزرگ مواد مخدر در افغانستان ایجاب می‌کند که در سطح کشور بسیج ملی و عمومی در این راستا وجود داشته باشد. در این هفته برنامه‌های مختلف آگاهی عامه، نشست‌ها، برنامه‌های ورزشی و برنامه‌های تعلیمی خواهیم داشت تا مردم را در راستای مبارزه با مواد مخدر بسیج بسازد."

قبل از این بی‌بی گل غنی بانوی اول کشور نیز گفته بود که موضوع کشت، تولید، قاچاق و استعمال مواد مخدر در افغانستان به معضل جدی مبدل شده‌است بناءً برای مبارزه با این پدیده نیاز به بسیج ملی‌است.

سازمان ملل متحد نیز گفته‌است که مبارزه با پدیده مواد مخدر در افغانستان باید جدی گرفته شود و در این راستا برنامه ملی و مردمی عملی شود.

برنامه بسیج ملی علیه مواد مخدر برای نخستین بار در سال گذشته تجلیل شد اما به باور شماری از کارشناسان نتیجه مثبتی در پی نداشت.

محمد اشرف ناصری رئیس پیشین پالیسی و هماهنگی وزارت مبارزه با مواد مخدر افغانستان می‌گوید تا زمانی که در راستایی مبارزه با مواد مخدر گام‌های عملی برداشته نشود این چنین اقدامات نتیجه نخواهد داشت.

وی افزود:

"من مخالف این اقدام نیستم اما هیج درد را دوا نمی‌کند و این مشکلات را نمی‌تواند حل نماید، به نظر من این چنین اقدامات نمایشی اند. باید بدیل کشت کوکنار به دهاقین فراهم شود."

اما مرکز عدلی و قضایی مبارزه با مواد مخدر این برنامه را مؤثر می‌خواند و می‌گوید که از این راه می‌توانند مردم و دهاقین را از قوانین در راستای مبارزه با مواد مخدر آگاه سازد.

مسئولان این وزارت می‌افزایند که در هماهنگی مشترک با ادارات مربوطه برای تجلیل از این هفته آمادگی‌های‌شان جریان دارد.

گزارش: عبادالله حنان زی

XS
SM
MD
LG