لینک های دستیابی پذیر

Breaking News
جمعه ۱ سرطان ۱۳۹۷ کابل ۰۴:۲۱

مرتضوی: کریم خلیلی به حیث رئیس شورای عالی صلح تعیین شد


کریم خلیلی

مسئولان در ارگ ریاست جمهوری ناوقت امشب در صحبت با رادیو آزادی گفته‌اند، محمد اشرف غنی رئیس جمهور افغانستان، محمد کریم خلیلی را به‌عنوان رئیس شورای عالی صلح تعیین کرده‌است.

شاه‌حسین مرتضوی سرپرست دفتر سخنگوی رئیس جمهور هر چند از تبصره بیشتر در این باره خودداری کرد، اما گفت به زودی حکم رئیس جمهور در این باره با رسانه‌ها شریک خواهد شد.

نصرالله محسنی استاد پوهنتون و کارشناس مسایل سیاسی در صحبت با رادیو آزادی می‌گوید، خلیلی یکی از چهره‌های معتدل در حکومت پیشین بود و به همین دلیل ارگ او را به‌عنوان رئیس شورای عالی صلح تعیین کرده است.

آقای محسنی می‌افزاید:

"چند وجه را که آقای خلیلی نسبت به دیگران دارد این است که آقای خلیلی یکی از چهره‌های معتدل در دوران حکومت حامد کرزی بود و همچنان در زمان که طالبان آمدند و در افغانستان حکومت ایجاد کردند، گفت‌وگو های را خلیلی با سران طالبان در آن زمان داشت، به‌همین خاطر گزینه بهتر از خلیلی را دولت نتوانسته پیدا کند."

شورای عالی صلح افغانستان به هدف تسهیل و پیشبرد روند گفت‌وگو های صلح در زمان حکومت پیشین به رهبری حامد کرزی ایجاد شده بود.

هر چند تلاش‌های این شورا برای مذاکره با گروه طالبان تا حال به جایی نرسیده، اما صلح با حزب اسلامی به رهبری گلبدین حکمتیار یکی از دست‌آورد های حکومت افغانستان و شورای عالی صلح به حساب میاید.

پس از وفات پیر سید احمد گیلانی این شورا برای چندین ماه رئیس نداشت.

تعیین کریم خلیلی معاون این شورا از سوی رئیس جمهور به‌عنوان رئیس شورای عالی صلح با واکنش‌های گوناگون به همراه شده است.

محمد ایوب رفیقی رئیس پیشین دارالانشای شورای عالی صلح در صحبت با رادیو آزادی تعیین آقای خلیلی را مصلحتی عنوان می‌کند.

به‌گفته وی، نظر به پیشینه آقای خلیلی در دوران جنگ و معاونیت شورای عالی صلح، وی گزینه مناسب برای این شورا نیست.

وی افزود:

"برای ریاست شورای عالی صلح من امیدوار بودم که ارگ ریاست جمهوری مصلحت را در نظر نگیرد، باید بیشتر می‌اندیشید که کی‌ها می‌توانند تعهد بیشتر داشته باشند و در طرفین بین حکومت، احزاب، سران قوم و مخالفین مسلح دولت یک چهره بی‌طرف باشد که بتواند قابل تائید باشد، من این را در آقای خلیلی نمی‌بینم."

آقای رفیقی همچنان می‌گوید، خلیلی در زمان معاونیت این شورا در زمان پیر سید احمد گیلانی بیشتر به‌عنوان مشاور حضور داشت.

وی گفته‌است، خلیلی در زمان تظاهرات جنبش روشنایی علاقه‌اش را نسبت به شورای عالی صلح کمرنگ ساخت و بیشتر مصروف اعتراضات جنبش روشنایی بود.

اما با آن‌هم وی ابراز امیدواری کرد که آقای خلیلی بتواند در مأموریت تازه‌اش، موفق به درآید.

گزارش: نصرت پارسا

XS
SM
MD
LG