لینک های دستیابی پذیر

Breaking News
جمعه ۱ سرطان ۱۳۹۷ کابل ۰۹:۱۰

چین و پاکستان تحقیق روی ادعای قتل ۲ تبعه چینایی توسط داعش را آغاز کردند


گروه دولت اسلامی یا داعش ادعا کرده‎است، دو تبعه چینایی را که افراد این گروه در بلوچستان پاکستان ربوده بودند، به قتل رسانده‎است.

این گروه روز گذشته یک ویدیوی را در مورد این قتل به نشر رساند.

این دو تبعه چینایی یک زن و یک مرد اند که زبان اردو را در کویته مرکز بلوچستان می‎آموختند و همچنان زبان چینایی را تدریس می‎کردند.

چین و پاکستان به تازگی گفته‌اند که در مورد این ادعای گروه موسوم به دولت اسلامی تحقیقات را آغاز کرده‌اند.

این دو تن در ۲۴مماه می سال روان میلادی از شهر کویته مرکز بلوچستان از سوی مردان مسلح که لباس پولیس پاکستان را به تن داشتند ربوده شدند که بعدآٌ از سوی خبرگزاری اعماق متعلق به این گروه مسئولیت آن گرفته شد و همچنان همین خبرگزاری روز پنجشنبه ادعا کرد که هر دو معلم چینایی را سربریده‎اند که چین نگرانی عمیق اش را در مورد ابراز کرده‎است.

پاکستان یکی از متحدان نزدیک چین است و پیکنگ تعهد کرده که پاکستان بخش عمده برنامه برای ساخت راه ابرایشم مدرن بوده و به همین منظور چین ۵۷ میلیارد دالر در بندر گوادر ایالت بلوچستان سرمایه گذاری کرده‎است.

در حال حاضر کمپنی‎های چینایی و اتباع آن کشور برای کار روی پروژه گوادر در بلوچستان مستقر اند.

سخنگوی ایالتی بلوچستان گفته‎است، تحقیقات را آغاز کرده‎اند که آیا ادعای گروه داعش در مورد کشتن این دو شهروند چین واقعیت دارد یا خیر اما حکومت مرکزی پاکستان تا کنون در مورد تبصره نکرده‎است.

در عین حال هووا چنیونگ سخنگوی وزارت خارجه چین بروز جمعه گفت، به شدت نگران اند و منتظر پاسخ اسلام آباد در مورد به این رویداد می‎باشند.

ادعای گروه داعش در مورد کشتن دو تبعه چینایی در ایالت بلوچستان پاکستان چند ساعت پس از آن صورت گرفت که اردوی پاکستان گفت در یک عملیات نظامی تلاش گروه داعش را برای ایجاد پایگاه در منطقه کوهستانی مستونگ بلوچستان خنثی کرده‎اند.

با آنکه تاکنون حکومت پاکستان رسماً در این مورد چیزی نگفته‎است اما آگاهان بدین باور اند که ممکن یک عمل انتقام جویانه از سوی داعش بوده باشد.

با آنکه حکومت ایالتی بلوچستان همواره از بهبود وضعیت امنیتی در این ایالت سخن می‎زنند اما بلوچستان هنوز هم شاهد نا امنی هاست به خصوص برای کسانیکه در پروژه بندر گوادر کار می‎کنند تهدید بلند است بخاطریکه جدایی طلبان بلوچستان به شدت مخالف این پروژه بوده و آن را تنها حق باشنده‎گان بلوچستان می‎خوانند و در همین سلسله چند روز پیش ده کارگر پاکستانی در منطقه گوادر کشته شدند.

XS
SM
MD
LG