لینک های دستیابی پذیر

Breaking News
جمعه ۱ سرطان ۱۳۹۷ کابل ۰۹:۲۵

تبصره شماری از روزنامه‌های غربی روی امنیت افغانستان


بیشتر روزنامه‎های غربی به اظهارات اخیر وزیر دفاع امریکا به کمیته خدمات نظامی مجلس نماینده‎گان کانگرس کشورش پرداخته‎اند.

نیویارک تایمز

روزنامه نیویارک تایمز می‎نویسد جیمز متیس وزیر دفاع امریکا بروز دوشنبه گفت، گزینه‎ها در مورد استراتیژی کشورش برای افغانستان را بزدوی به رئیس جمهور دونالد ترمپ پیشنهاد خواهد کرد که به گفته او، در آن تنها به افغانستان تمرکز نخواهد شد بلکه رویکرد منطقه یی نیز مد نظر گرفته خواهد شد.

روزنامه در ادامه می‎نویسد، وضعیت جاری افغانستان در ماه‎های اخیر وخیم شده‎است و مقام‎های امریکایی نیز می‎پذیرند که با گذشت شانزده سال جنگ هنوز هم وضعیت در این کشور با بن بست روبروست.

به نوشته نیویارک تایمز، جیمز متیس همچنان گفته‎است که با درنظر داشت وضعیت فعلی افغانستان استراتیژی منطقوی را در نظر گرفته آن را به رئیس جمهور دونالد ترمپ ارائه کرده تا بزودی در مورد تصمیم اتخاذ نماید.

د هیل

نشریه د هیل نیز به همین موضوع پرداخته و نوشته‎است، اظهارات وزیر دفاع امریکا در مورد استراتیژی کشورش برای افغانستان در حالی ابراز شده که اداره دونالد ترمپ روی فرستادن عساکر اضافی به این کشور غور می‎کند.

به نوشته نشریه، چند ساعت پیش از این اظهارات جیمز متیس، انفجار یک ماین کنار سرک در ولایت ننگرهار، کاروان موترهای نیروهای امریکایی را هدف قرار داد.

گرچه در این رویداد به عساکر امریکایی آسیب نرسید اما به نوشته نشریه د هیل، بروز شنبه در یک رویداد دیگر در ننگرهار یک عسکر افغان بالای عساکر امریکایی آتش گشود که در آن سه عسکر امریکایی کشته و یکتن دیگر شان زخمی شدند.

واشنگتن پست

روزنامه واشنگتن پست آن بخش از اظهارات وزیر دفاع امریکا را به بحث گرفته که در مورد مسدود ساختن پایگاه‎های نظامی کشورش ابراز کرده‎است.

جیمز متیس از کانگرس کشورش خواست تا به اردوی امریکا اجازه دهد که پایگاه‎های اضافی خود را مسدود کند.

به نوشته واشنگتن پست، وزارت دفاع امریکا گفته‎است که با مسدود کردن پایگاه‎های اضافی میلیاردها دالر صرفه جویی خواهد شد.

وزیر دفاع امریکا به کمیته خدمات نظامی مجلس نمایندگان کانگرس کشورش گفته‎است که تاسیسات پنتاگون در حال حاضر بیش از آنست که در عملیات‎ها از آن استفاده می‎شود، به گفته وی با مسدود ساختن پایگاه‎های اضافی دریک دوره ۵ ساله ده میلیارد دالر صرفه جویی خواهد شد.

XS
SM
MD
LG