لینک های دستیابی پذیر

Breaking News
چهارشنبه ۳۰ جوزا ۱۳۹۷ کابل ۰۹:۵۷

آیا در استراتژی امریکا به افغانستان موضوع فشار بالای پاکستان مطرح است؟


ادامه بحث‎ها در خصوص ستراتیژی جدید امریکا برای افغانستان و وضعیت وخیم امنیتی درین کشور مهمترین مطالب و تبصره‎های روزنامه‎های چاپ امروز کابل را تشکیل می‎دهد.

مسیر

روزنامه مسیر در سرمقاله‎اش پرسیده‎است که در ستراتیژی جدید امریکا برای افغانستان موضوع فشار بالای پاکستان مطرح است یا نه؟

سرمقاله نویس گفته‎است که قرار بود ماه گذشته رئیس جمهور امریکا ستراتیژی اش در مورد افغانستان را اعلام کند اما تا هنوز نیز این کار صورت نگرفته‎است.

سرمقاله نویس می‎گوید که مردم افغانستان انتظار دارند در ستراتیژی جدید امریکا بجای جنگ پروسه صلح برجسته باشد اما چنین به نظر نمی‎رسد

در سرمقاله به نقل از جیمز متیس وزیر دفاع امریکا آمده‎است که ستراتیژی جدید امریکا تنها بالای افغانستان تمرکز نخواهد داشت بلکه منطقه نیز شامل آن خواهد بود.

سرمقاله نویس نوشته‎است که اشاره وزیر دفاع امریکا به پناه گاهای امن مخالفان مسلح در خاک پاکستان است.

روزنامه آرمان ملی در سرمقاله اش گفته‎است که پاکستان به حیث حامی گروه‎های تروریستی باید بیشتر رسوا شود.

سرمقاله نویس می‎گوید که پاکستان نسبت به هر زمان دیگربا فشارهای زیادی جهانی روبرو بوده و سعی می‎کند با راه اندازی نشست‎های چند جانبه خود را از این فشارها نجات دهد.

سرمقاله نویس نوشته‎است، حکومت افغانستان واضح ساخته که اسناد و شواهد کافی در باره حمایت پاکستان از تروریزم به ناتو و مقامات امریکایی سپرده‎است.

اما سرمقاله نویس گفته‎است که پاکستان بسیار منزوی شده و افغانستان از این فرصت باید استفاده بیشتر کند.

ویسا

روزنامه ویسا درسرمقاله اش به وضعیت امنیتی اشاره کرده گفته‎است که حالا نا امنی شهر کابل را نیز تهدید می‎کند.

به باور سرمقاله نویس بخاطر تامین امنیت مقامات، شهر کابل به زندان مبدل شده و درهیچ جای این شهر کسی محفوظ نیست.

هیواد

و روزنامه دولتی هیواد سرمقاله‎اش را به حمایت مردم از نظام اختصاص داده‎است.

سرمقاله نویس می‎گوید که پس از حملات خونین اخیر در شهرکابل محمد اشرف غنی رئیس جمهور افغانستان دیدارها و مشوره هایش با نماینده‎های مردم را بیشتر ساخته و آنان اطمینان داده‎اند که در کنار نظام خواهند بود.

نسیم شفق

XS
SM
MD
LG