لینک های دستیابی پذیر

Breaking News
سه شنبه ۴ ثور ۱۳۹۷ کابل ۰۹:۳۲

سنای امریکا فروش مهمات رهبری شده به عربستان را تصویب کرد


سنای امریکا به روز سه شنبه با اختلاف رأی اندک فروش مهمات رهبری شده به ارزش ۵۰۰ میلیون دالر امریکایی را به عربستان سعودی تصویب کرد.

این طرح که از سوی ادارۀ رئیس جمهور دونالد ترمپ پیشکش شده بود با ۵۳ رأی تائید در برابر ۴۷ رأی مخالف تصویب شد و این مهمات رهبری شده بخش از قرارداد فروش اسلحه به ارزش ۱۱۰ میلیارد دالر است که میان اداره دونالد ترمپ و عربستان سعودی اخیراً به امضاء رسید.

برخی از اعضای مجلس سنای امریکا با فروش مهمات رهبری شده برای عربستان سعودی مخالف اند، به باور آن‌ها ریاض ممکن از این مهمات در جریان جنگ در یمن و کشتن غیر نظامیان استفاده کند.

بارک اوباما رئیس جمهور پیشین امریکا فروش مهمات رهبری شده به نیرو‌های نظامی عربستان سعودی را به حالت تعلیق در آورده بود، این تصمیم اداره اوباما پس از آن گرفته شد که در نتیجه حمله ائتلاف به رهبری عربستان سعودی در یک مراسم خاکسپاری در یمن بیش از ۱۴۰ تن کشته شدند.

میچ مکانل رهبر اکثریت در سنای امریکا
میچ مکانل رهبر اکثریت در سنای امریکا

میچ مکانل رهبر اکثریت در سنای امریکا و برخی از سناتوران دیگریکه از قرارداد فروش مهمات رهبری شده به عربستان سعودی حمایت می‌کنند گفته اند که فروش این مهمات به ریاض جلو افزایش نفوذ ایران را می‌گیرد و همچنان متحدان امریکا در مبارزه با داعش به این اسلحه نیاز دارند.

سناتور لندسی گراهام گفته‌است که اگر این مهمات به عربستان سعودی فروخته نشود این به معنی کامیابی ایران خواهد بود.

گراهام گفته‌است که "اگر نمی‌دانید که مقابله با ایران و جلوگیری از حضور آن در یمن، عراق، سوریه و لبنان، بخشی از منافع ملی امریکا را تشکیل می‌دهد، سخت در اشتباه هستید."

کریس مورفی سناتور دیموکرات
کریس مورفی سناتور دیموکرات

اما کریس مورفی سناتور دیموکرات که در کنار رند پال سناتور جمهوری مخالف طرح فروش مهمات رهبری شده به عربستان سعودی است گفته که تصویب این طرح با اندکی رأی کانگرس کشورش را بالاخره متوجه کرده که عربستان سعودی از تسلیحات امریکایی برای هدف قرار دادن غیر نظامیان در یمن استفاده می‌کند.

شورشیان حوثی در یمن که از حمایت ایران برخوردار اند در ۲۰۱۵ میلادی قصر ریاست جمهوری یمن را تصرف کردند و عبد ربه منصور که از سوی سازمان ملل به عنوان رئیس جمهور یمن شناخته شده به عربستان فرار کرد و در همان سال ائتلاف به رهبری ریاض برای جنگ با شورشیان حوثی شکل گرفت.

ایالات متحده امریکا از ائتلاف به عربستان سعودی حمایت می‌کند.

از آغاز درگیری در یمن هزار‌ها غیر نظامی کشته شده‌اند که به گفته سازمان ملل متحد بیشتر آن‌ها در نتیجه بمباری ائتلاف به رهبری عربستان سعودی جان‌ های شان را از دست داده‌اند.

XS
SM
MD
LG