لینک های دستیابی پذیر

Breaking News
دوشنبه ۴ سرطان ۱۳۹۷ کابل ۰۸:۱۳

تبصره روزنامه‌های غربی روی فرستادن نیروی بیشتر امریکایی به افغانستان


بیشتر روزنامه‎های غربی به این پرداخته‎اند که رئیس جمهور امریکا تصمیم گیری در مورد شمار نیروهای امریکایی در افغانستان را به پنتاگون سپرده‎است.

نیویارک تایمز

روزنامه نیویارک تایمز می‎نویسد، جیمز متیس وزیر دفاع امریکا که گفته می‎شود حامی اعزام عساکر اضافی به افغانستان است، به گفته مقام‎ها تا کنون در مورد شمار و وقت دقیق فرستادن این عساکر تصمیم نهایی نگرفته‎است.

اما نیویارک تایمز می‎نویسد، دونالد ترمپ رئیس جمهور امریکا که همواره شعار "امریکا از همه اولتر" را سر می‎دهد در مورد فرستادن عساکر اضافی به افغانستان تردید نشان داده‎است.

به نوشته نیویارک تایمز، با آنکه اداره رئیس جمهور دونالد ترمپ عزم خود برای مبارزه با تروریزم را اعلام کرده‎است اما فرستادن عساکر اضافی به افغانستان میلیاردها دالر هزینه خواهد داشت و این اقدام ضامن پیروزی آشکار جنگ در آنکشور نیست.

یو اس ای تودی

روزنامه یو اس ای تودی USA Today نیز نوشته‎است که رئیس جمهور امریکا به جیمز متیس وزیر دفاع آنکشور صلاحیت داده تا رقم عساکر اعزامی به افغانستان را مشخص کند.

روزنامه نوشته‎است، رئیس جمهور ترمپ با این اقدام می‎خواهد صلاحیت بیشتر به قوماندان‎های امریکایی در سطح منطقه بدهد.

USA Today در ادامه می‎نویسد، وزارت دفاع امریکا روی یک پلان عمومی برای جنگ افغانستان کار می‎کند و احتمال می‎رود که تا چند هفته دیگر بتواند روی شمار عساکر که قرار است به افغانستان بفرستد تصمیم نهایی اش را اعلام کند.

مجله تایم در مورد این نوشته که وزیر دفاع امریکا گفته‎است، کشورش در جنگ افغانستان در حال پیروز شدن نیست اما جیمز متیس تعهد کرده‎است که استراتیژی جدید کشورش برای افغانستان را تا یکماه دیگر تکمیل خواهد کرد.

مجله تایم به اظهارات اخیر جیمز متیس وزیر دفاع امریکا پرداخته و می‎نویسد که این اظهارات نشان می‎دهد که در مورد درگیری‎ها میان نیروهای امنیتی افغان و گروه‎های افراطی به ارزیابی اردوی امریکا توجه نشده‎است.

به نوشته این مجله، برخی از مقام‎های امریکایی در مورد اعزام عساکر اضافی به افغانستان شک و تردید دارند و اگر شمار عساکر بر اساس مصلحت سیاسی فیصله گردد ممکن در تامین ثبات و امنیت چندان مفید ثابت نشود.

XS
SM
MD
LG