لینک های دستیابی پذیر

Breaking News
دوشنبه ۳ ثور ۱۳۹۷ کابل ۱۲:۰۶

اظهارات معاون دوم رئیس جمهور در مورد چالش‌های شاروالی کابل


شاروالی کابل شانزده قرار داد ساخت و قیرریزی جاده‌های شهر کابل را با شماری از شرکت‌های افغانی عقد کرد.

کمبود سرک‌های معیاری، پارک‌ها، آب آشامیدنی و ساختمان‌های معیاری در شهر کابل از چالش‌های اند که معاون دوم رئیس جمهور افغانستان رسیدگی به آن را مهم می‌داند.

سرور دانش روز پنجشنبه هنگام عقد قرار داد قیرریزی جاده‌ها میان شاروالی کابل و شرکت‌های افغانی، هر چند فعالیت شاروالی کابل را ستایش کرد اما تاکید به تلاش‌های این اداره برای حل مشکلات شهریان کابل کرد.

نامبرده گفت:

"عدم دسترسی برخی از نواحی شهر کابل به سرک، تطبیق کامل ماستر پلان شهر سازی و پلان باسازی کابل، مشکل ساخت و ساز خود سر، غصب زمین‌های دولتی و غیردولتی که البته با هماهنگی دیگر ادارات باید این مشکلات حل شوند."

آقای دانش بر آوردن تغییر در برخی قوانین مربوط و تهیه یک ستراتژی معیاری انکشاف شهری تاکید کرد.

از سوی هم عبدالله حبیب‌زی سرپرست شاروالی کابل گفت، پلان قیرریزی حدود ۴۰۰ کیلومتر جاده در شهر کابل ترتیب شده و تا پایان سال تکمیل خواهد شد.

عبدالله حبیب زی
عبدالله حبیب زی

آقای حبیب‌زی در مورد چگونگی قرار دادهای تازه گفت:

"این سرک‌ها در مجموع ۲۸۵ کیلومتر طول دارد در کنار آن پروژه ۹۰ کیلومتر سرک دیگر به تدارکات سپرده شده، در هر هفته یک قرار داد را عقد می‌کنیم تا مشکلات مردم درین زمینه حل شود."

مسئولین شاروالی می‌گویند که قیر ریزی این سرک‌ها ۱۱۳میلیون دالر هزینه بر می‌دارد.

این در حالیست که وزارت شهر سازی و مسکن گفته است که حدود ۷۰ درصد ساختمان‌های شهر کابل غیر معیاری بوده و از همین سبب ارائه خدمات لازم دشوار است.

اما شاروالی کابل می‌گوید که برای معیاری کردن ساختمان‌های غیر معیاری طرزالعمل قانونی تهیه شده و با آن‌که تطبیق آن زمانگیر است، اما نتیجه خوبی در پی خواهد داشت.

گزارش: نورالله شایان

XS
SM
MD
LG