لینک های دستیابی پذیر

Breaking News
جمعه ۱ سرطان ۱۳۹۷ کابل ۰۴:۱۱

شورای علمای افغانستان حمله بر مسجد الزهرا در کابل را تقبیح کرد


مسجد الزهرا واقع در منطقۀ دشت برچی شهر کابل

شورای علمای افغانستان حمله بر مساجد و اجتماعات بزرگ مردمی را خلاف ارشادات دین اسلام دانسته و هدف از این کار را ایجاد تفرقه میان پیروان مذاهب در این کشور عنوان می‌کند.

مولوی محمد قاسم حلیمی سخنگوی این شورا ضمن تقیبح حمله شب گذشته در مسجد الزهرا در منطقه دشت برچی کابل در این مورد به رادیو آزادی گفت:

"حمله بر هر انسان بی‌گناه جرم است و بخصوص در مساجد حین عبادت در سجده و رکوع را به شدت تقبیح می‌کنیم و کسی‌که این عمل را انجام داده‌است جانی، قاتل، ظالم و از اصول انسانیت بدور می‌دانیم و این‌ها می‌خواهند با این اعمال‌شان میان مردم و مذاهب تفرقه ایجاد کنند."

این در حالیست که شب گذشته مهاجمان مسلح بر مسجد الزهرا در منطقه دشت برچی کابل حمله کرده و تلفات را به نمازگزاران در این مسجد وارد کردند.

این حمله از سوی ریاست جمهوری و ریاست اجرائیه حکومت وحدت ملی نیز تقبیح شده‌است.

در اعلامیه ریاست جمهوری گفته شده‌است که تروریستان تلاش دارند تا از طریق حمله بر مساجد و نشست‌های سیاسی به تفرقه میان اقوام دامن بزنند.

ریاست اجرائیه نیز حمله بر مسجد الزهرا در منطقه دشت برچی را یک عمل غیر اسلامی و غیر انسانی خوانده‌است.

وزارت داخله افغانستان صبح روز جمعه در مورد تلفات برخاسته از این رویداد به خبرنگاران معلومات داد.

مراد علی مراد معین امنیتی وزارت داخله در محل رویداد حضور یافته و در مورد چنین گفت:

مراد علی مراد معین امنیتی وزارت داخلۀ افغانستان
مراد علی مراد معین امنیتی وزارت داخلۀ افغانستان

"در حادثه که شب گذشته رخ داده‌است حدود پنج نفر شهید و شش نفر هم زخمی داریم ما در این ساحه چون بسیار نزدیک بودیم و نیروهای امنیتی کافی در این جا موجود بودند یکی از نیروهای پولیس ما مستقیماً مانع دشمن شد که داخل مسجد شود و توانست جان صد‌ها تن از هموطنان ما را در داخل مسجد نجات دهد."

مسئولیت این رویداد را گروه داعش بر عهده گرفته‌است.

این بار نخست نیست که حمله بر یکی از مساجد در شهر کابل صورت می‌گیرد بلکه قبل از این نیز حملات مشابه در کابل و شماری از ولایات کشور صورت گرفته‌اند.

اما در اعلامیۀ که از سوی ریاست جمهوری در ارتباط به حمله اخیر در مسجد الزهرا منتشر شده به تمام مسئولان امنیتی دستور داده شده‌است تا امنیت مساجد و مکان‌های که مسلمانان در آن مصروف عبادت اند به گونه جدی اتخاذ نمایند.

جاوید حسن زاده

XS
SM
MD
LG