لینک های دستیابی پذیر

Breaking News
یکشنبه ۳ سرطان ۱۳۹۷ کابل ۰۷:۰۸

نیویارک پست: دخالت امریکا در جنگ ۱۶ ساله افغانستان، شرم آور است


واشنگتن پست

روزنامه واشنگتن پست در شماره اخیر خود مقالهء را در باره حمله بر مقر پولیس در شهر گردیز مرکز پکتیا به نشر رسانده می‎نویسد که باشنده‎های محل می‎گویند، حمله کننده‎ها یونیفورم قوای نظامی افغان را به تن داشتند و پس از یک حمله انتحاری داخل ساختمان پولیس شدند.

روزنامه در ادامه این مقاله می‎نویسد، در حالی‎که، حکومت رئیس جمهور اشرف غنی سرگرم اختلافات داخلی است و شماری از معترضان در مرکز شهر کابل خیمه برپا کرده و خواهان استعفی شماری از مقام‎های دولتی اند، جنگجویان مسلح مخالف حملات شان را در افغانستان افزایش داده‎اند.

به نوشتهء روزنامه واشنگتن پست، حمله بر مرکز پولیس شهر گردیز در سه ماه گذشته دومین حمله بزرگ بر مراکز نظامی افغانستان به شمار می‎رود.

پیش از این، حمله بر قرارگاه نیروهای اروی ملی در قول اردوی ۲۰۹ شاهین صورت گرفت که در نتیجه آن بیش از ۱۳۰ عسکر و افسر کشته شدند.

اما به گفتهء روزنامه حکومت شمار کشته شده‎ها را خیلی اندک گفته‎است.

نیویارک پست

روزنامه نیویارک پست در شماره تازه خود در یک مقاله از قول جنرال جک کیین سابق معاون لوی درستیز قوای مسلح امریکا می‎نویسد، که دخالت امریکا در جنگ شانزده ساله افغانستان شرم آور است و به گفتهء وی امریکا باید برای برنده شدن این جنگ از ده تا شانزده هزار عسکر به این کشور بفرستد.

نیویارک پست جزئیات مصاحبه جنرال کیین را با فاکس نیوز به نشر رسانده‎است.

اما سخنگوی وزارت دفاع امریکا به نیویارک پست گفته که وزیر دفاع ایالات متحده تاکنون فیصله نکرده که چه تعداد عسکر به افغانستان بفرستد.

به نوشته نیویارک پست، در این مورد تنها پیشبینی‎ها به نشر رسیده اند.

جک کیین این جنرال متقاعد نیرو های مسلح امریکا در مصاحبه با فاکس نیوز برحکومت قبلی امریکا هم انتقاد کرده و گفته‎است که اداره بارک اوباما در تغییر وضعت امنیتی در افغانستان نیز ناکام بوده‎است.

بر اساس گزارش نیویارک پست جنرال جک کیین همچنان تاکید می‎کند که پناه گاه‎های امن طالبان در پاکستان هم باید از بین برده شوند.

او در این مصاحبه خود با فاکس نیوز گفت، اردوی پاکستان در باره عملیات نظامی امریکا در افغانستان به جنگجویان طالبان معلومات استخباراتی می‎دهند.

نیویارک پست در اخیر مقاله به نقل از معاون لوی درستیز نیروهای مسلح امریکا می نویسد که اردوی پاکستان با گروه‎های مسلح مخالف حکومت افغانستان کمک می‎کند و به گفتهء وی باید به این موضوع پایان داده شود و اگر امریکا روی این موضوع تاکید نکند، جنگ در افغانستان دوامدار خواهد شد.

XS
SM
MD
LG