لینک های دستیابی پذیر

Breaking News
دوشنبه ۴ سرطان ۱۳۹۷ کابل ۱۰:۰۵

غنی: ایجاد کننده‌‎گان بحران درس بگیرند که ما آنرا به فرصت مبدل می‎کنیم


با افتتا ح او لین دهلیز هوایی تجارتی افغانستان و هند اولین طیاره محصولات افغانی از میدان هوایی بین‎المللی حامد کرزی روز دوشنبه بسوی هند حرکت کرد.

درین کارگوی هوایی شامل شصت تن محصولات زراعتی شده که به گفته مسئولان ارزش آن ۵ میلیون دالر می‎رسد.

رئیس جمهور افغانستان می‎گوید هر کسی‎که برای ما بحران ایجاد کند باید بداند که افغان‎ها آن را به فرصت مبدل می‎سازند.

غنی: ما بحران را به فرصت مبدل می‎کنیم.
غنی: ما بحران را به فرصت مبدل می‎کنیم.

محمد اشرف غنی که روز دوشنبه در مراسم افتتاح دهلیز هوایی تجارتی میان افغانستان و هند در میدان هوایی حامد کرزی سخن میگفت افزود که با این کار بیشتر مشکلات فراه راه تجارت و ترانزیت را به فرصت مبدل می‎کند.

او افزود:

"کسانیکه برای ما بحران ایجاد می‎کنند این درس را بگیرند که ما بحران را به فرصت مبدل می‎کنیم ازین جهت امروز این "کوریدور" به ذات خود مهم نیست طریقه که این کوریدور (دهلیز) ایجاد شد طریقه است که باید سکتور خصوصی، دولت و متخصصین ما با هم کار کنند که به صورت ضربتی و زنجیری ما مشکلات را به فرصت بدل کنیم."

آقای غنی از تمام تجار افغان خواست تا در افزایش تولیدات شان تلاش بیشتر کنند زیرا به گفته وی پس از این آن‎ها یک اعشاریه سه میلیارد مشتری دارند.

وی همچنان گفت که افغانستان باید به یک کشور صادر کننده مبدل گردد ورنه به گفته وی از بین بردن فقر و بیکاری ناممکن خواهد بود.

حرف بالای ایجاد دهلیز هوایی تجارتی میان افغانستان و هند در سمبر سال ۲۰۱۶ میلادی حین سفر رئیس جمهور افغانستان به آن کشور مطرح شده بود.

کابل
کابل

در نخستین طیاره که از افغانستان به جانب هند حرکت کرد میوه تازه، و نباتات طبیعی به بازارهای هند انتقال گردیده و قرار است دوباره از آن کشور ادویه و مواد خام برای فابریکات تولیدی به این کشور انتقال گردد.

به اساس معلومات مسئولان اتاق تجارت و صنایع افغانستان در حال حاضر افغانستان با هند به ارزش ۵۰۰ میلیون دالر داد و ستد تجارتی داشته و ابراز امیدواری می‎کنند که این رقم به یک میلیارد دالر افزایش یابد.

قبل از افتتاح این دهلیز حکومت وحدت ملی شماری از پروژه‎های بزرگ اقتصادی دیگر را نیز عملی کرده‎است که به گونه مثال می‎شود از ساخت بند سلما به کمک مالی هند یاد کرد.

من پریت وهورا سفیر هند در کابل گفت که با افتتاح این دهلیز میان کابل و دهلی جدید روابط تجارتی میان دو کشور تقویت می‎گردد.

او افزود:

"درین بخش برخی مشکلات وجود داشت اما سفارت ما و حکومت با گذشت زمان این مشکلات را با تیم شما حل کردیم و من به این شک ندارم که گشایش این دهلیز در تقویت روابط تجارتی ما نقش مهم دارد و این مسئله به هر دو کشور بخصوص در بخش تجارت برای افغانستان بسیار مفید تمام می‎شود."

در این نشست خان جان الکوزی معاون اتاق تجارت وصنایع افغانستان هم از موافقه برای ایجاد یک مرکز مشترک تجارتی با اتاق تجارت هند سخن گفت.

عبدالله واحدیار کارشناس اقتصادی افغان افتتاح این گونه راه بدیل را جهت تقویت اقتصاد افغانستان مهم خوانده و می‎گوید که حکومت افغانستان باید در بخش ترانزیت در کنار راه‎های سرک و هوا برای وصل کردن افغانستان با کشورهای منطقه از طریق ایجاد خط ریل که از راه‎های مهم اقتصادی خوانده می‎شود نیز تلاش نماید.

جاوید حسن زاده

XS
SM
MD
LG