لینک‌های قابل دسترسی

خبر تازه
دوشنبه ۲۰ اسد ۱۳۹۹ کابل ۰۳:۲۸

سعودی و متحدین عربش ضرب‌الاجل خود به قطر را ۴۸ ساعت دیگر تمدید کردند


بعد از آنکه قطر پاسخ‌اش را به تقاضای ۱۳ نکته‌یی کشورهای عربی ارائه کرد، عربستان سعودی و متحدین عربش توافق کرده‎اند که به قطر ۴۸ ساعت دیگر مهلت بدهند تا این تقاضاها را بپذیرد.

تلویزیون العربیه صبح امروز گزارش داد که توافق تمدید ضرب‌الاجل برای قطر به تقاضای امیر کویت صورت گرفته‎است.

امیر کویت در معضله جاری میان قطر و عربستان سعودی، مصر، بحرین و امارات متحده عربی میانجیگری می‎کند.

سعودی و متحدین‌اش قطر را متهم به حمایت از تروریزم و نزدیکی با تهران نموده و تمام روابط دیپلوماتیک و سفرها به این کشور را قطع نموده‎اند.

قطر
قطر

این کشورها یک لیستی از ۱۳ تقاضا را به قطر ارائه کرده و دیشب یعنی ساعت ۱۲ شب دوم جولای را برای قطر به حیث ضرب‌الاجل تعیین کردند تا این تقاضاها را بپذیرد و هشدار دادند در غیر آن تحریمات بیشتر را بر قطر وضع می‎کنند.

در این خواست‎ها قطع حمایت مالی از تروریستان، مسدود شدن تلویزیون الجزیره، قطع بخش‎های زیاد از روابط با ایران و مسدود شدن قرارگاه هوایی ترکیه در قطر شامل اند.

شیخ صبا ال احمد ال صباح امیر کویت صبح امروز گفت، پاسخ رسمی قطر به این خواست‎های ۱۳ گانه متحدین عربی را دریافته‎است و خواهان تمدید فوری و ۴۸ ساعته ضرب‌الاجل شد.

وی جزئیات و نحو پاسخ قطر را ارائه نکرد، ولی شیخ محمد بن عبدالرحمن ال ثانی وزیر خارجه قطر در دیدار دو روز پیش‌اش از روم این تقاضاهای کشورهای عربی را رد نموده و آن را ضربه به حاکمیت ملی قطر خواند.

نشان شبکه الجزیره
نشان شبکه الجزیره

وی در مورد تقاضای مسدود شدن تلویزیون الجزیره گفت:

"بدون در نظرداشت این‎که کسی از نگاه سیاسی با الجزیره موافق است یا مخالف، این شبکه خبری یک چینل حرفه‌یی است که خودش را در ۲۰ سال گذشته موفق به اثبات رسانیده‎است. اگر چنین نمی‎بود، صداهای برای مسدود شدن آن بلند نمی‎شد."

وزیر خارجه قطر ضمن ابراز این مطلب این را هم بیان داشت که کشورش آماده است، روی مسایل مورد جنجال با همسایه‎های عرب‌اش صحبت کند.

در میان اقدامات اضافی که امکان دارد کشورهای عربی در برابر قطر اتخاذ کنند، یکی هم خارج ساختن این‎کشور از شورای همکاری‎های خلیج است، شورای که با ایالات متحده خیلی نزدیک می‎باشد.

از سوی دیگر مصر دیروز گفت، قرار است وزرای خارجه مصر، عربستان سعودی، امارات متحده عرب و بحرین به روز چهارشنبه در قاهره دیدار نموده و روی انکشافات اخیر در روابط با قطر صحبت کنند.

XS
SM
MD
LG