لینک‌های قابل دسترسی

خبر تازه
سه شنبه ۲۴ سرطان ۱۳۹۹ کابل ۰۳:۳۴

افغانستان

حقوق بشر: خشونت علیه زنان در افغانستان افزایش یافته‌است

مسئولین در کمیسیون مستقل حقوق بشر افغانستان می‌گویند خشونت علیه زنان در کشور افزایش یافته‌است و این مسئله را منبع جدی نگرانی خوانده‌اند.

کمیسیون حقوق بشر افغانستان در حالی از افزایش خشونت‌ها در کشور ابراز نگرانی می‌کند که در تازه ترین قضیه خشونت علیه زنان افغان دو روز پیش یك زن ۱۸ ساله در منطقه سنگ آتش ولسوالی مقر ولايت بادغيس از سوی شوهرش حلق‌آويز شد.

ظاهر بهاند سخنگوی والی بادغيس به راديو آزادی گفت، اين رويداد در منطقه تحت كنترول طالبان رخ داد و این حادثه چهارمين مورد از قتل زنان در یک هفته تنها در ولايت بادغيس بود.

تازه‌ترین خبرهای روز را این‌جا دنبال کنید

شاهراه سپین بولدک-چمن پس از ۱۳ روز بازگشایی می‌شود

شاهراه سپین بولدک-چمن

شاهراه بزرگ میان سپین بولدک و چمن کندهار پس از ۱۳ روز، امروز سه‌شنبه (۲۴ سرطان) دوباره باز می‌شود.

رحم‌الدین حاجی آغا، رئیس شورای سرمایه‌گذاران افغانستان امروز به رادیو آزادی گفت، به دلیل مسدود بودن این راه تاجران در این مدت صدها هزار افغانی زیان دیدند.

وی همچنین گفت، با بسته شدن این راه صدها موتر باربری متوقف شده و میوه‌هایی که در آن‌ها بار شده بود، در حال فاسد شدن است.

مقام‌ها می‌گویند، این شاهراه در اثر سعی و تلاش تاجران فقط برای ۱۰ روز باز می‌شود.

قابل یادآوریست که پیش از این نیز برخی راه‌های تجارتی مسدود شده بود که تاجران به‌خاطر آن متضرر شده بودند.

تصدی پنبه‌ی ولایت هلمند پس از هفت سال به کار آغاز کرد

تصدی پنبه‌ی ولایت هلمند

تصدی پنبه‌ی ولایت هلمند پس از هفت سال دوباره به کار آغاز کرد.

زلمی الکو، رئیس زراعت و مالداری هلمند امروز سه‌شنبه (۲۴ سرطان) به رادیو آزادی گفت، این تصدی ظرفیت تولید و بسته‌بندی ۳۰ هزار تُن پنبه را دارد، اما در سال جاری چهار هزار تُن پنبه خریداری می‌شود.

به‌گفته او، تا کنون ۸۰۰ تُن آن خریداری شده‌است.

پیش از این پنبه هلمند به پاکستان یا هم ایران منتقل می‌شد، اما حالا امیدواری‌ها بیشتر شده که با فعالیت دوباره این کارخانه پنبه با قیمت مناسب از دهقانان خریداری شود.

به‌گفته مقام‌ها در کارخانه شرکت پنبه‌ی هلمند برای ۳۰۰ دهقان به صورت مستقیم و برای هزاران تن دیگر به صورت غیر مستقیم زمینه کار فراهم می‌شود.

زلمی الکو، می‌گوید، در سال جاری در ۱۵ هزار و ۹۱۰ هکتار زمین در این ولایت پنبه کشت شده که از آن ۶۵۰ هزار تُن پنبه به دست خواهد آمد.

پنبه هلمند قبلاً به نام طلای سفید مشهور بود و در همین کارخانه پروسس می‌شد.

در این کارخانه قبلا روغن، صابون و کنجاره هم تولید می‌شد. با فعالیت دوباره آن این تولیدات نیز آغاز می‌شود.

پیش از این افغانستان یکی از بزرگترین تولید کنندگان پنبه در منطقه بود، اما در سال‌های اخیر در این بخش تلاش‌ها بیشتر شده تا افغانستان جایگاه قبلی‌اش را به دست آورد.

قول اردوی شاهین: ۳۲ جنگجوی طالبان در شمال افغانستان کشته شدند

آرشیف

نظامیان افغان در شمال کشور از کشته و زخمی شدن بیش از ۷۰ تن از جنگجویان طالبان در ۲۴ ساعت گذشته خبر می‌دهند.

حنیف رضایی سخنگوی قول اردوی ۲۰۹ شاهین صبح امروز به رسانه‌ها گفت که این تلفات به مخالفان هنگام حملات آن‌ها بر نیروهای دفاعی امنیتی وارد شده است.

او گفت: "در حملات تروریستان طالب در ۲۴ ساعت گذشته در ساحات مسئولیت ما ۳۲ تن از جنگجویان طالبان کشته و ۳۶ تن دیگر زخمی شده‌اند. در مجموع در یک روز گذشته تقریباً هفتاد نفر از افراد مسلح دشمن کشته یا زخمی شده اند."

آقای رضایی گفت که این درگیری‌ها در ولایات بلخ، فاریاب، سمنگان و مناطق دیگر رخ داده است.

طالبان هنوز در مورد کدام تبصره نکرده اند.

زلمی خلیل‌زاد حمله طالبان در سمنگان را محکوم کرد

زلمی خلیل‌زاد نماینده خاص امریکا برای صلح افغانستان

زلمی خلیل‌زاد نمایندۀ خاص امریکا برای صلح افغانستان حمله دیروز طالبان در شهر ایبک را محکوم نموده می‌گوید این حمله مخالفان صلح را نیرومند می‌سازد.

او در تویت صبح امروز خود یکبار دیگر از همه اطراف درگیر جنگ خواستار کاهش خشونت شده است.

حمله دیروز در شهر ایبک مرکز ولایت سمنگان بعد از آن صورت می‌گیرد که با بروز مشکلات در روند مبادلۀ زندانیان، گروه طالبان گفته است که غیر از جنگ گدام گزینۀ دیگر دریافت نکرده اند.

آقای خلیل‌زاد در پیام خود تاکید کرده که امریکا به اقدامات مشروط خود نسبت تطبیق تعهدات توافق‌نامه با طالبان و تلاش برای تکمیل روند مبادلۀ زندانیان، کاهش خشونت و آغاز گفت‌وگوی بین افغانان ادامه می‌دهد.

وزارت خارجه فساد اداری در اعمار دیوار سفارت افغانستان را رد کرد

سفارت افغانستان در واشنگتن

وزارت امور خارجهٔ افغانستان گزارش‌ها در بارهٔ فساد اداری در پروژه اعمار یک دیوار در ساختمان سفارت افغانستان در واشنگتن را رد کرد.

این وزارت در اعلامیه‌ای که شام دیروز دوشنبه به نشر رسیده گفته که هر چند آنها این ادعا را رد می‌کنند، اما گفته که موضوع به اداره عالی تفتیش و لوی سارنوالی رجعت داده می‌شود.

همزمان، اکرام افضلی رئیس اجرائیه سازمان شفافیت افغانستان در این مورد به رادیو آزادی گفت که سوالاتی بدون پاسخ می‌مانند که فساد اداری در این پروژه را نشان می‌دهد: "در بارهٔ رسیدگی به این قضیه چندان توقع ندارم. اما با آنهم، حکومت هیئتی را برای بررسی موضوع بفرستد و آنهایی که در این موضوع متهم اند، باید جدی تحت تعقیب گرفته شوند."

خبرگزاری پژواک در اول ماه جولای گزارشی را به نشر رساند که گویا در اعمار ۷ متر دیوار در ساختمان سفارت افغانستان در واشنگتن قرارداد ۸۸ هزار دالر رد شده، ولی همان دیوار توسط شرکت دیگری به هزینهٔ ۱ میلیون و ۸۲۵ هزار و ۸۳۹ دالر آباد شد.

مردان مسلح بر نمازگزاران در یک مسجد شهر مینه تیر اندازی کردند

موقعیت ولایت فاریاب در نقشه افغانستان

مقام‌های محلی فاریاب می‌گویند، نمازگزاران در شهر میمنه از سوی مردان مسلح ناشناس مورد تیراندازی قرار گرفتند.

احمد جاوید بیدار سخنگوی والی فاریاب شام دیروز دوشنبه به رادیو آزادی گفت، رویداد در مسجدی در حومهٔ شهر میمنه اتفاق افتاد: "حادثه در مسجد بی بی آینه رخ داد و تلفات دارد. تحقیق کنندگان به محل رسیده اند. جزئیات تحقیق بعداً با شما شریک ساخته می‌شود."

او در بارهٔ تعدادی تلفات چیزی نگفت.

مسئولیت حادثه را فوراً کسی و یا گروه به عهده نگرفته است.

در ولایت فاریاب گروه‌های طالبان، داعش و جنگجویان افراطی ازبیکستانی فعال اند.

نشست سه جانبه؛ روی ایجاد میکانیزم تطبیقی طرح‌های گسترش همکاری توافق شد

بیرق های ملی افغانستان، ترکمنستان و آذربایجان

وزرای امور خارجهٔ افغانستان، ترکمنستان و آذربایجان در نشست سه جانبه دیروز دوشنبه در بارهٔ ایجاد میکانیزم تطبیقی طرح های گسترش همکاری سه جانبه به توافق رسیدند.

این طرح‌ها در چهار سکتور ترانسپورت، تجارت، انرژی و سرمایه گذاری در اجلاس رؤسای جمهور این سه کشور در ۱۲ سرطانامسال مطرح شد.

گران هیواد سخنگوی وزارت خارجه افغانستان دیروز دوشنبه در بارهٔ این نشست گفت: "هر سه جانب تصمبم گرفتند که گروه کاری ترانسپورت به هدف تطبیق این میکانیزم ها به تاریج ۱۶ اسد سالجاری جلسه نموده و در زمینهٔ تطبیق آن تدابیر لازم اتخاذ نمایند."

محمد حنیف اتمر سرپرست وزارت امور خارجه افغانستان، المار محمد یاروف وزیر امور خارجهٔ آذربایجان و رشید مرادوف وزیر خارجه ترکمنستان در نشست آنلاین دیروز شان به استفاده اعظمی از توافق راه لاجورد به هدف توسعه ترانسپورت و تجارت میان سه کشور و گروه های کاری در سکتورهای دیگر نیز موافقه کردند.

وزرای خارجه سه کشور به دوام چنین نشست ها تاکید کردند.

پاکستان به صادرات اموال افغانستان از طریق بندر واگه اجازه داد

بندر واگه

پاکستان اجازه می‌دهد که محصولات افغانستان از راه بندر واگه به هند صادر شود.

این موضوع را محمد صادق نماینده خاص صدراعظم پاکستان برای افغانستان امروز دوشنبه (۱۳ جولای) در صفحه‌ تویترش نوشته و گفته است که دلیل این تصمیم سهل سازی تراتزیت اموال تجارتی افغانستان است.

او گفت، این بندر سر از پانزدهم جولای به روی صادرات افغانستان باز خواهد بود.

هندوستان تایمز سه هفته پیش از قول مقام‌های هندی گزارش داده بود که گفته بودند، تجارت افغانستان و هند از راه بندر واگه به زودی آغاز می‌شود.

مقام‌های سرپل: طالبان ده دهقان را از ولسوالی سانچارک ربودند

آرشیف، شماری از جنگجویان گروه طالبان

مقام‌های محلی ولایت سرپل می‌گویند ۱۰ دهقان امروز دوشنبه از سوی جنگجویان طالبان ربوده شدند.

نقیب‌الله دقیق ولسوال سانچارک ولایت سرپل امروز دوشنبه (۲۳ سرطان) به رادیو آزادی گفت: "طالبان امروز ساعت ۲ بعد از ظهر ده تن از دهقان‌ها را که در زمین‌های للمی خود مصروف جمع آوری حاصلات گندم بودند از روستای مسجد سبز سانچارک با خود بردند."

آقای دقیق گفت که طالبان آنها را به روستای اوقاف پایگاه اصلی‌شان انتقال داده اند.

گروه طالبان تا هنوز در این باره چیزی نگفته است.

چهار نیروی امنیتی افغان در پروان کشته شدند

موقعیت ولایت پروان در نقشه افغانستان

مقام های محلی پروان می‌گویند طالبان مسلح بر سه پاسگاه نیروهای امنیتی افغان در ولسوالی شینواری حمله گروهی کردند.

وحیده شهکار سخنگوی والی پروان به رادیو آزادی گفت در نتیجه این حمله چهار تن از نیرو‌های امنیتی کشته و سه تن دیگر‌شان زخمی شدند.

خانم شهکار گفت که در این حمله به گروه طالبان نیز تلفات سنگینی وارد شده است.

اما گروه طالبان تا هنوز در این باره چیزی نگفته است.

پلان وزارت صنعت و تجارت برای توسعه فاز دوم پارک صنعتی بلخ

آرشیف، فابریکه موتر سازی در ولایت بلخ

وزارت صنعت و تجارت افغانستان می‌گوید که برای توسعه فاز دوم پارک صنعتی امیرعلی‌ شیر نوایی به ارزش ۸۲ میلیون افغانی سرمایه‌گذاری می‌کند.

سمیر رسا، سخنگوی این وزارت امروز دوشبنه (۲۳ سرطان) به رادیو آزادی گفت که این وزارت در آینده نزدیک در ولایت بلخ در بخش‌های زیربنایی در پارک علی‌شیر نوایی سرمایه‌گذاری می‌کند.

در پارک صنعتی علی‌شیر نوایی در ولایت بلخ که تا سال ۲۰۱۴ نزدیک به ۳۰۰ کارخانه داشت، حالا با مشکلات متعدد مالی روبه‌رو است.

این کارخانه‌ها در پارک صنعتی امیرعلی‌ شیر نوایی در بخش‌های تولید مواد غذایی، لباس و مواد ساختمانی فعالیت داشتند که ۲۵ درصد مواد مورد نیاز ولایت‌های شمالی را تولید می‌کردند.

پیش از این مسئولان این پارک صنعتی از توقف کار این پارک خبر داده بودند.

حالا وزارت صنعت و تجارت می‌خواهد که در این پارک سرمایه‌گذاری کند.

'سرمایه‌گذاری در عرصه مرغداری در افغانستان با شکست روبه‌رو شده است'

فارم مرغ در افغانستان

دست‌اندرکاران سرمایه‌گذاری در عرصۀ مرغداری در افغانستان می‌گویند، ۵۰ درصد کارهای این بخش با شکست روبه‌رو شده است.

انصارالله بختانی، رئیس اتحادیه سراسری تولید و پرورش مرغ در افغانستان امروز دوشنبه (۲۳ سرطان) به رادیو آزادی گفت که دلیل این مشکل قاچاق مرغ از خارج به کشور است.

او از حکومت انتقاد کرد که جلو قاچاق را نگرفته است.

به گفته آقای بختانی، حکومت باید از تولیدات با کیفیت داخلی حمایت کند.

اما وزارت زراعت و مالداری می‌گوید که به این مشکل رسیدگی می‌شود.

سرازیر شدن سیلاب در پنجشیر خسارات هنگفت وارد کرده است

خسارات ناشی از سیلاب در ولایت پنجشیر

در نتیجه سرازیر شدن سیلاب در ولایت پنجشیر شاهراه این ولایت به روی ترافیک مسدود شد.

از اوایل شب گذشته تا ظهر امروز دوشنبه باران‌های شدید و پیهم در ولایت پنجشیر جریان داشت که به اثر آن به ده‌ها روستای این ولایت خسارات شدید وارد شده است.

محمدامین صدیقی معاون والی پنجشیر در این مورد در صحبت با رادیو آزادی گفت که از تلفات جانی ناشی از این حادثه طبیعی هنوز معلومات ندارد اما خسارات و قطع شدن راه‌های موصلاتی به شمول شاهراه این ولایت مردم را با مشکلات جدی روبه‌رو کرده است.

به گفته معاون والی پنجشیر اداره محلی این ولایت تلاش دارد تا در قدم نخست کار بازگشایی شاهراه پنجشیر آغاز گردد.

هفت پولیس ملی و محلی در بدخشان کشته شدند

نقشه بدخشان

یک مقام ولایت بدخشان می‌گوید که در حملۀ طالبان، هفت پولیس دیشب در این ولایت کشته شدند.

نیک محمد نظری، سخنگوی والی بدخشان به رادیو آزادی امروز گفت که طالبان به همکاری جنگجویانِ القاعده و داعش بر یک پاسگاه امنیتی در ولسوالی ارغنجخواه حمله کردند.

او گفت: "بالای یکی از پوسته های امنیتی در حمله کردند که متأسفانه ۷ پولیس ملی و محلی کشته شدند و ۲ تن دیگر آنان زخم برداشتند. این حمله با مقاومت شدید نیروهای امنیتی رو به رو شده که به اساس گزارش‌های ابتدایی، ۵ تن از تروریستان کشته و تعدادی هم زخمی شدند."

گروه طالبان مسلح در این باره هنوز چیزی نگفته است.

این گروه پیش از این، ادعای داشتن روابط با القاعده را رد کرده بود.

'مسئول نظامی طالبان در ولسوالی دوشی با ۵ جنگجویش کشته شدند'

آرشیف، نیروهای افغان در جریان عملیات نظامی

مسئول نظامی طالبان در ولسوالی دوشی ولایت بغلان کشته شد.

قول اردوی ۲۱۷ پامیر در شمال افغانستان در یک خبرنامه گفته است این فرد که ملا ذاکر گجر نام داشت با ۵ تن از یارانش دیروز یکشنبه هنگامی کشته شد که بر پوسته‌های نیروهای امنیتی حمله کردند.

براساس خبرنامه، طالبان بعد از چاشت دیروز یکشنبه در منطقه زور آبی ولسوالی دوشی بر نیروهای امنیتی حمله کردند که این حمله منتج به پاسخ قوای افغان شده و در نتیجه ۶ جنگجوی طالبان به شمول ملا ذاکر گجر مسئول نظامی طالبان در دوشی کشته شدند.

گروه طالبان مسلح تا کنون در این مورد تبصره نکرده است.

بیشتر "لود" شود

XS
SM
MD
LG