لینک های دستیابی پذیر

Breaking News
جمعه ۱ سرطان ۱۳۹۷ کابل ۰۵:۳۶

دگروال متقاعد امریکایی: مشکل افغانستان، پاکستان است


دیلی کالر

نشریه انترنتی دیلی کالر که از واشنگتن نشرات می‌کند در شماره اخیر خود مطلبی را به قلم دگروال متقاعد امریکا به نشر رسانده است تحت عنوان "مشکل افغانستان پاکستان است."

نویسنده به سخنان سفیر قبلی پاکستان در واشنگتن اشاره نموده و گفته‌است که حتی سفیر سابق خود پاکستان خواهان اقدامات جدی علیه اسلام آباد می‌باشد.

این صاحب منصب متقاعد امریکایی می‌نویسد امریکا تا زمانی در جنگ افغانستان پیروز شده نمی‌تواند که پاکستان از حمایت طالبان افغان، شبکه حقانی و دیگر گروه‌های تروریستی دست بردارد.

نویسنده می‌افزاید در این مورد نباید اشتباه کرد که پاکستان خواهان پیروزی امریکا در افغانستان نیست زیرا پاکستان افغانستان را یک کشور تحت نفوذ خود می‌شمارد.

نویسنده به میلیاردها دالر کمک امریکا که در دوره‌های رهبری جورج دبلیو بوش و باراک اوباما به پاکستان داده شده‌است اشاره نموده می‌افزاید این کمک‌ها هیچگاه پاکستان را مجبور نکردند که با طالبان افغان روابط و کمک‌های خود را قطع نماید.

به نوشته نشریه پاکستان یک ملت واحد و طبیعی نیست بلکهاین‌کشور درنتیجه تقسیم شدن هند بریتانوی از ملت‌های پارچه شده مختلف تشکیل شده‌است.

به نوشته نویسنده مفکوره تقویه اسلامگرایی و افراطگرایی در پاکستان در وقت حکمرانی رئیس جمهور سابق پاکستان جنرال ضیاالحق طرحریزی شد و هدف از آن سرکوب کردن جنبش‌های قومی و جدایی طلبی در این‌کشور بود.

هافینگتن پُست

روزنامه هافینگتن پُست در شماره اخیر خود در مورد خراب شدن وضعیت امنیتی در افغانستان مطلبی را به نشر رسانده و در مورد انتظار همه برای تکمیل پالیسی امریکا در قبال افغانستان سخن می‌گوید.

روزنامه به حملات خونبار پیهم در ماه مبارک رمضان در افغانستان اشاره نموده می‌نویسد، در حالی‌که افغانستان در آتش می‌سوزد بسیار چشم‌های امیدوار انتظار پالیسی نو واشنگتن می‌باشند.

روزنامه می‌افزاید انتظار می‌رفت که رئیس جمهور دونالد ترمپ در پایان اجلاس سران کشورهای ناتو در بروکسل پالیسی و یا استراتژی نو خود را در قبال افغانستان اعلان نماید، اما برای مهار کردن وضعیت امنیتی افغانستان که هر روز بدتر می‌شود تا حال کدام برنامه اعلان نشده‌است.

روزنامه می‌افزاید تمام نشانه‌ها دلالت بر آن می‌کنند که افغانستان به یک باتلاق تبدیل شده‌است و رئیس جمهور امریکا برای بیرون شدن از این باتلاق باید بزودی راهی را انتخاب نماید.

XS
SM
MD
LG