لینک های دستیابی پذیر

Breaking News
جمعه ۱ سرطان ۱۳۹۷ کابل ۰۹:۳۷

ناآرامی‌ها در کشمیر افزایش یافته اند


تعدادی از مردم کشمیر روز شنبه به مناسب نخستین سالروز کشته شدن برهان مظفر وانی یک رهبر شناخته شدۀ جنگجویان به سرک‌ها بر آمده، برای اجرای تظاهرات تلاش کردند.

بر علاوه شهر سرینگر، حداقل در سه شهر دیگر کشمیر نیز تلاش‌های مشابه صورت گرفته است و تظاهر کنندگان در حمایت از جنگجویان و ختم حاکمیت هند در منطقه شعار می‌دادند.

نیروهای هند از گاز اشک در برابر آن‌ها استفاده کردند. در شهر سرینگر در نتیجه برخورد پولیس با تظاهر کنندگان حد اقل ۱۵ تن زخمی شده‌اند.

برهان مظفر وانی بیست و دو ساله، باشندگان مسلمان کشمیر را به قیام بر ضد نیروهای هند تشویق می‌کرد و در ماه جولای سال گذشته میلادی در جریان عملیات اردوی هند کشته شد.

گفته می‌شود که روز شنبه، تعدادی از تظاهر کنندگان می‌خواستند بسوی خانۀ برهان مظفر وانی راهپیمایی کنند، ولی پولیس برای آن‌ها اجازه نداد.

برهان مظفر وانی به کمک سایت‌های انترنتی تعدادی زیاد مردم را جلب کرده بود و از کشته شدن وی تا اکنون، هر چند گاهی بر ضد حاکمیت هند در کشمیر تظاهرات صورت می‌گیرد.

به نوشتۀ آژانس خبری فرانس پرس، بعد از مرگ برهان مظفر وانی تا اکنون حداقل صد تن در جریان تظاهرات و حملۀ نیروهای هند کشته و یا زخمی شده‌اند.

پدر برهان مظفر وانی می‌گوید، تعدادی از نظامیان هند در برابر خانۀ آن‌ها جابجا شده‌اند و اجازه رفتن به مقبرۀ فرزندش را نداده‌اند.

این در حالیست که تنش‌ها در امتداد خط کنترولی کشمیر بین هند و پاکستان نیز افزایش یافته‌است.

اردوی هند روز شنبه گفت، یک نظامی این‌کشور که برای سپری نمودن رخصتی‌هایش به خانه رفته بود، همراه با خانمش در نتیجه گلوله باری نیروهای پاکستانی کشته شدند.

به گفته اردوی هند در نتیجه این گلوله باری تعدادی از افراد ملکی نیز زخمی شده‌اند. ولی جانب پاکستان با رد ادعای اردوی هند، ادعای مشابه را مطرح کرده‌است.

بر اساس گزارش‌ها از کشمیر، از روز شنبه به این‌سو دکان‌ها و بازار‌ها در شهر سرینگر مسدود بوده، سرک‌ها خالی از مردم اند.

XS
SM
MD
LG