لینک های دستیابی پذیر

Breaking News
پنجشنبه ۳۰ حمل ۱۳۹۷ کابل ۱۱:۳۶

الکوزی: مواد مخدر کشف شده در هلمند پس از ضبط نا پدید شده‎اند


کمیسیون دفاعی و امنیت داخلی مشرانو جرگه می‎گوید، شکایات و اسناد رسیده به این کمیسیون نشان می‎دهد که مواد مخدرِ به دست آمده از دو موتر در ولسوالی گرشک ولایت هلمند پس از ضبط نا پدید شده‎اند.

رئیس این کمیسیون ادعا می‎کند که صدها کیلو گرام مواد مخدری که از سوی اردوی ملی و امنیت ملی در هلمند ضبط شده بوند، به مدیریت مبارزه با مواد مخدر سپرده نشده‎است.

محمد هاشم الکوزی به روز چهار شنبه به رادیو آزادی گفت، هرچند موضوع نا پدید شدن مواد مخدر کشف شده را با ادارات مربوطه در میان گذاشته‎است، وی خود نیز به هلمند می‎رود تا از نزدیک بررسی کند که این مواد چگونه نا پدید شده‎است.

الکوزی گفت، این مواد از سوی نیروهای قول اردوی ۲۱۵ میوند و نیروهای امنیت ملی مربوط به قطعه خاص به نام سونگریان کشف و ضبط شده بود.

الکوزی: تا حال این مواد به مدیریت مبارزه با مواد مخدر سپرده نشده‎اند.
الکوزی: تا حال این مواد به مدیریت مبارزه با مواد مخدر سپرده نشده‎اند.

وی می‎گوید، به اساس شکایات مردم و معلومات اداره‎های کشفی درین ولایت، مقدار مواد مخدر به دست آمده از موترها زیاد بود، اما حال تنها چهار صد کیلو گرام آن در نزد ریاست امنیت ملی موجود است.

او افزود:

" دو موتر مملو از مواد مخدر در مربوطات ولسوالی گرشک ولایت هلمند از سوی نیروهای اردوی ملی و امنیت ملی ضبط شده بود، اما تا حال این مواد به مدیریت مبارزه با مواد مخدر سپرده نشده‎اند. تحقیقات کمیسیون ما در این مورد ادامه دارد و فردا من به هلمند می‎روم تا در مورد افرادی که در این قضیه دست دارند، معلومات جمع‎آوری نمایم."

هلمند از جمله ولایات نا امن افغانستان است که کشت و تولید مواد مخدر در آن به پیمانه زیاد صورت می‎گیرد.

بر اساس معلومات اداره مبارزه با مواد مخدر و جرایم سازمان ملل متحد، هر سال در ولایت هلمند به ارزش سه میلیارد دالر مواد مخدر تولید می‎شوند که بیست درصد تولید نا خالص ملی افغانستان را تشکیل می‎دهد و بر اساس برخی گزارش‎ها، از عواید بدست آمده برخی از مسئولان ملکی و نظامی در ولایت هلمند نیز بهرمند می‎شوند.

یک منبع که نخواست نام وی ذکر شود به رادیو آزادی گفت، پولیس مبارزه با مواد مخدر در ولایت هلمند به جای مبارزه با مواد مخدر، در کارهای دیگر، به ویژه جنگ در برابر مخالفان مسلح دولت مصروف نگهداشته شده‎اند و خلاف قانون مسئولیت آنان را ادارات دیگر به پیش می‎برد، موضوعی که معینیت مبارزه با مواد مخدر نیز تا حدی آن را تائید می‎کند.

سخنگوی وزارت دفاع درین مورد ابراز بی خبری کرد.
سخنگوی وزارت دفاع درین مورد ابراز بی خبری کرد.

از سوی دیگر، مسئولان معینیت مبارزه با مواد مخدر وزارت امور داخله موضوع نا پدید شدن مواد مخدر ضبط شده در هلمند را بر بنیاد معلومات ابتدائی تائید می‎کنند، اما می‎گویند، برای بررسی این قضیه هیئتی را به هلمند فرستاده اند تا بررسی کند که در این قضیه کی‎ها و چگونه دخیل بوده‎اند.

یکتن ازین مسئولان افزود:

"ما یک هیئت را به هلمند فرستاده‎ایم که به زودی به کابل برخواهد گشت. اگر چنین باشد که فردی این مواد را با خود نگهداشته باشد و یا برای رهایی افراد بازداشت شده اقدام نموده باشد، من به شما اطمینان می‎دهم که این افراد به زودی شناسایی و به پنجه قانون سپرده خواهند شد. ما در این مورد خیلی جدی استیم."

خواستیم در این مورد نظر وزارت دفاع افغانستان را نیز داشته باشیم، اما دولت وزیری سخنگوی این وزارت در این مورد ابراز بی خبری کرد.

هرچند پیش از این در رابطه به تخریب کارخانه‎های بزرگ مواد مخدر و کشف مقدار زیاد مواد مخدر در هلمند خبر داده شده‎است، اما حال ادعاهای وجود دارند که مقداری از مواد مخدر پس از آن که از سوی نیروهای امنیتی ضبط گردید، نا پدیده شده‎اند.

این که در این قضیه کی‎ها و چگونه دخیل اند، بعداً روشن خواهد شد.

گزارش: عبادالله حنانزی

XS
SM
MD
LG