لینک‌های قابل دسترسی

خبر تازه
چهارشنبه ۲ ميزان ۱۳۹۹ کابل ۰۵:۳۲

قصر سفید: لایحۀ جدید کانگرس تلاش‌های دیپلوماتیک را به مشکل مواجه می‌کند


مسئول امور حقوقی قصر سفید به خبرنگاران گفت، اداره امریکا از وضع تعزیرات جدید بر روسیه و ایران حمایت می‌کند، اما مخالف لایحۀ است که به کانگرس برای وضع تحریم‌ها، صلاحیت بیشتر می‌دهد.

بر اساس این لایجه، اگر رئیس جمهور دونالد ترمپ برای رفع مجازات علیه روسیه تلاش کند، این تصمیم او مستلزم بررسی کانگرس می‌باشد.

نشریه ایکسویس گزارش داد، قصر سفید نگران است که این لایجه به‌گفته آن‌ها دستان ترمپ را در مذاکرات با ولادیمیر پوتین رئیس جمهور روسیه، می‌بندد.

مارک شارت مسئول امور حقوقی قصر سفید به نشریه ایکسیوس گفت:

"این لایجه طوری ضعیف نوشته شده که نه ادارات جمهوری‌خوا و نه ادارات دموکرات با مسوده فعلی آن می‌توانند به‌طور مناسب عمل کنند. زیرا به‌گفته وی این لایحه تلاش‌های دیپلوماتیک بخش‌های اجرایی را به مشکل بزرگی مواجه می‌کند."

رکس تیلرسن وزیر امور خارجه امریکا
رکس تیلرسن وزیر امور خارجه امریکا

رکس تیلرسن وزیر امور خارجه امریکا، انتقاد در این مورد را بار اول در جریان سخنرانی خود در جلسه استماعیه ماه گذشته بیان کرد.

خبرگزاری اسوشیتد پرس گزارش داد که مقام‌ها در وزارت‌های خزانه و امور خارجه در هفته گذشته با کارمندان کانگرس ملاقات کردند و نگرانی خود را روی این لایحه ابراز نمودند.

اما به‌نظر می‌رسد که تضعیف این لایحه امکان دارد مقاومت دموکرات‌ها و جمهوری‌خواهان را در کانگرس امریکا برانگیزد.

رئیس روابط خارجی مجلس سنای امریکا که در تسوید این لایحه نقش داشته، مطابق این مقرره، لزوم بررسی کانگرس از تعزیرات را به مثابه یکی از صلاحیت‌های این نهاد، مناسب می‌داند.

سناتور باب کراکر روز دوشنبه به خبرنگاران گفت، مقاومت قصر سفید در برابر نظارت کانگرس از سیاست خارجی غیر معمول نیست، اما این سناتور امریکایی گفت، لزوم بررسی تعزیرات به‌گفته وی یک بخش خیلی مهم از قانونگذاری به شمار می‌رود.

XS
SM
MD
LG