لینک های دستیابی پذیر

Breaking News
جمعه ۱ سرطان ۱۳۹۷ کابل ۱۱:۰۲

عبدالله: بار بیشتر مبارزه با تروریزم بر دوش افغانستان است


چهارمین کنفرانس بین‌المللی گفتمان افغانستان و آسیای میانه با حضور رئیس اجرائیه افغانستان امروز جمعه افتتاح شد.

این کنفرانس هر سال به هدف ایجاد همکاری‌های منطقوی از طرف انستیتوت مطالعات استراتژیک افغانستان برگزار می‌شود که امسال این کنفرانس در مرکز ولایت بامیان برگزار شده‌است.

داوود مرادیان مسئول انستیتوت مطالعات استراتژیک افغانستان در مورد هدف از ایجاد این گفتمان به رادیو آزادی گفت:

داوود مرادیان مسئول انستیتوت مطالعات استراتژیک افغانستان
داوود مرادیان مسئول انستیتوت مطالعات استراتژیک افغانستان

" هدف اصلی برگزاری گفتمان افغانستان و آسیای میانه ارتقا شناخت کشورهای آسیای میانه از افغانستان است. چون طبق بررسی که ما انجام دادیم متأسفانه کشورهای آسیا میانه نگاه بسیار بدبینانه نسبت به افغانستان دارند و این نگاه بدبینامه باعث شده تا یک ترس نسبت به افغانستان در کشورهای آسیای میانه بوجود بیاید. در نتیجه این ترس این‌کشورها به ما اعتماد نمی‌کنند و در نتیجه با افغانستان همکاری نمی‌کنند. ما می‌خواهیم با ایجاد چنین نشست ها بستر گفتگو بین کشورها را مهیا بسازیم تا از هم دیگر شناخت بیشتری پیدا کنند و ترس شان نسبت به افغانستان از بین برود که در نتیجه به افغانستان اعتماد کنند."

در این کنفرانس نماینده های ۱۷ کشور و سازمان بین‌المللی شرکت کرده‌اند که این کشورها شامل امریکا، روسیه، چین، هند، پاکستان، ایران و کشورهای دیگر می‌شوند.

عبدالله عبدالله رئیس اجرائیه افغانستان در افتتاح این برنامه گفت که متأسفانه کشورهای منطقه در مبارزه با تروریزم با افغانستان همکاری مناسب ندارند و به همین دلیل تنها مردم افغانستان از این مشکل متضرر شده اند.

عبدالله عبدالله رئیس اجرائیه افغانستان
عبدالله عبدالله رئیس اجرائیه افغانستان

آقای عبدالله اضافه کرد:

" البته در گروه‌های تروریستی اتباع تمام کشورهای منطقه حضور دارند و شامل هستند. همکاری‌ها در بخش‌های اقتصادی و فرهنگی بهتر است اما در بخش مبارزه با تروریزم یک قسمت بیشتر بار به روی دوش مردم افغانستان گذاشته شده‌است. اگر کسی از قفقاز در افغانستان با ما جنگ می‌کند او هیچ دعوای با ما ندارد در افغانستان و دعوای او در جای دیگر است، همینطور از تمام منطقه وجود دارد. امیدواری ما این‌است که نماینده‌ها و دانشمندانی که از کشورهای منطقه آمده‌اند این بحث را بصورت باز با مقامات کشورهای خود مطرح کنند. "

موضوع برنامه امسال گفتمان افغانستان و آسیای میانه همکاری های منطقوی در مبارزه با تروریزم است که به گفته مقامات با برگزاری این گفتمان امید آن می‌رود تا کشورهای منطقه در مبارزه با تروریزم همکاری بیشتری داشته باشند.

آقای مرادیان در این مورد افزود:

" یکی از مشکلاتی که ما با کشورهای آسیای میانه داریم این‌است که یک درک مشخص از تروریزم در منطقه نداریم. ما یک نگاه از تروریزم داریم و کشورهای منطقه نگاه‌های متفاوتی از تروریزم دارند، در صورتی که تروریزم خطر مشترک در بین همه کشورها است. امیدوار هستیم که با برگزاری چنین نشست های بتوانیم یک تعبیر واحد از تروریزم در افغانستان و کشورهای منطقه داشته باشیم، چون تا وقتی که نتوانیم به این هدف برسیم هر کشور برداشت خود را از تروریزم دارد بعضی کشورها تروریزم بد دارد و بعضی کشورها تروریزم خوب دارد و به همین دلیل ما نمی توانیم یک مبارزه همگانی در مقابل تروریزم داشته باشیم. "

چهارمین کنفرانس بین‌المللی گفتمان افغانستان و آسیای میانه تحت تدابیر شدید امنیتی با هدف ایجاد همکاری‌های بیشتر بین افغانستان و کشورهای منطقه در امر مبارزه با تروریزم به مدت دو روز در مرکز بامیان ادامه می‌یابد.

عباس نادری،بامیان

XS
SM
MD
LG