لینک های دستیابی پذیر

Breaking News
سه شنبه ۲۶ سرطان ۱۳۹۷ کابل ۰۹:۵۵

تولیدات عسل در ولایت هرات نسبت به سال گذشته ۳۰ درصد افزایش یافته و این روند همچنان در حال رشد است.

مسئولان در ریاست زراعت می‎گویند، امسال میزان تولیدات عسل درین ولایت به سرحد هشتاد تُن رسیده‎است.

مسئولان این اداره به‌خاطر حمایت از انجمن‎های زنبورداری جشن عسل را برگزار کرده‎اند.

زنبورداری سکتوری که در ولایت هرات در حال گسترش است.

مسئولان اداره زراعت به‌خاطر حمایت از زرنبورداران جشن زنبورداری را برای نخستین بار درین ولایت براه انداخته‎اند.

هرات
هرات

عبدالصبور رحمانی یک مقام ریاست زراعت و آبیاری هرات می‎گوید:

"سال قبل تولیدات عسل هرات ۶۰ تُن بوده امسال ۳۰ فیصد افزایش تولید داشتیم و تولیدات ما به ۸۰ تُن رسیده‎است. اگر چه در ایام زمستان تغییرات ناگهانی از آب و هوا داشتیم که مشکلات را به فامیل‎های زنبور به وجود آورده‎است، اما خوشبختانه وضعیت سکتور حالت صعودی را دارد."

این مسئولان به‌خاطر حمایت از زنبورداران و آنچه افزایش عسل در هرات خوانده می‎شود، روز پنجم اسد را به‌عنوان روز عسل در هرات نام‌گذاری کرده‎اند.

زنبورداران تأکید دارند که این برنامه می‎تواند در معرفی تولیدات‌شان مفید واقع شود، اما آنان عدم حمایت دولت از زنبورداران و واردات عسل‎های بی‌کیفیت و تقلبی از کشورهای همسایه را از بزرگترین چالش‎ها فرا راه تولیدات‌شان می‎دانند.

هرات
هرات

آنان افزود:

"متأسفانه عسل کم کیفیت و تقلبی در بازار زیاد است، خوب می‎شود که هموطنان ما بیایند به چنین جشنواره و ببینند که عسل اصل چطور عسل است."

"مسلماً محفل امروز به‌خاطر بازاریابی است و معرفی محصولان زنبورداران به عموم مردم، ان‌شاءالله که نتیجه خوبی خواهد داد."

"خانم‎ها به بخش زنبورداری واقعاً فعال هستند، وضعیت امنیتی برای خانم‎ها آنقدری که خانم‎ها راضی باشند نیست، خانم‎ها نمی‎توانند درست زنبورداری کنند و یا هم عسل خود را در بازار عرضه کنند."

رئیس اداره زراعت هرات برگزاری دوره‎های آموزشی و بلند بردن برنامه‎های ظرفیت‌سازی و آماده کردن برخی از وسایل را از جمله کارهای می‎داند که از سوی اداره زراعت برای زنبورداران انجام شده‎است.

هرات
هرات

او افزود:

"ظرفیت‌سازی زنبورکلا از طرف اداره زراعت صورت گرفته‎است، توسعه زنبورداری در ولایت هرات بر اساس حمایت و بر اساس پشت کار برنامه‎های اداره زراعت بوده‎است."

آغاز کار زنبورداری در هرات تقریباً به پانزده سال قبل بر می‎گردد.

مسئولان اداره زراعت می‎گویند در حال حاضر بیش از هشت هزار کندوی عسل درین ولایت وجود دارد که این رقم بیش از یک هزار و پنجصد تن به‌شمول زنان را به صورت مستقیم و غیر مستقیم مشغول ساخته‎است.

به‌گفته مسئولان انجمن زنبورداران و ریاست زراعت بیشترین کندوهای عسل در ولسوالی‎های انجیل، گذره، پشتون زرغون و کرخ می‎باشند و این روند در حال گسترش به دیگر ولسوالی‎های هرات است.

گزارش: شاه‌پور صابر

XS
SM
MD
LG