لینک های دستیابی پذیر

Breaking News
جمعه ۲۹ سرطان ۱۳۹۷ کابل ۰۵:۱۰

بحث شماری از روزنامه‌های غربی در مورد امنیت افغانستان


ستارس ایند سترایپس

نشریه ستارس ایند سترایپس در شماره اخیر خود در مورد حضور نیروهای نظامی امریکا در افغانستان، مقاله را تحت این عنوان: "اگر امریکا به حضور کامل خود در افغانستان پایان دهد، چه اتفاق می‎افتد؟" به نشر رسانده که در قسمتی از آن می‎نویسد که به نظر نمی‎رسد که طولانی ترین جنگ امریکا در افغانستان در آینده نزدیک پایان یابد.

نشریه می‎نویسد، شانزده سال از آغاز جنگ امریکا در افغانستان می‎گذرد، تقریباً ۲۴۰۰ عسکر امریکایی در این جنگ جان خود را از دست داده‎اند و این جنگ تا کنون ۷۰۰ میلیارد دالر هزینه برداشته‎است، اما تا هنوز پیروزی این جنگ معلوم نیست.

به نوشته نشریه ستارس ایند سترایپس به نظر می‎رسد که روی دلایل زیاد امریکا نباید در این جنگ بازنده شود.

نشریه در ادامه این مقاله به ستراتیژی جدید امریکا در باره افغانستان اشاره کرده می‎گوید، رئیس جمهور ترمپ درین بحث در مورد پلان آن مشاورین اش شک و تردید دارد که می‎خواهند شمار مناسب عساکر اضافی امریکایی به افغانستان بفرستند و برای پیروزی جنگ این کشور در افغانستان چند سال دیگر هم تعهداتی را بسپارند.

ستارس ایند سترایپس در این مقاله از جوانب مختلف پرسیده که اگر امریکا به حضور خود در افغانستان پایان دهد، چه چیزی اتفاق می‎افتتد؟

نشریه، علاوه بر دیگر پاسخ‎ها در این مورد به جواب ویلیم سالوین سخنگوی نیروهای نظامی امریکا اشاره کرده‎است. ویلیم سالوین می‎گوید:

" اگر امریکا و ناتو افغانستان را رها کنند، چنین یک خلای را به عقب می‎گذارند که از سوی ۲۰ گروه تروریستی تندرو پر می‎شود که همین اکنون در مناطق قبایلی بین افغانستان و پاکستان فعال اند."

به گفته سالوین سخنگوی نیروهای نظامی امریکا این گروه‎های دهشت افگن نه تنها که باعث بی ثباتی افغانستان می‎شوند، بلکه حملاتی را بر امریکا و غرب نیز طرحریزی می‎کنند.

لاس انجلس تایمز

روزنامه لاس انجلس تایمز نیز روی همین موضوع مقاله را به نشر رسانده‎است.

در این مقاله به بحث‎های مشاورین اداره رئیس جمهور ترمپ اشاره شده که به عوض نیروهای نظامی امریکا در افغانستان بر پیشنهاد گماشتن شرکت‎های خصوصی امنیتی، تاکید شده‎است.

لاس انجلس تایمز بر اساس یک مقاله روزنامه نیویارک تایمز می‎نویسد که ستیفن بنون مشاور قصر سفید و جارید کوشنر داماد رئیس جمهور ترمپ از دو تجار که از قرار دادهای نیروهای امریکایی در افغانستان منفعت بدست می‎آورند، خواسته‎اند که بدیل اعزام عساکر اضافی امریکایی به افغانستان را پیشنهاد کنند.

روزنامه لاس انجلس تایمز می‎نویسد، این یک پیشنهاد نادرست است و می‎افزاید که مشاورین دونالد ترمپ باید سابقه شرکت امنیتی بلاک واتر را ملاحظه کنند که کارمندان آن در سال ۲۰۰۷ میلادی در عراق به کشتن ۱۴ ملکی محکوم شده و این باعث بدنامی شرکت خصوصی امنیتی گردیده‎است.

روزنامه لاس انجلس تایمز در این مقاله می‎افزاید، در بازنگری ستراتیژی نظامی امریکا در باره جنگ افغانستان باید فراتر هم فکر شود که یکی دیپلوماسی و دیگری افزایش فشارهای بر پاکستان تشکیل می‎باشند.

به نوشته روزنامه لاس انجلس تایمز، پاکستان در قلمرور خود گروه‎های دهشت افگن و تندرو را آموزش می‎دهد که حملات بر نیروهای امنیتی افغان، قوای امریکایی و ناتو را در افغانستان طرح ریزی می‎نمایند.

XS
SM
MD
LG