لینک های دستیابی پذیر

Breaking News
شنبه ۳۰ سرطان ۱۳۹۷ کابل ۰۸:۲۴

حدود ۲۸۰۰ نظامی از ۸ کشور تمرینات نظامی را در گرجستان آغاز کردند


حدود ۲۸۰۰ نظامی از ایالات متحدۀ امریکا، بریتانیا و شش کشور دیگر در تمرینات بزرگ و مشترک نظامی سهم دارند که در گرجستان آغاز شد.

این تمرینات بزرگ نظامی که به نام "شرکای نجیب ۲۰۱۷" (Noble Partner 2017) مسمی شده‌است، دو هفته ادامه خواهد داشت.

گئورگی کویریکاشویلی صدراعظم گرجستان، این تمرینات بزرگ نظامی را یک گام مهم برای پیوستن این‌کشور با پیمان ناتو خوانده است.

تمرینات نظامی عساکر هشت کشور در گرجستان
تمرینات نظامی عساکر هشت کشور در گرجستان

نیکولوز جانجی گاوا معاون لوی درستیز گرجستان روز یکشنبه در جریان این تمرینات مشترک نظامی در قرارگاه نظامی وازیانی در نزدیک شهر تبلیسی به خبرنگاران گفت:

"امسال (شرکای نجیب ۲۰۱۷) تمرینات خارق‌العاده است، چون ۲۸۰۰ نظامی از پنج کشور ناتو و سه متحد آن اشتراک دارند. گرجستان افتخار دارد که از این تمرینات میزبانی می‌کند. ما از مدت‌ها به این‌سو با نیروهای امریکایی و ناتو یکجا کار می‌کنیم. ما بزرگ‌ترین سهم را در مأموریت حمایت قاطع ناتو در افغانستان داریم. برای ما اجرای تمرینات بیشتر، ادغام بیشتر با ناتو و قوای امریکایی خیلی مهم است."

این سومین تمرینات مشترک نظامی نیروهای ناتو در گرجستان است، در کشوری که بعد از سقوط اتحاد شوروی سابق یکی از رقبای روسیه در منطقه قفقاز به شمار می‌آید.

کرملین مناطق آبخازیا و اوسیتای جنوبی را که از گرجستان جدا شده‌اند به رسمیت شناخته است.

در سال‌های گذشته روسیه هشدار داده بود که تمرینات مشترک نظامی این منطقه را بی‌ثبات خواهد ساخت.

ادعای که گرجستان و ایالات متحدۀ امریکا آن را رد کرده‌اند.

ایان کلی سفیر ایالات متحدۀ امریکا در گرجستان گفته‌است:

"من تصور می‌کنم این تمرینات بر ضد هیچ کشور نیست، هدف آن کمک به گرجستان است تا ظرفیت همکاری بین‌المللی‌اش را در عملیات‌های مانند افغانستان افزایش دهد و به گرجستان در ادغام با جامعه بین‌المللی کمک کند."

در این تمرینات مشترک نظامی حدود ۱۶۰۰ نظامی امریکایی و ۸۰۰ نظامی گرجستانی و تعدادی از نیروهای بریتانیایی، جرمنی، ترکیه، اوکراین، سلوانیا و ارمنستان سهم دارند و دو هفته ادامه خواهد یافت.

XS
SM
MD
LG