لینک های دستیابی پذیر

Breaking News
سه شنبه ۲۶ سرطان ۱۳۹۷ کابل ۰۹:۴۷

سیگار: محدودیت بر گشت‌وگذار کارمندان امریکایی در افغانستان، پیام خطرناک دارد


سرمفتش خاص امریکا در امور بازسازی افغانستان که وظیفه نظارت از میلیاردها دالر کمک شده به این کشور را دارد می‎گوید، محدودیت‎های بی‌نظیر بر گشت‌وگذار کارمندان حکومتی امریکایی در افغانستان، پیام خطرناکی را به مردم این کشور فرستاده و مانع کار امریکایی‎ها در افغانستان می‎شود.

جان سوپکو می‎گوید، پیامی را که این محدویت در گشت‌وگذار به افغان‎ها می‎فرستد این است که "از تررویستان باید ترسید و آن‎ها شاید برنده شوند."

گزارش سیگار که امروز منتشر شد می‎گوید، کارمندان دولتی امریکایی ندرتاً پا به بیرون از سفارت امریکا در کابل می‎گذارند و زمانی‎که از آن‎جا خارج هم می‎شوند فقط در نزدیکی محل در زون سبز می‎باشند جایی‎که اکثر سفارت‌خانه‎ها تحت تدابیر شدید امنیتی قرار دارند که این مسئله باشنده‎گان کابل را مأیوس می‎سازد.

سوپکو: پنهان شدن عقب دیوارها نه‌تنها مأموریت ملکی امریکا در افغانستان را خدشه‌دار می‎سازد.
سوپکو: پنهان شدن عقب دیوارها نه‌تنها مأموریت ملکی امریکا در افغانستان را خدشه‌دار می‎سازد.

در گزارش گفته شده‎است:

"پنهان شدن عقب دیوارها نه‌تنها مأموریت ملکی امریکا در افغانستان را خدشه‌دار می‎سازد، بلکه مأموریت نظامی‌اش را هم ناقص می‎سازد. چنین عجله و اجتناب از خطر در درازمدت می‎تواند منتج به خطر و بی‌امنیتی بیشتر شود. زیرا این کار دسترسی دیپلوماتیک امریکایی‎ها به افغان‎های عام را محدود می‎سازد، چیزی‎که برای ایجاد ثبات، حاکمیت قانون و رشد اقتصادی افغانستان ضروری است."

سیگار علاوه می‎کند:

"چنین کار یک پیام غیر عمدی ولی خطرناک را به دوست و دشمن می‎فرستد که گویا از تررویستان باید ترس داشت و آن‎ها برنده می‎شوند."

جان سوپکو گفته‎است، این محدودیت در گشت‌و گذار امریکایی‎ها در کابل، همه چیز را متأثر می‎سازد، از مأموریت‎های نظارتی گرفته تا تعامل با افغان‎های عام یعنی کسانی‎که شماری زیاد از آن‎ها به سفارت شدیداً مورد نظارت، اصلاً دسترسی ندارند.

افغانستان مخصوصاً کابل در چهار ماه گذشته شاهد خشونت‎های زیاد بوده‎است.

سفارت عراق در کابل پس از حمله داعش
سفارت عراق در کابل پس از حمله داعش

حمله تانکر بمب در ۳۱م ماه می که خونین‌ترین حمله بعد از سقوط رژیم طالبان در سال ۲۰۰۱ بود و ۱۵۰ کشته و صدها زخمی به‌جا گذاشت و در کنار حملات دیگر، حمله روز دوشنبه بر سفارت عراق در کابل که داعش مسئولیت آن را به دوش گرفت.

جان سوپکو از ارقام ارائه شده ملل‌متحد نقل نموده و می‎گوید، حوادث امنیتی بین ماه مارچ تا می امسال ۲۱ درصد بیشتر از حوادث چهار ماه قبل از آن بود.

سوپکو گفته‎است، در حالی‎که محتاط بودن خوب است، ولی حکومت امریکا باید اعتدال را حفظ کند.

وی محدودیت بی‌حد در گشت‌وگذار را بی‌جهت خوانده‎است.

سوپکو گفته‎است، خطر بخشی از کار در مناطق جنگ زده‎است و حکومت امریکا باید کاری کند که هم حیات اتباعش حفظ شود وهم به آن‎ها اجازه کار را بدهد.

XS
SM
MD
LG