لینک های دستیابی پذیر

Breaking News
جمعه ۲۹ سرطان ۱۳۹۷ کابل ۰۳:۱۷

"پنتاگون حدود نیم میلیارد دالر بالای استخبارات افغانستان مصرف کرده‌است"


واشنگتن ایکسامینر

نشریه واشنگتن ایکسامینر در شماره اخیرش مطلبی را در مورد افغانستان به نشر رسانیده تحت عنوان "پنتاگون بعد از مصرف نیم میلیارد دالر نمی‎داند که برنامه استخبارات افغانستان موثر بوده‎است یا نه؟"

مقاله به گزارش تازه سیگار اشاره کرده که می‎گوید، پنتاگون از سال ۲۰۱۰ به اینطرف ۴۸۰ میلیون دالر را برای آموزش و پرورش افسران استخباراتی افغان به مصرف رسانیده‎است ولی کمبود در نظارت این را مشکل ساخته تا دیده شود آیا این تلاش‎ها به بهبودعملیات‎های استخباراتی در افغانستان انجامیده‎است یا نه؟

در گزارش سیگار گفته شده‎است که شماری زیادی از افغان‎ها که برای رهنمایی در وزارتخانه‎های افغانستان آموزش می‎دیدند، مسیر آموزشی را تکمیل نکردند و بیش از نصف محلاتی که برای تمرینات استخباراتی و مربی‎گری تهیه شده بودند طبق پلان به حکومت افغانستان سپرده نشدند.

واشنگتن ایکسامینر از قول سیگار نوشته که می‎گوید، باوجود آنکه این برنامه‎ها تاحدی به نیروهای امنیتی و دفاعی افغانستان کمک کردند ولی این تقریباً ناممکن است که دانست آیا این برنامه واقعاً ارزش

۴۵۸ میلیونی را داشت که مصرف شده‎است؟

تایمز

روزنامه تایمز چاپ بریتانیا در شماره اخیرش مطلبی جالب را در مورد جنگ افغانستان به نشر رسانیده تحت عنوان سربازان اجیر شاید برای امریکا در افغانستان بجنگند.

به نوشته مقاله، در حالی‎که اداره ترمپ در حال تهیه یک استراتیژی جدید برای برخورد با طولانی ترین جنگ امریکاست، رئیس جمهور ترمپ روی پلانی غور می‎کند که بر اساس آن، نیروهای امریکایی افغانستان را ترک نموده و قراردادیان جانشین آن‎ها گردند.

این پیشنهاد که از سوی ایریک پرنس بنیانگذار شرکت امنیتی خصوصی بلک واتر ارائه شده‎است، در حالی توجه قصر سفید را به خود جلب نموده که تضاد نظرها میان مشاورین ادامه دارد که آیا شمار عساکر در افغانستان افزایش داده شود یا کاهش یابد؟

تایمز می‎نویسد، به نظر می‎رسد که این پشنهاد پرینس مورد حمایت ستیف بنن ستراتیژیست کلیدی ترمپ و داماد و مشاور ترمپ قرار گرفته‎است.

جیمز متیس وزیر دفاع امریکا، مایک پومپیو رئیس سی آی ای و باب کورکر رئیس کمیته روابط خارجی سنای امریکا هم در مورد این پلان معلومات یافته‎اند.

به نوشته روزنامه تایمز، ایریک پرنس بنیانگذار شرکت بلک واتر که خواهرش وزیر معارف کابینه ترمپ است، در مقاله که در والستریت ژورنال به نشر رسید، از پلان تقرر آنچه وی یک وایسروی در افغانستان خوانده، سخن گفته‎است.

پرنس پیشنهادش را به حیث یک راه حل برای پروژه جنجالی و غیر منظم امریکا در افغانستان ارائه کرده‎است.

این پلان چارچوبی را ارائه می‎کند که چگونه قراردادی‎ها جانشین عساکر امریکایی در افغانستان گردیده و نیروهای افغان را که با وجود حضور ۸۴۰۰ سرباز امریکایی، برای عقب زدن طالبان مبارزه می‎کنند، کمک کنند.

ایریک پرنس به فاکس نیوز گفته‎است:

"آقای رئیس جمهور یک فاجعه پربها را به میراث گرفته‎است، ما برای یک جنگ بیشتر از آنچه به مصرف می‎رسانیم که تمام بودیجه دفاعی بریتانیاست، خیلی قیمت، این این پالیسی کار نمی‎کند."

پرنس گفته‎است با پلان وی، پنتاگون می‎تواند ۴۰ می‎لیارد دالر پس انداز کند.

XS
SM
MD
LG