لینک های دستیابی پذیر

Breaking News
جمعه ۲۹ سرطان ۱۳۹۷ کابل ۰۵:۴۱

دیدار وزرای خارجه امریکا و روسیه تلاشی برای بهبود روابط تیرۀ دو کشور!


قرار است وزیران خارجۀ امریکا و روسیه در حاشیۀ گردهمایی منطقه‌یی انجمن کشورهای جنوب‌شرق آسیا که امروز یکشنبه و فردا در فیلیپین دایر می‌شود، با هم ملاقات کنند.

وزیران خارجۀ امریکا و روسیه در حالی با هم ملاقات می‌کنند که روابط دو کشور به تیره‌ترین وضعیت آن نزول کرده‌است.

وزارت خارجۀ امریکا روز شنبه گفت که وزیر خارجه رکس تیلرسن برای گفت‌وگو با دیپلوماتان انجمن کشورهای جنوب‌شرق آسیا به مانیلا پایتخت فیلیپین رسیده‌است.

دور کردن اسلحۀ اتمی از شبه جزیرۀ کوریا، امنیت بحرها و مبارزه علیه تروریزم از موضوعات مهم مورد بحث درین گردهمایی می‌باشد.

وزارت خارجه روسیه هم گفت که وزیر خارجۀ این‌کشور برای اشتراک درین گردهمایی به فیلیپین رسیده‌است و برای تبادل نظر در بارۀ جدی‌ترین مشکلات جهانی و منطقه‌یی به‌شمول وضعیت در شبه جزیرۀ کوریا، سوریه و شرق میانه یک سلسله ملاقات‌های دو جانبه خواهد داشت.

این در حالیست که رئیس جمهور امریکا در پیام تویتر روز پنجشنبه گذشته خود نوشت که روابط واشنگتن با روسیه در پائین‌ترین و خطرناک‌ترین سطح آن نسبت به هر زمان گذشته قرار دارد.

دونالد ترمپ این اظهارات را یک روز پس از امضای لایحۀ تحریم‌های نو بر روسیه ابراز داشت.

دمیتری مدودف صدراعظم روسیه این اقدام واشنگتن را آغاز یک جنگ تجارتی تمام عیار علیه کشور خود عنوان کرد.

دمیتری مدودف صدراعظم روسیه
دمیتری مدودف صدراعظم روسیه


این لایحه که کانگرس علیرغم مخالفت دونالد ترمپ آن‌را تصویب کرد روسیه را به‌خاطر تجاوز نظامی در اوکراین و مداخلۀ مظنون در انتخابات سال گذشته امریکا مجازات می‌کند.

بر علاوۀ روسیه بر ایران و کوریای شمالی هم تعزیرات جدید وضع شده‌است.

وزیر خارجۀ امریکا چند روز قبل گفت با این‌که روابط واشنگتن و مسکو زیر فشار بزرگ قرار دارد، ولی در تعامل وی با سرگی لاوروف کدام خصومت وجود ندارد.

رکس تیلرسن گفت که همتای روسی وی، چون خودش متعهد به بهبودی روابط می‌باشد.

XS
SM
MD
LG