لینک های دستیابی پذیر

Breaking News
دوشنبه ۲۵ سرطان ۱۳۹۷ کابل ۰۵:۱۹

امیدواری لاوروف در مورد آماده‌گی واشنگتن به ادامۀ گفت‌وگوها!


وزیر خارجۀ روسیه بعد از ملاقات امروز یکشنبه با همتای امریکایی خود گفت که او احساس می‌کند که واشنگتن برای ادامه گفت‌وگوها آماده‌گی دارد.

این ملاقات در حاشیۀ اجلاس کشورهای جنوب شرق آسیا در مانیلا در حال برگزار شد که روابط میان واشنگتن و مسکو به تیره ترین سطح آن نسبت به هر زمان گذشته نزول کرده‌است.

سرگی لاوروف به‌ دنبال این ملاقات خود با ریکس تیلرس که آن‌را یک ملاقات طولانی در حاشیۀ اجلاس انجمن جنوب شرق آسیا خواند گفت که ما آماده‌گی همکاران امریکایی خود برای ادامۀ گفت‌وگوها را احساس کردیم و کدام بدیلی دیگر وجود ندارد.

وزیر خارجۀ روسیه
وزیر خارجۀ روسیه

وزیران خارجۀ امریکا قبل از ملاقات خود با هم مصافحه کرده کلمات خوشایندی تبادله کردند ولی اظهارات قابل ملاحظۀ نداشتند.

خبرنگاران فقط اجازه یافتند که برای یک مدت خیلی کوتاه هنگام آغاز گفت‌وگوها داخل تالار شوند.

وزیران خارجه امریکا و روسیه در حالی باهم ملاقات کردند که روابط دو کشور به‌خصوص به‌ دنبال تعزیرات جدید واشگتن بر مسکو نسبت به هر وقت گذشته تیره شده‎است.

رئیس جمهور امریکا در پیام تویتر روز پنجشنبه گذشته خود نوشت که روابط واشنگتن با روسیه در پایینترین و خطرناکترین سطح آن نسبت به هر زمان گذشته قرار دارد.

دونالد ترمپ این اظهارات را یک روز پس از امضای لایحۀ تحریم‌های نو بر روسیه ابراز داشت.

صدراعظم روسیه تعزیرات نو واشنگتن را آغاز یک جنگ تجارتی تمام عیار علیه کشور خود عنوان کرد.

این لایحه که کانگرس علیرغم مخالفت دونالد آن‌را تصویب کرد روسیه را به‌خاطر تجاوز نظامی در اوکراین ، و مداخلۀ مظنون در انتخابات سال گذشته امریکا مجازات می‌کند.

بر علاوۀ روسیه بر ایران و کوریای شمالی هم تعزیرات جدید وضع شده‌است.

ولی گردهمایی امروز وزیران خارجۀ دو کشور عادی آغاز شد.

وزیر خارجۀ امریکا چند روز قبل گفت با این‌که روابط واشنگتن و مسکو زیر فشار بزرگ قرار دارد ولی در تعامل وی با سرگی لاوروف کدام خصومت وجود ندارد.

وزیر خارجه امریکا
وزیر خارجه امریکا

ریکس تیلرسن گفت که همتای روسی وی چون خودش متعهد بهبودی روابط می‌باشد.

خبرنگاران هنگام آغاز ملاقات امروز از وزیران خارجۀ امریکا و روسیه در بارۀ تعزیرات نو واشنگتن پرسیدند ولی آن‌ها پاسخ ندادند.

وزارت خارجۀ امریکا گفته‌است که ریکس تیلرسن درگردهمایی فیلیپین در بارۀ دور کردن اسلحۀ اتومی از شبه جزیرۀ کوریا، مبارزه علیه تروریزم و امنیت بحری صحبت خواهد کرد.

وزارت خارجۀ روسیه هم گفته‌است که وزیر خارجۀ این‌کشور برای تبادل نظر در بارۀ جدی ترین مشکلات جهانی و منطقه‌یی به شمول وضعیت در شبه جزیرۀ کوریا، سوریه و شرق میانه یک سلسله ملاقات‌های دو جانبه خواهد داشت.

XS
SM
MD
LG