لینک های دستیابی پذیر

Breaking News
جمعه ۴ جوزا ۱۳۹۷ کابل ۰۰:۱۳

گاردین: تاوان حملات هوایی امریکا در افغانستان را ملکیان می‎پردازند


گاردین

روزنامه گاردین چاپ بریتانیا در شماره اخیر خود مطلبی دارد تحت عنوان تاوان افزایش حملات هوایی امریکا در افغانستان را مردم ملکی می‎پردازند.

به نوشته روزنامه اداره رئیس جمهور ترمپ اعلان کرده‎است که هزاران سرباز دیگر امریکایی را در طولانی ترین جنگ در تاریخ این کشور به افغانستان می‎فرستد. اما اکثریت این سربازان جنگ را خارج از میدان از فاصله‎های دور در هیلیکوپترها و طیاره‎های جت تجربه می‎کنند.

گاردین می افزاید ایالات متحده حملات هوایی را در افغانستانبیشتر ساخته و همچنان قوای هوایی افغانستان را با وسایل و تجهیزات پیشرفته مجهز می‎سازد.

به نوشته روزنامه هرچند حملات هوایی برای از بین بردن شورشیان موثر خواهد بود، اما افزایس این حملات سبب بیشتر شدن تلفات ملکی هم خواهد شد.

روزنامه در بخشی از مطلب خود به دو حادثه جداگانه که هفته قبل رخ داد اشاره می‎کند که در نتیجه آن‎ها در ولایت‎های لوگر و هرات حد اقل ۲۶ نفر ملکی کشته شدند. در هرات در نتیجه حمله هوایی قوای افغان ۱۳ ملکی جان دادند و یک روز بعد از آن در یک حمله هوایی قوای ناتودست کم ۱۱ نفر ملکی کشته شدند.

روزنامه اضافه می کند حکومت سابق رئیس جمهور کرزی در افغانستان تلفات ملکی در کشورش را یک مشکل اساسی خوانده بود و این عمل نظر به خبرها یک دلایل جدی ایجاد تشنج در روابط کابل و واشنگتن بشمار می‎رفت.

به نوشته گاردین روزنامه معتبر واشنگتن پست معلومات داده‎است که فرقه ۸۲ و فرقه ۲۵ قوای هوایی امریکا در نظر دارند که ۴ هزار سرباز دیگر را به افغانستان بفرستند.

برای حمایت از قوای نو طیاره‎های جت جنگی اف ۱۶ و طیاره‎های بم افگن ای ۱۰ و بی ۵۲ هم به افغانستان فرستاده می‎شوند.

ده هیل

نشریه ده هیل که خبرهای کانگرس امریکا را نشر می‎کند در شماره اخیر خود موضوع مصارف نظامی امریکا را مورد بررسی قرار داده‎است که قرار معلوم اعضای کانگرس در هفته جاری در مورد آن بحث خواهند کرد.

نشریه در یک بخش این مطلب در رابطه با تلاش‎های نظامی امریکا در افغانستان نوشته‎است، ریکس تیلرسن وزیر خارجه این کشور، جیمز متیس وزیر دفاع، جنرال جوزف انفورد لوی درستیز قوای مسلح و دان کوتس رئیس اداره مرکزی استخبارات امریکا روز چهارشنبه به دو کمیته جداگانه مجلس سنای کانگرس امریکا در مورد افزایش قوا به افغانستان که طبق استراتژی نو امریکا صورت می‎گیرد، معلومات می‎دهند.

قبل از این هفته گذشته وزیر دفاع امریکا در پاسخ به این سوال یک خبرنگار که به چه تعداد سربازان دیگر امریکایی را به افغانستان خواهد فرستاد، گفته بود که اول این موضوع را با کانگرس در میان میگذارد و بعد با رسانه‎ها شریک می‎سازد.

XS
SM
MD
LG