لینک های دستیابی پذیر

Breaking News
چهارشنبه ۲ جوزا ۱۳۹۷ کابل ۰۵:۲۷

جرمنی: روسیه بیش از ۱۰۰ هزار سرباز را به سرحدات شرقی ناتو می‌فرستد


جرمنی در مورد تعداد نظامیان روس که قرار است در تمرینات مشترک نظامی با بلاروس اشتراک کنند ابراز شک و تردید کرده‌است.

روسیه می‌گوید که درین تمرینات، سیزده هزار تن از سربازان این‌کشور و بلاروس اشتراک می‌کنند.

اما جرمنی به این باور است که بیش از یک صد هزار سرباز روس درین تمرینات نظامی سهم خواهند گرفت.

جرمنی گوید که روسیه می‌خواهد تا بیش از صد هزار سرباز را برای اشتراک در تمرینات نظامی به سرحدات شرقی ناتو بفرستد.

اما مقام‌های روسیه می‌گویند که این تمرینات اهداف دفاعی دارد و صرف سیزده هزار سرباز این کشور و بلاروس در آن سهم خواهند گرفت.

روسیه در نظر دارد که نظامیان‌اش با نظامیان بلاروس از ۱۴ الی ۲۰ ماه سپتمبر در تمرینات نظامی موسوم به زاپاد "Zapad" یا غرب اشتراک کنند.

قرار است این تمرینات در بلاروس، بحیره بالتیک، در غرب روسیه و شهر کالیننگراد این کشور که در امتداد بحیره بالتیک در میان لیتوانیا و پولند موقعیت دارد برگزار شود.

اورزولا گرترود فن در لایِن وزیر دفاع جرمنی به روز پنجشنبه پس از اجلاس وزیران دفاع اتحادیه اروپا در تالین پایتخت استونیا به خبرنگاران گفت، روسیه می‌خواهد که از طریق این تمرینات توانایی و قابلیت خود را به نمایش بگذارد.

وی در یک نشست مشترک خبری با فلورینس پارلی همتای فرانسوی‌اش گفت، هر کسی‌که درین مورد تردید دارد به تعداد نیروهای که درین تمرینات اشتراک می‌کنند نگاه کند، شمار آن‌ها به گفته وی بیشتر از یک صد هزار نفر است.

وزیر دفاع فرانسه گفت که روسیه برای نمایش توانایی و ایجاد ترس استراتژی روشن دارد.

با آن‌که کشورهای بالتیک در مورد این تمرینات که اشتراک کننده‌های اصلی آن بر بنیاد گزارش‌ها در مقایسه به ارقام رسمی بیشتر است ابراز نگرانی کرده‌اند، اما منشی عمومی ناتو گفته‌است که ناتو انتظار اشتراک سیزده هزار نظامی را درین تمرینات دارد.

خبرگزاری رویترز می‌نویسد که در زمینه شرکت صد هزار تن یا بیشتر از آن در تمرینات نظامی کدام مشکل قانونی وجود ندارد اما به اساس گزارش رویترز، درین صورت ناظرین بین المللی باید حاضر باشند.

ناتو می‌گوید که در تلاش برای کاهش تنش‌ها پیتر پاول یک جنرال این پیمان نظامی با والیری گراسیموف یک جنرال ارشد روس به روز پنجشنبه در آذربایجان دیدار کرده‌است.

ناتو در یک اعلامیه، این ملاقات را نشانه واضح از منافع مشترک برای حفظ خطوط ارتباط نظامی دانسته‌است.

روسیه بر ناتو اتهام وارد می‌کند که مانند زمان جنگ سرد، نیروها را در نزدیک سرحدات این کشور تقویت می‌کند اما ناتو می‌گوید که از منافع کشورهای عضو این پیمان که با روسیه سرحدات مشترک دارند حفاظت می‌نماید.

ناتو می می‌گوید، این کشورها پس از آن‌که روسیه کریمیای اوکراین را جز قلمرو‌اش ساخت و از جدایی طلبان در شرق اوکراین حمایت کرد از اقدامات مسکو نگران اند.

XS
SM
MD
LG