لینک های دستیابی پذیر

Breaking News
یکشنبه ۳ سرطان ۱۳۹۷ کابل ۰۵:۲۵

مارنینگ استار: ترمپ بخاطر اظهاراتش علیه پاکستان با انتقادات رو به رو است


مارنینگ استار

مارنینگ استار روزنامه بریتایایی در شماره اخیرش مطلبی را در مورد اظهارات دونالد ترمپ رئیس جمهور امریکا در رابطه به پاکستان نوشته‎است.

عنوان این مطلب است "ترمپ بخاطر اظهارات تندش در مورد پاکستان با انتقادات شدید رو به رو شده‎است."

روزنامه مارنینگ استار به انتقادهای آنعده از دیپلومات‎های ارشد روسیه و چین اشاره کرده که در رابطه به اعلام استراتژی جدید امریکا برای افغانستان و جنوب آسیا ابراز کرده‎اند.

ترمپ هنگام اعلام استراتژی جدید کشورش برای افغانستان و جنوب آسیا پاکستان را مورد انتقاد قرار داده گفت که به گروه‎های شورشی که بالای عساکر امریکایی و افغان حمله می‎کنند پناهگاه‎های امن فراهم کرده‎است.

به نوشته این روزنامه، دپیلومات‎های روسیه و چین نه تنها اظهارات تند دونالد ترمپ در قبال پاکستان را مورد انتقاد قرار داده‎اند بلکه روی روند مذاکرات صلح میان حکومت افغانستان و طالبان مسلح نیز تاکید ورزیده اند.

مارنینگ استار می‎نویسد، وانگ یی وزیر خارجه چین گفته‎است، پیکنگ همیشه از دوست دایمی خود پاکستان حمایت خواهد کرد اما با آن هم برخی از کشورها به پاکستان اهمیتی را قایل نیستند که این کشور بخاطر مبارزه با تروریزم مستحق آن است.

به باور روزنامه اشاره وزیر خارجه چین طرف ایالات متحده امریکاست.

مارنینگ استار همچنان اظهارات خواجه آصف وزیر خارجه پاکستان را نیز نوشته که در پیکنگ به خبرنگاران گفته‎است، مسئله افغانستان از راه نظامی حل نمی‎شود.

روزنامه می‎افزاید، قرار است نماینده‎های افغانستان و پاکستان تا پایان سال روان میلادی در یک نشست سه جانبه با چین در پیکنگ دور هم جمع شوند که در آن امکانات برای مذاکره با طالبان مسلح نیز به بحث گرفته خواهد شد.

دیلی کالر

دیلی کالر یک نشریه انلاین مطلب را تحت عنوان "ایران تلاش دارد تا پلان ترمپ را برای افزایش شمار عساکر خارجی در افغانستان سبوتاژ کند" نوشته‎است.

نشریه به اظهارات دگر جنرال شریف یفتلی لوی درستیز افغانستان اشاره کرده که به بی بی سی نیوز گفته‎است، ایران به مخالفین مسلح دولت در افغانستان تجیهزات نظامی فراهم می‎کند و آن‎ها را مورد حمایت قرار می‎دهد.

اما دگر جنرال یفتلی پس از این اظهارات اش در اعلامیه وزارت دفاع افغانستان گفت که گفته‎های او غلط تعبیر شده‎اند.

نشریه دیلی کالر می‎نویسد، اما مقام‎های افغان و امریکایی بدین باور اند که ایران برای بی ثباتی در افغانستان تلاش می‎کند و همچنان می‎خواهد امریکا را در طولانی ترین جنگ اش در افغانستان با چالش مواجه کند.

دیلی کالر می‎افزاید، ایران در حالی حمایت اش را از گروه طالبان افزایش داده که امریکا تعهد کرده که حضورش را در افغانستان گسترش می‎دهد.

نشریه در ادامه نوشته‎است، در همین حال جیمز متیس وزیر دفاع امریکا فرمان اعزام عساکر بیشتر را به افغانستان امضا کرده‎است و ترمپ تعهد سپرده که کشورش برای خارج شدن از افغانستان جدول زمانی تعیین نمی‎کند.

XS
SM
MD
LG