لینک های دستیابی پذیر

Breaking News
جمعه ۴ جوزا ۱۳۹۷ کابل ۰۰:۲۱

غنی: هیچ نهاد ملل متحد نمی‌تواند با وزارت‌ها تفاهمنامه‌های دو جانبه امضا کند


ریاست جمهوری افغانستان می‌گوید که رئیس جمهور محمد اشرف غنی در دیدار با نماینده خاص سرمنشی سازمان ملل متحد و نماینده‌های نهاد‌های این سازمان در افغانستان خواست تا معلومات در مورد کارکرد‌های این سازمان در افغانستان را به اختیار حکومت این‌کشور قرار دهد.

نجیب الله آزاد معاون سخنگوی رئیس جمهور افغانستان روز یکشنبه به رادیو آزادی گفت که اقای غنی در جریان این دیدار تأکید کرده‌است که شریک ساختن معلومات می‌تواند چگونگی فعالیت‌های ملل متحد در افغانستان را روشن سازد.

نجیب الله آزاد معاون سخنگوی رئیس جمهور افغانستان
نجیب الله آزاد معاون سخنگوی رئیس جمهور افغانستان

وی گفت:

"رئیس جمهور تأکید کرد که ما خواهان برنامه‌های واحد و تأثیر گذار سازمان ملل متحد در افغانستان هستیم و همچنان تأکید کرد که معلومات در مورد کارکرد و فعالیت‌های نهاد‌های سازمان ملل در این‌کشور در اختیار حکومت قرارداده شود تا چگونگی فعالیت‌های‌شان روشن باشد و حساب دهی شفاف به میان آید."

در اعلامیه ارگ ریاست جمهوری همچنان آمده‌است که در این دیدار تأکید شده‌است که هیچ نهاد سازمان ملل در افغانستان نمی‌تواند با وزارت خانه‌های این‌کشور تفاهمنامه‌های دو جانبه را امضا نماید چون به نقل از این اعلامیه، قرارداد پروژه‌ها باید از نشست کابینه بگذرد تا حکومت و مردم در مورد جزئیات آن آگاهی داشته باشند.

سازمان ملل متحد در افغانستان در بخش‌های سیاسی، اقتصادی، اجتماعی، صحت و بخش‌های مختلف دیگر فعالیت می‌کند که بر علاوه کابل در برخی ولایات نیز نمایندگی دارد.

تادامیچی یاماموتو نماینده خاص سرمنشی سازمان ملل متحد برای افغانستان
تادامیچی یاماموتو نماینده خاص سرمنشی سازمان ملل متحد برای افغانستان

تادامیچی یاماموتو نماینده خاص سرمنشی سازمان ملل متحد برای افغانستان در دیدار با رئیس جمهور غنی گفته است که روی برنامه‌های آینده نهاد‌های این سازمان کار خواهد شد.

وی گفته است که سازمان ملل در زمینه تغییر در چگونگی کار و همکاری با حکومت افغانستان متعهد است.

در این حال قدرت الله ځواک یکی از آگاهان روابط بین‌الملل خواست‌های رئیس جمهور از سازمان ملل را به سود افغانستان دانسته می‌گوید که با این اقدام جامعه جهانی به حاکمیت این‌کشور ارج خواهد گذاشت.

وی گفت:

" به باور من خواست رئیس جمهور به منفعت افغانستان است و آزادی و حاکمیت ملی به گونه کامل در این‌کشور تأمین خواهد شد."

آقای ځواک می‌گوید که حکومت افغانستان باید تلاش نماید کارهای تمامی نهاد‌های داخلی و خارجی امداد رسان را ارزیابی کرده و برای مؤثریت هر چه بیشتر فعالیت‌های‌شان با آنان از نزدیک کار کند.

رئیس جمهور افغانستان گفته است که این‌کشور با صندوق جهانی پول، بانک جهانی، اتحادیه اروپا و تمامی نهادها، روابط خوب داشته و شرایط اصلاحات را طوری فراهم نموده‌است تا کمک‌های این نهادها با افغانستان مشروط باشد.

آقای غنی شفافیت و حساب‌دهی را مهم خوانده گفته که نیاز است تا در زمینه، استراتژی واضح تدوین شود تا تمامی سازمان‌ها و نهاد‌ها به اساس آن فعالیت نمایند.

آرزو غیاثی

XS
SM
MD
LG