لینک های دستیابی پذیر

Breaking News
جمعه ۴ جوزا ۱۳۹۷ کابل ۰۹:۲۵

سپیدار: حکومت از سرمایه گذاری در بخش زراعت حمایت می‌کند


رئیس اجرائیه حکومت افغانستان سرمایه گذاران را تشویق به سرمایه گذاری به‌خصوص در بخش زراعت کرده و اطمینان داد که حکومت از آنان حمایت می‌کند.

رئیس اجرائیه حکومت افغانستان زراعت را یک سکتور مهم در رشد اقتصاد این کشور خوانده و اطمینان می‌دهد که حکومت از سرمایه گذاران که در بخش زراعت سرمایه گذاری می‌کنند حمایت می‌کند.

عبدالله عبدالله روز پنجشنبه در نشست که زیر نام سرمایه گذاری در سکتور زراعت افغانستان از سوی وزارت زراعت در کابل برگزار شده بود گفت که حکومت در قسمت رفع چالش‌ها و ایجاد سهولت‌ها برای سرمایه گذاران ملی و بین المللی تلاش دارد.

عبدالله عبدالله
عبدالله عبدالله

او می‌گوید:

"می‌خواهیم از طرف حکومت به شما اطمینان بدهیم سرمایه گذاران عزیز که به حیث یک اولویت تشویق سرمایه گذاری این بخش را ما حمایت می‌کنیم یک قسمت ترجیحات به محصولات داده شده و به سرمایه گذاران محترم اطمینان می‌دهم که در بخش باقی مانده توجه خود را خواهیم داشت."

اما رئیس اجرائیه افغانستان از سرمایه گذاران و تولید کننده‌گان داخلی نیز تقاضا دارد که در کیفیت تولیدات‌ شان توجه لازم داشته باشند تا محصولات از اعتبار منطقوی و بین المللی برخوردار باشد.

درین نشست بر علاوه مقامات حکومتی، شماری از نماینده‌گان مردم در ولسی جرگه و مسئولان و سرمایه گذاران بخش سکتور خصوصی حضور داشتند.

اسد الله ضمیر وزیر زارعت و مالداری افغانستان در این نشست گفت که زراعت ۳۱ در صد تولید نا خالص افغانستان را تشکیل داده و هفتا دو پنج در صد مردم در این بخش به طور مستقل و غیر مستقیم دخیل استند.

آقای ضمیر از پیشرفت‌ها در بخش زراعت و مالداری در دو نیم سال اخیر یاد کرده و گفت که اکنون زمینه برای سرمایه گذاری در این بخش بهتر فراهم شده‌است.

اسدالله ضمیر
اسدالله ضمیر

او افزود:

"بستری خوبی به سرمایه گذاری برای سکتور خصوصی آماده شده‌است خواهش من از سکتور خصوصی این است که بیاید با ما یکجا بنشینید و از فرصت‌های که وجود دارد خود را آگاه بسازید مارکیت افغانستان مارکیت بزرگ است به‌خاطر تولیدات داخلی."

وزیر زراعت و مالداری افغانستان می‌گوید در جریان نزدیک به دو نیم سال گذشته توانسته اند ۵۱۰ میلیون دالر کمک منظور شده و ۶۵۰ میلیون دالر کمک وعده شده جامعه جهانی را جلب نموده و برخی از پالیسی‌ها را برای رشد زراعت طرح و عملی نمایند.

درین حال شیرباز کمین زاده رئیس اتاق صنایع و معادن افغانستان به نماینده‌گی از سکتور خصوصی در این نشست تاکید کرد که هنوز هم مشکلات عمده در برابر سرمایه گذاران در کشور وجود دارد.

شیرباز کمین‎زاده
شیرباز کمین‎زاده

​او گفت:

"مشکلات ما درست حل نشده است در بخش زمین تا حال ما مشکل داریم در بخش برق و کریدت مشکل داریم اگر یک فابریکه ما خدا نا خواسته بسوزد یک کسی نیست که به آن کریدت بدهد امید وار هستیم که حکومت این کار را برای‌ما انجام بدهد."

این در حالیست که برخی از سرمایه گذاران که محصولات زراعتی‌شان را روز پنجشنبه در نمایشگاه که از سوی وزارت زراعت و مالداری در کابل برگزار شده نیز از موجودیت مشکلات جدی در برابر فعالیت‌های‌شان شکایت کردند.

گزارش: جاوید حسن زاده

XS
SM
MD
LG