لینک های دستیابی پذیر

Breaking News
دوشنبه ۱ اسد ۱۳۹۷ کابل ۰۱:۰۸

مقام‌ها: کار عملی ساخت سرک حلقوی کابل به‌زودی آغاز می‌شود


مقام‌های حکومت افغانستان می‌گویند کار عملی ساخت سرک حلقوی کابل به‌زودی آغاز می‌شود.

در حالی که شهر کابل به خاطر ازدحام ترافیک دچار مشکلات جدی است مقام‌های افغان انتظار دارند با تکمیل شدن ساخت سرک حلقوی کابل ازدحام در این شهر کمتر و امنیت ترافیک پایتخت بلند تر برود.

وزارت مالیه افغانستان می‌گوید ساخت کامل این سرک که به طول نود و پنج کیلومتر خواهد بود به سه صد میلیون دالر هزینه نیاز دارد و پنج سال را دربر می‌گیرد.

مصطفی آریا رئیس عمومی انسجام کمک‌های وزارت مالیه که روز شنبه در یک نشست خبری صحبت می‌کرد گفت ساخت بخش اول این سرک به ۱۱۰ میلیون دالر پول نیاز دارد که ۷۴ میلیون دالر آن از سوی بانک انکشاف اسلامی به شکل قرضه پرداخته می‌شود.

او گفت:

"بانک انکشاف آسیایی مبلغ ۷۴ میلیون دالر امریکایی را به شکل قرضه سهل به افغانستان اعطا کرده که قسمت اول این سرک را که از میدان شهر تا سرک کابل – لوگر می‌باشد، می‌سازد، البته بر علاوه که سرک ساخته می‌شود در قسمت ساخته می‌شود این بانک در بخش ساختن برخی زیر بنا‌های اجتماعی در امتداد سرک به شمول مکاتب و کلینک‌ها نیز همکاری می‌کند."

آقای آریا گفت سرک حلقوی کابل یک بخش مهم پروژه شبکه ملی راه‌های افغانستان است که تمام شهرهای بزرگ افغانستان را که به کابل وصل می‌شوند را بهم اتصال می‌دهد.

سرک حلقوی کابل، شاهراه کابل - کندهار را به سرک کابل - لوگر، کابل - لوگر را به منطقه بگرامی سپس به سروبی وبه سرک کابل - جلال آباد و به سرک کابل بگرام و بالاخره به سرک کابل مزار وصل می‌سازد.

قرار داد این پروژه که در همین روز از سوی حکومت با بانک انکشاف اسلامی به امضأ رسیده به هدف تصویب به شورای ملی فرستاده خواهد شد.

این در حالیست که رئیس جمهور محمد اشرف غنی حدود دو سال قبل گفته بود که پلان اول سرک حلقوی کابل ساخته شده و برای عملی شدن آن بار دیگر مشوره صورت می‌گیرد.

رئیس جمهور غنی
رئیس جمهور غنی

از سوی هم معاون بانک انکشاف اسلامی که در این نشست حضور داشت گفت آغاز شدن کار عملی این پروژه در جریان یک سال، یکی از شرایط این قرار داد است.

سید آقا ابراز امیدواری کرد که سایر بانک‌ها نیز تشویق شوند و هزینه متباقی ساخت سرک حلقوی کابل را به گونه قرضه بپردازند.

او گفت:

"برعلاوه پروژه ستراتژیکی سرک حلقوی کابل که البته ما اولین بانک انکشافی هستیم که در تمویل آن تصمیم گرفتیم و امیدواریم که این تصمیم ما بانک‌های دیگر را نیز تشویق کند تا در پرداخت هزینه کامل ساخت این سرک سهم بگیرند."

تلاش‌ها برای ساخت سرک حلقوی کابل در حالی شدت گرفته که همواره از نبود یک ماستر پلان مناسب در این ولایت انتقاد شده است.

اما امیدواری‌ها بر این است که کار عملی ساخت سرک حلقوی کابل به زودی آغاز شده و مشکل ازدحام ترافیک سنگین در این شهر رفع شود.

گزارش: سحر لیوال

XS
SM
MD
LG