لینک‌های قابل دسترسی

خبر تازه
شنبه ۱۸ قوس ۱۴۰۲ کابل ۱۲:۱۴

شماری اعضای ولسی جرگه: عبدالروف ابراهیمی از سمت‌اش کنار زده شود


شماری از اعضای ولسی جرگه افغانستان می‌گویند عبدالروف ابراهیمی رئیس این جرگه به اختلاس متهم بوده و باید از سمت‌اش کنار زده شود.

نشر اسناد و گزارش‌ها در خصوص متهم شدن رئیس ولسی جرگه به اختلاس میلیون‌ها افغانی با عکس العمل شدید برخی وکلا مواجه شده و آنان از این کار عبدالروف ابراهیمی به شدت انتقاد کردند.

محمد سرور عثمانی فراهی یکی از اعضای این جرگه در نشست عمومی روز شنبه گفت که رئیس ولسی جرگه به اساس مصلحت به این سمت رسیده و اتهام اختلاس بر وی یک مسئله جدی است.

او گفت:

"اتهام اختلاس بالای آقای ابراهیمی رئیس ولسی جرگه لکه بد نامی در تاریخ پارلمان است این شخص موجودیت‌اش غیر مشروع است حالا که اتهام است و اسناد به سارنوالی فرستاده شده‌است بناً همانطور یک چهار نفر که وی را به چوکی نشاندند از دست‌اش بگیرند و پایین‌اش کنند."

در این حال رمضان بشر دوست یکی دیگر از اعضای این جرگه پیشنهاد کرد که باید وظیفه رئیس ولسی جرگه تعلیق گردد.

رمضان بشردوست
رمضان بشردوست

او گفت:

"اسناد منتشر می‌شود که نفر اول خانه ملت به اختلاس متهم است من پیشنهاد می‌کنم که باید امضأ کنیم و به تعلیق در آوردن رئیس را این‌جا مطرح کنیم."

هر چند وکلا به طور واضح نگفتند که رئیس این جرگه چه مقدار پول را اختلاس کرده‌است اما آنان تاکید کردند که به اساس گزارش که از سوی یکی از رسانه‌های خصوصی با ارائه اسناد در مورد آقای ابراهیمی نشر شده آنان را نگران ساخته‌است.

اما شماری دیگر از وکلا با طرز دید این دو عضو ولسی جرگه مخالفت کرده و تاکید کردند که موضوع باید به گونه جدی بررسی شده و بعد از ارائه اسناد موثق در مورد تصمیم گرفته شود.

این اظهارات در حالی مطرح می‌گردد که همایون همایون معاون اول ولسی جرگه قبل از آغاز رخصتی‌های تابستانی وکلا در یک نشست خبری گفته بود که در بخش دارلانشاًی ولسی جرگه فساد وجود دارد و افراد به اساس شناخت مقرر می‌شوند.

ادعای که بعداً از سوی خدای نظر نصرت رئیس دارلانشای ولسی جرگه رد شده بود.

آقای همایون که ریاست نشست روز شنبه را به عهده داشت نیز روی بررسی جدی اسناد که در این مورد به لوی سارنوالی فرستاده تأکید کرد.

همایون همایون
همایون همایون

او می‌گوید:

"از آقای سارنوال خواهش می‌کنم که بیایند و موضوع را دقیق بررسی کنند، به مردم و وکلای ملت واضح سازند که آیا این اتهامات که ما اسناداش را به سارنوالی فرستاده‌ایم درست است یا هم غلط، ۳۷۰ نفر باالمقطع در پارلمان استخدام شده تقریباً تا دو صد نفر آن اصلاً وجود نداشته‌است ماهانه چهار میلیون افغانی مصرف پارلمان به جیب‌های ناحق می‌رفت و کسی هم وجود نداشت."

وی تاکید کرد که پس از فرستادن اسناد موارد فساد در این جرگه از جمله ۳۷۰ نفر که باالمقطع گماشته شده بودند ۲۱۷ تن آنان برکنار شدند.

معاون اول ولسی جرگه گفت که تا حال ده در صد موارد فساد در بخش هیئت اداری و دارلانشای ولسی جرگه را به لوی سارنوالی فرستاده است و نود در صد اسناد هنوز هم باقی مانده که به میلیون‌ها افغانی می‌رسد.

درین حال برخی منابع در لوی سارنوالی افغانستان که نخواست از آنان نام گرفته شود به رادیو آزادی گفتند که موارد فساد در ولسی جرگه جهت بررسی‌های ابتدائی به اداره عالی تفتیش اداره امور فرستاده شده‌است.

لوی سارنوالی
لوی سارنوالی

تلاش کردیم تا نظر عبدالروف ابراهیمی رئیس ولسی جرگه در مورد اتهامات وارد شده بالای وی و بررسی موارد فساد در ولسی جرگه از سوی اداره عالی تفتیش اداره امور را داشته باشیم اما موفق نشدیم.

در این حال مسئولان شبکه مبارزه با فساد موجودیت فساد در ولسی جرگه را یک مسئله نگران کننده می‌دانند.

خان زمان امرخیل رئیس این شبکه می‌گوید هر گاه نماینده‌گان مردم دست به اختلاس و فساد بزنند این کار سبب ایجاد فاصله میان مردم و قوه مقننه شده و از سوی دیگر مردم در آینده در انتخابات ولسی جرگه به هیچ نماینده رأی نخواهند داد.

گزارش: جاوید حسن زاده

XS
SM
MD
LG