لینک های دستیابی پذیر

Breaking News
چهارشنبه ۲۷ سرطان ۱۳۹۷ کابل ۰۹:۱۹

وزیر خارجۀ امریکا خواهان توقف آزمایش‌های راکتی کوریای شمالی شد


رکس تیلرسن وزیر خارجۀ ایالات متحده امریکا خواهان آرامش در شبۀ جزیرۀ کوریا و همچنین توقف آزمایش‌های راکتی کوریای شمالی شده‎است.

تیلرسن با شی جن پینگ رئیس جمهور چین دیروز شنبه در پکینگ پایتخت این کشور دید و سپس به خبرنگاران گفت که اگر کوریای شمالی آزمایش‌های راکتی‌اش را متوقف سازد، مسایل تا حدی زیادی آرام خواهد شد.

او همچنین گفت که در تاریکی به سر نمی‎برند و چینل‌های تماس مستقیم با پیونگیانگ دارند.

به گزارش خبرگزاری رویترز، تیلرسن با تاکید گفته‎است که با آنان صحبت می‎کنند.

تیلرسن همچنین گفت که ایالات متحده کوریای شمالی را به حیث یک قدرت هسته‌ای نخواهد شناخت ولی او افزود که واشنگتن در صدد براندازی رژیم مستبد تحت رهبری کیم جون اون نیست.

کوریای شمالی
کوریای شمالی

به دنبال این سخنان تیلرسن در پکینگ، هیدر ناورت سخنگوی وزارت خارجۀ ایالات متحده در واشنگتن به خبرنگاران گفت که هیچ نشانۀ در مورد علاقمندی یا آماده‎گی مقام‌های کوریای شمالی در بارۀ غیرهسته‌ای سازی این کشور دیده نشده‎است.

در کنار کوریای شمالی، دو طرف در مورد تجارت و همچنین سفر آینده دونالد ترمپ رئیس جمهور ایالات متحده امریکا به چین صحبت کردند.

پیشاپیش، رئیس جمهور چین این سفر را مهم خواند و گفت:

" فکر می‎کنم که سفر آیندۀ رئیس جمهور ترمپ به چین یک فرصت مهم برای تقویت روابط میان امریکا و چین است. امیدوارم که تیم‌های هر دو کشور برای این رویداد مهم آماده‎گی کامل بگیرند. فکر می‎کنم که دیدار او خاص، عالی و با موفقیت خواهد بود."

قرار است رئیس جمهور ایالات متحده در نخستین سفر رسمی خود در ماه نومبر از چین دیدن کند.

پیش ازین، رئیس جمهور ترمپ با همتای چینی خود در ماه اپریل در ایالت فلوریدا دیدار کرده بود.

XS
SM
MD
LG