لینک های دستیابی پذیر

Breaking News
دوشنبه ۱ اسد ۱۳۹۷ کابل ۰۱:۰۸

معاون صدراعظم اسپانیا: همه پرسی کاتالونیا غیر قانونی‌است


همه پرسی در مورد استقلال ایالت کاتالونیای اسپانیا دیروز به خشونت انجامید.

صدها نفر دیروز زمانی زخمی شدند که پولیس اسپانیا با شرکت کنندگان این همه پرسی درگیر شد.

زد و خوردها زمانی آغاز شدند که پولیس تلاش داشت صندوق‌های مراکز رأی دهی را ضبط کند.

حکومت اسپانیا این همه پرسی را غیر قانونی خوانده‌است.

ثریا ساینز معاون صدراعظم اسپانیا دیروز در یک کنفرانس خبری در مادرید گفت:

"کدام همه پرسی یا چیزی دیگری ازین نوع وجود ندارد. این هیچگاه منطقی نبوده‌است که مسیر تحریک آمیز پیموده شود و ادامۀ آن هم غیر منطقی است. من از حکومت ایالتی کاتالونیا و احزاب سیاسی که آن‌ها را حمایت می‌کنند می‌خواهم این بی‌مسئولیتی را متوقف ساخته و اعتراف کنند که نه تنها این کار غیر قانونی بود بلکه کاملاً غیر قابل انجام نیز بوده‌است."

در این حال وزارت داخلۀ اسپانیا گفت، دوازده پولیس در این درگیری‌ها زخمی شده‌ و سه تن دستگیر گردیده‌اند. به گفته این وزارت بیش از ۹۰ مرکز رأی دهی در سراسر کاتالونیا مسدود شدند.

شاروال بارسلونا که بزرگترین شهر ایالت کاتالونیا است گفت، بیش از ۷۶۰ تن در برخورد با پولیس زخمی شدند.

وی خواهان ختم مقابلۀ پولیس با مردم بی‌دفاع این ایالت شد.

بر اساس گزارش‌ها، پولیس ضد شورش با فیر مرمی‌های رابری به حد اقل یک مرکز رأی دهی در بارسلونا هجوم برد. حادثه دیروز بد ترین بحران قانونی اساسی اسپانیا در چند دهه بوده‌است.

جوردی تورول سخنگوی حکومت ایالتی کاتالونیا می‌گوید، تنها ۷۵ درصد حدود ۲۳۰۰ مرکز رأی دهی در این همه پرسی باز بودند، وی از مردم خواست با وجودیکه به مراکز رأی دهی رفته و رأی بدهند که تصاویری را از دورۀ تلویزیون‌های سیاه و سفید می‌بینند. هدف وی تصاویر زد و خوردها و صحنه‌های ناگوار از جریان این همه پرسی بود.

تورول گفت: "دفاع از دموکراسی ارزش اش را دارد و تسلیم شدن به حکومت ارزشی ندارد."

در یک تلاش برای سهل ساختن این همه پرسی مقامات در کاتالونیا از مردم خواستند اوراق رأی دهی را در خانه‌ های شان چاپ نموده و خانه پری کنند و در هر مرکز رأی دهی که باز است، برسانند.

همه پرسی برای استقلال ایالت کاتالونیا بعد از آن تنش‌های زیاد را در همین ایالت و سراسر اسپانیا ایجاد کرد که کارلیس پیگدیمونت رئیس جمهور ایالت خودمختار کاتالونیا به تاریخ دهم سپتمبر گفت، همه چیز برای این همه پرسی آماده‌است.

کاتالونیا یک ایالت خودمختار در شرق اسپانیا است که چهار ولایت دارد، پایتخت آن بارسلونا است و با فرانسه همسرحد است.

XS
SM
MD
LG