لینک های دستیابی پذیر

Breaking News
دوشنبه ۲۵ سرطان ۱۳۹۷ کابل ۰۷:۰۵

دیده بان حقوق بشر: ایران، نوجوانان افغان را برای جنگ سوریه استخدام می‎کند


دیده بان حقوق بشر

سازمان دیده بان حقوق بشر [Human Rights Watch] در بیانیه‎ای زیر عنوان "سپاه پاسداران ایران، اطفال و نوجوانان مهاجر افغان را براي جنگ در سوریه استخدام می‎کند" در مورد وضعیت حقوقی اطفال مهاجر افغان، در ایران ابراز نگراني کرده‎است.

سازمان مدافع حقوق بشر در نیویارک، دیروز اعلام کرد که اطفال ونوجوانانتا سن ۱۴ سال در یک گروه شبه نظامیان افغان به نام لشکر فاطمیون که تحت حمایت سپاه پاسداران ایران قرار دارد، در کنار نیروهای دولتی سوریه می‎جنگند.

بیانیه‎ای دیده بان حقوق بشر گفته‎است کهطبق قوانین بین المللی، استخدام نوجوانان زیر ۱۵سال برای شرکت در فعالیت‎های خصمانه نظامی جرم جنگی پنداشته می‎شود.

سازمان دیده بان حقوق بشر پیش از این نیز وضعیت تعداد از پناهنده‎گان افغان در ایران را بررسی کرده‎است که به امید قانونی شدن اقامتشان در ایران "داوطلبانه" برای جنگ به سوریه می‎روند.

کارشناسان سازمان هیومن رایتس واچ این ادعاها را بعد از بر رسیتصاویر سنگ قبرها در گورستان‎های ایران، به طور مشخص در محل دفن کشته شده‎گان در جنگ سوریه نشر کرده‎اند.

به گفته ای آنان، حد اقل قبر هشت مهاجر افغان مقیم در ایران، که عمرهای شان کمتر از ۱۸ سال بود، شناسای شدهکه در جنگ سوریه کشته شده‎اند.

بیانیه ای هیومن رایتس واچ می‎گوید، بعض از رسانه‎های ایران نیز چنین گزارش‎ها را تائید کرده‎اند و در گذشته نیز از کشته شدن شش کودک افغان در جنگ سوریه خبر داده‎اند.

سارا لی واتسن، مدیر بخش شرق میانه دیده بان حقوق بشر در این بیانیه گفته‎است:

"ایران باید بلافاصله استخدام سربازان کودک را متوقف کند و هر کودک افغان را که برای جنگ به سوریه فرستاده‎است، باز گرداند."

دیلی بیست

روزنامه دیلی بیست نیز در یک مقاله ای که از نیویارک به نشر رسیده، به نگاهی دارد به کشته شدن اطفال و نوجوانان افغان در جنگ، اما از یک زاویه ای متفاوت.

به نوشته دیلی بیست، در ماه فبروری سال روان میلادی حد اقل ۲۶ فرد ملکی در چند بمباردمان نیروهای امریکایی در ولایت هلمند کشته شدند که ۱۹ تن آن اطفال بودند.

دیلی بیست می‎نویسد،هنوز کسی در مورد این که چرا این افراد بی گناه ملکی کشته شدند، سخن نه گفته‎است.

به گفته این روزنامه امریکایی، طالبان مسلح تلاش دارند که ولسوالی سنگین ولایت هلمند را در تصرف خود درآورند. اردوی ایالات متحده که برای نجات این ولسوالی از سقوط به دست طالبان، در سالیان اخیر حد اقل ۷۰ عسکر خود را قربانی داده‎است، در ماه فبروری امسال، به حملات هوایی روی آورد.

دیلی بیست می‎نویسد در حملات هوایی سه روزه نیروهای بین المللی در ماه فبروری امسال در هلمند، شش برادر، یک خواهر و یک برادر زاده حمید گل باشنده آن ولایت کشته شدند.

عمر تمام کشته شده‎ها کمتر از ۱۶ سال بود.

روزنامه اضافه می‎کند که سازمان ملل متحد ادعا کرده که در زمان این حملات طالبان مسلح در منطقه حضور نداشتند. نیروهای به رهبری ناتو و امریکا در افغانستان گفته‎اند که درین مورد چهار بار تحقیق جدا گانه صورت گرفته و مسئولیت کشته شدن ملکیان را رد یا تائید کرده نه می‎توانند.

یک سخنگوی نیروهای ناتو در کابل، با قاطعیت این ادعاهای سازمان ملل در مورد را به شدت رد کرده‎است.

XS
SM
MD
LG