لینک های دستیابی پذیر

Breaking News
یکشنبه ۲۵ قوس ۱۳۹۷ کابل ۰۰:۵۳

وزارت مالیه ۳۵ میلیارد افغانی را از بودجه ملی در سال آینده به نیروهای افغان می‌دهد


وزارت مالیه افغانستان اعلام کرد که به سبب افزایش عواید داخلی سال آِینده ۳۵ میلیارد افغانی را از بودجه ملی برای مصارف نیروهای امنیتی افغان پرداخت می‌کند.

حکومت افغانستان در نهمین نشست "او، سی، بی" ‌یا هماهنگی کمک‌های خارجی گزارش مفصل در بخش مبارزه با فساد، خود کفایی، حکومتداری خوب و مشکلات موجود را با نماینده‌گان کشورهای خارجی شریک ساخت.

اکلیل حکیمی وزیر مالیه کشور درین نشست گفت که افغانستان به طرف خود کفایی گام‌های سریع و تاثیر گذار را برداشته است که یک نمونه آن افزایش قابل ملاحظه عواید می‌باشد.

به گفته آقای حکیمی هم اکنون بیش از ۳۰ میلیارد افغانی از بودجه ملی برای مصارف نیروهای افغان پرداخت گردیده و به‌خاطر افزایش پنجاه در صدی عواید این فیصدی بیشتر خواهد شد.

او افزود:

"عواید ما در تناسب به سال ۲۰۱۴ تا پایان سال جاری مالی بیش از پنجاه درصد خواهد بود، ما در وزارت مالیه با ارقام و تعداد بسیار دقیق استیم هر کسی که می‌خواهد ما را چلنج کند آماده استیم و برایش خوش آمدید می‌گویم سهم نیروهای امنیتی افغان در سال جاری از بودجه ملی ۵،۳۰ میلیارد افغانی است و در سال ۱۳۹۷هجری شمسی این سهم به ۳۵میلیارد افغانی می‌رسد."

وزیر مالیه در حالی از بیشتر شدن سهم حکومت برای مصارف نیروهای امنیتی افغان از بودجه ملی خبر می‌دهد که در حال حاضر بیشتر مصارف مالی نیروهای امنیتی افغان را امریکا و دیگر همکاران بین المللی پرداخت می‌کنند.

کشورهای کمک کننده برای افغانستان به شمول امریکا در نشست‌های بروکسل، وارسا، لندن و برخی نشست‌های مهم دیگر تعهد کردند که تا سال ۲۰۲۰میلادی نیروهای امنیتی افغان را حمایت می‌کنند اما در کنار آن به حکومت این کشور سفارش کردند که باید خود کفا گردد.

نیروهای امنیتی افغان
نیروهای امنیتی افغان

اما ریچارد ریلی نماینده ماموریت نظامی امریکا برای افغانستان می‌گوید که کمک امریکا با افغانستان چک سفید نیست و در مقابل آن‌ها نیز خواست‌های دارند.

وی در نشست "او، سی، بی"‌ گفت که ادامه فساد در کنار تهدید امنیت به تبلیغاتی نیز کمک می‌کند که طالبان برضد حکومت افغانستان انجام می‌دهند.

او می‌گوید:

"کمک ما با افغانستان چک سفید نیست، این کمک‌ها به شرط‌ها استوار است حکومت ما، شفافیت، مؤثریت، و حساب دهی می‌خواهد، فساد برای امنیت ملی افغانستان یک تهدید است، فساد حاکمیت قانون را تحت سوال قرار داده و همچنان مشروعیت و قوت حکومت را ضعیف ساخته می‌تواند و همچنان با تبلیغاتی کمک می‌کند که طالبان بر ضد حکومت انجام می‌دهند."

آقای ریلی یکبار دیگر تعهدات امریکا را تازه کرد که الی تأمین صلح و ثبات افغانستان را تنها رها نمی‌کنند.

با این همه بصیر حقیار کارشناس افغان می‌گوید که این مشکل خواهد بود که نیروهای افغان از لحاظ مالی در کوتاه مدت به پای خود ایستاده شود.

به گفته آقای حقیار برعلاوه تأمین صلح و ثبات در افغانستان برای بر طرف ساختن مشکلات متعدد دیگر خود کفایی افغانستان از لحاظ مالی بسیار مهم است اما چنین معلوم نمی‌شود که جهان برای رسیدن به این هدف با افغانستان همکاری صادقانه نماید.

گزارش: جاوید حسن زاده

XS
SM
MD
LG