لینک های دستیابی پذیر

Breaking News
یکشنبه ۲۵ قوس ۱۳۹۷ کابل ۰۳:۵۸

آرمان ملی: کمیسیون انتخابات بر دارالانشاء این کمیسیون نظارت ضعیف دارد


عدم استقلالیت و مدیریت ضعیف در کمیسیون انتخابات و اظهارات اخیر سفیر بریتانیا در مورد خط دیورند موضوعاتی اند که در روزنامه‌های چاپ امروز دوشنبه «۱۵ عقرب ۱۳۹۶» کابل بیشتر مورد توجه قرار گرفته‌اند.

  • آرمان ملی

روزنامه آرمان ملی در صفحه نخست شماره امروز ‌اش نوشته‌است که کمیسیون انتخابات بر دارالانشاء این کمیسیون نظارت ضعیف دارد.

در مطلب از قول مؤسسه دیده‌بان انتخابات و شفافیت افغانستان نوشته‌است، با آن‌که کمیسیون از دارالانشاء نظارت دارد، اما این نظارت عمیق و اساسی نبوده و یکی از دلایل عقب مانی کمیسیون هم همین نظارت ضعیف است.

در ادامه گفته شده که حضور زنان در کمیسیون انتخابات کم است و زمینه افزایش سطح ظرفیت نیز در این کمیسیون برای زنان وجود ندارد.

در ادامه همچنان آمده‌است که در گزارش مؤسسه دیده‌بان انتخابات و شفافیت گفته شده‌ که حکومت و جامعه جهانی باید برای برگزاری انتخابات شفاف اقداماتی را روی دست گیرند و همچنان جلسات کمیسیون در حضور نماینده‌گان احزاب و نهادهای مدنی برگزار شود.

  • مسیر

روزنامه مسیر همچنان در این مورد مطلبی را چاپ نموده‌است و گفته شده که کمیسیون انتخابات مستقل نیست.

در ادامۀ مطلب از قول مؤسسه دیده‌بان انتخابات و شفافیت افغانستان نوشته که از آغاز کار کمیشنران جدید تا حال هیچ کدام اقدام عملی از سوی آنان صورت نگرفته‌است.

در ادامه آمده که احزاب و نهادهای جامعه مدنی از عملکرد کمیسیون رضایت ندارند و کمیسیون معلومات لازم را با مردم شریک نساخته‌است.

  • ویسا

روزنامه ویسا در صفحه اول شماره امروز‌ اش در مورد اظهارات سفیر بریتانیا در افغانستان در مورد خط دیورند نوشته‌است و گفته شده که اظهارات غیر مسئولانه سفیر بریتانیا در کابل در مورد خط دیورند مداخله آشکار در امور افغانستان است.

در ادامه نوشته شده که حکومت باید موقف درستی را در مورد اقدامات پاکستان در امتداد خط دیورند اتخاذ نماید و به جامعه جهانی شکایت کند.

و از آدرس مشرانو جرگه نوشته است که اعضای این جرگه خواهان پی‌گیری جدی این موضوع از سوی حکومت افغانستان اند و گفته‌اند که حکومت افغانستان در برابر این مداخله باید موضع‌گیری جدی داشته باشد و هیچ کشوری حق ندارد تا در مورد خط دیورند تصمیم بگیرد.

  • انیس

روزنامه انیس هم روی همین موضوع مطلبی را نشر نموده و گفته‌است که اظهارات سفیر بریتانیا در مورد خط دیورند مداخله‌جویانه است.

در ادامه مطلب از قول فضل هادی مسلمیار رئیس مشرانو جرگه نوشته شده که اظهارات سفیر بریتانیا در مورد خط دیورند از سوی مردم افغانستان محکوم است و از خاموشی حکومت در این مورد انتقاد کرده‌است.

XS
SM
MD
LG