لینک های دستیابی پذیر

Breaking News
شنبه ۲۸ ميزان ۱۳۹۷ کابل ۰۲:۴۲

باشنده‌گان تخار: جرایم جنایی در این ولایت افزایش یافته‌اند


باشنده‌گان تخار از افزایش جرایم جنایی در این ولایت شکایت می‌کنند.

شماری از باشنده‌گان شهر تالقان مرکز ولایت تخار امروز دوشنبه «۱۵ عقرب ۱۳۹۶» به رادیو آزادی گفتند که در این اواخر در داخل شهر و ولسوالی‌های این ولایت قضایای اختطاف، قتل، دزدی‌های مسلحانه و انواع جرایم جنایی افزایش یافته، اما مقام‌های محلی این ولایت در خصوص تأمین امنیت مردم هیچ توجه نمی‌کنند.

از سوی هم خانواده‌های که از بهر بی‌عدالتی به گونۀ اعتراض‌آمیز در مقابل درب مقام ولایت تخار تجمع شده‌اند، می‌گویند که دو عضو خانواده‌شان از سوی یک تفنگدار غیر مسئول به قتل رسیده، اما قاتل آزادانه گشت و گذار می‌کند و تا هنوز از سوی ارگان‌های امنیتی بازداشت نشده‌است.

این خانواده از حکومت مرکزی می‌خواهد که قاتل را بازداشت و به کیفر اعمالش برساند.

محمد رسول و عمر خان از بسته‌گان مقتول و زهرا خانم مقتول در این مورد به رسانه‌ها چنین گفتند:

"بچه من شالی بریان می‌کرد، همین نفر خدا ناترس رفته یک کودک هفت سال و پسرم که سه طفل دارد و پولیس بود را با فیر کلاشینکوف به قتل رساند. دولت باید قاتل را بگیرد و به جزای اعمال‌اش برساند."

"من از دولت می‌خواهم که همین قاتل ما را بازداشت کرده به ما تسلیم کند و ما خودمان او را می‌کشیم، چرا او را به قتل رساندن دولت باید بازخواست ما را بکند."

"من سه طفل دارم حالا کی سرپرستی آن‌ها را خواهد کرد، ما به کجا برویم دولت باید به داد و فریاد ما برسد و ما از دولت می‌خواهیم که قاتل را بازداشت بکند و به جزای اعمالش برساند."

از جانبِ دیگر عبدالخلیل اسیر سخنگوی قوماندانی امنیه تخار مشکلات این خانواده را تأیید کرده می‌گوید که عاملان قتل دو عضو این خانواده فراری اند، اما پولیس در تلاش بازداشت آنان هستند.

آقای اسیر علاوه کرد که در یک ماه گذشته پولیس تخار بیش از ۱۰ نفر را در پیوند به انواع جرایم جنایی در این ولایت بازداشت نموده‌اند.

عبدالخلیل اسیر
عبدالخلیل اسیر

او گفت:

"پولیس ده‌ها تن از مجرمین را که متهم به قتل، سرقت و بی‌ بندو باری بودند، بازداشت کرده و به ارگا‌ن‌های عدلی و قضایی سپرده‌ و حتی برخی‌شان به محبس فرستاده شده‌اند و این خانم که این ادعا را کرده‌است و امکان دارد که آن شخص همین جرم را انجام داده باشد و فرار کرده باشد، اما پولیس سعی و تلاش خود را آغاز کرده تا قاتل را بازداشت کند."

در این اواخر در داخل شهر و ولسوالی‌های این ولایت قضایای اختطاف، قتل، دزدی‌های مسلحانه و انواع جرایم جنایی افزایش یافته‌اند.

تخار یکی از از ولایت‌های امن در زون شمال‌شرق کشور شمرده می‌شود، اما باشنده‌گان تخار می‌گویند که در چند سال اخیر افراد مسلح غیر مسئول در مرکز و ولسوالی‌های این ولایت افزایش یافته و حضور تفنگداران خودسر در منطقه موجب افزایش انواع جرایم جنایی در سطح این ولایت شده‌است.

باشنده‌گان تخار از حکومت مرکزی و اداره محلی تخار می‌خواهند که هرچه زودتر در خصوص خلع سلاح افراد مسلح غیر مسئول در این ولایت دست به‌کار شوند، تا مردم در یک فضای امن زندگی کنند.

گزارش: اجمل آرین

XS
SM
MD
LG