لینک های دستیابی پذیر

Breaking News
دوشنبه ۱۹ قوس ۱۳۹۷ کابل ۰۵:۱۹

سروی: آزادی انترنت در جهان کاهش یافته‌است


افزایش تلاش کشورها برای دستکاری در اطلاعات در رسانه‌های اجتماعی، دموکراسی را تحت شعاع قرار داده و در مجموع آزادی استفاده از انترنت را، تضعیف نموده‌است.

نهاد حامی حقوق بشر فریدم هاوس در گزارش سالانه خود می‌گوید، دستکاری در انترنت و روش‌های ارائه اطلاعاتی نادرست در سال گذشته، در انتخابات ۱۸ کشور به شمول نفوذ روسیه در پروسه انتخابات ریاست جمهوری ایالات متحده امریکا، نقش مهم را بازی کرده‌است.

فریدم هاوس یا "خانه آزادی" می‌گوید، در کمتر از یک چهارم ۶۵ کشوری‌که مورد ارزیابی فریدم هاوس قرار گرفته مردم به‌طور آزادانه به این خدمات دسترسی دارند.

مایکل ابراموتز رئیس فریدم هاوس در یک اعلامیۀ که در ضمیمۀ این گزارش به نشر رسانده گفته است.

او گفت:

"استفاده از مفسرین و ربات‌های سیاسی برای گسترش تبلیغات دولتی که از سوی روسیه و چین به کار برده می‌شود، اکنون جهانی شده‌است."

تأثیرات در حال گسترش چنین روش‌ها بالای دموکراسی و فعالیت‌های مدنی به‌طور باالقوه تخریب کننده بوده‌است.

به‌گفتۀ رئیس فریدم هاوس، تأثیرات در حال گسترش چنین روش‌ها بالای دموکراسی و فعالیت‌های مدنی به‌طور باالقوه تخریب کننده بوده‌است.

در این گزارش می‌گوید، پس از ایتوپیا و سوریه، چین بدترین ناقض آزادی استفاده از انترنت در میان ۶۵ کشور به شمار می‌رود.

فریدم هاوس می‌افزاید هرچند، آزادی انترنت در ایران و ازبکستان بهبود یافته، اما این کشورها هنوز هم در رده چهارم و ششم کشورهای نقض کننده قرار دارند.

روسیه که در رتبه پانزدهم قرار دارد، با ارتباط ریاکارانه بین تبلیغات دولتی و محدودیت‌های قانونی بالای رسانه‌ها، آزادی انترنت در این کشور را کاهش داده‌است.

این در حالیست که بلاروس برای جلوگیری مخاطبین از دسترسی تصاویر و ویدیوهای زنده، خدمات انترنت تیلیفون و موبایل را متوقف می‌کند.

این کشور در ردۀ هژدهم فهرست سازمان فریدم هاوس قرار دارد.

سنجی کیلی مسئول بخش پروژه انترنت در فریدم هاوس می‌گوید، حکومت‌ها اکنون برای سرکوب مخالفین و پیشبرد اجندای ضد دموکراتیک خود، از رسانه‌های اجتماعی استفاده می‌کنند.

در حالی‌که، حکومت‌ها نظریات مردم محل را هدف قرار می‌دهند، در گزارش گفته شده که تبلیغات روسیه برای نفوذ در انتخابات ریاست جمهوری سال ۲۰۱۶ میلادی امریکا یگانه نمونۀ تلاش‌ها است که خارج از مرزها تأثیرگذار بوده‌است.

گزارش می‌نویسد، استفاده از مفسران، ترول‌ها، ربات‌ها، سایت‌های خبرهای دروغین و رسانه‌های تبلیغاتی در میان تاکتیک‌های اند که توسط رهبران برای افزایش حمایت در میان مردمی خود استفاده می‌کنند و اساساً خود را از سوی مردم تأیید می‌نمایند.

در گزارش گفته شده که آیسلند، استونیا و کانادا در درجه بالای آزادی استفاده از انترنت قرار دارند.

در حالی‌که ایالات متحده امریکا جای پنجم را از آن خود ساخته‌است.

در این گزارش به وضعیت استفاده از انترنت در افغانستان پرداخته نشده‌است.

XS
SM
MD
LG