لینک های دستیابی پذیر

Breaking News
سه شنبه ۲۷ قوس ۱۳۹۷ کابل ۰۷:۲۳

جاوید فیصل: عبدالله جهانیان را قناعت داد تا لانه‎های خارجی تروریستان هدف قرار گیرند


ریاست اجرائیه حکومت وحدت ملی می‎گوید که سفر عبدالله عبدالله به کشورهای امریکا و کانادا پر دستاورد بوده‎است.

این ریاست می‎گوید که سفر آقای عبدالله به امریکا و کانادا کمک می‎کند که نیروهای امنیتی افغان مجهزتر شوند و در کنار آن در از بین بردن لانه‎های تروریستان اقدامات بیشتر صورت گیرد.

جاوید فیصل معاون سخنگوی این ریاست روز پنج‌شنبه «۰۲ قوس ۱۳۹۶» به رادیو آزادی گفت که آقای عبدالله جهانیان را قناعت داده تا لانه‎های تروریستان در بیرون از افغانستان هدف قرار بگیرند.

جاوید فیصل
جاوید فیصل

وی گفت که در جریان این سفر قناعت جامعه جهانی در این زمینه فراهم شده‎است.

فیصل افزود:

"سفر به امریکا و کانادا پر از دستاورد بود، مواردی را که می‎خواستیم قناعت شریکان بین‌المللی خود را به دست آوردیم، به ویژه در زمینۀ از بین بردن لانه‎های تروریستان بیرون از خاک افغانستان. در مجموع این سفر در دراز مدت و کوتاه مدت کمک می‎کند که ما نه‌تنها به‌خاطر امنیت افغانستان کار کنیم بلکه تجهیزات بیشتر را به نیروهای امنیتی افغان کسب کنیم و نتیجه اقدامات علیه لانه‎های تروریستان را به دست بیاوریم."

این در حالیست که عبدالله عبدالله رئیس اجرائیه حکومت هفته گذشته به امریکا و کانادا رفته بود و در سخنرانی‌اش در نشست مجمع عمومی سازمان ملل‌متحد از دستاوردها و برنامه‎های اقتصادی حکومت وحدت ملی افغانستان و مبارزه قوای امنیتی افغان در برابر تروریزم و شورشیان مسلح یادآوری کرد.

ریاست اجرائیه می‎گوید که آقای عبدالله همچنان با مایک پنس معاون رئیس جمهور، جیمز متیس وزیر دفاع و مک‌مستر مشاور امنیت ملی امریکا در مورد روابط دو جانبه کابل واشنگتن، صلح و تجهیز کردن نیروهای امنیتی افغان دیدار و گفت‌وگو کرده‎است.

آقای فیصل گفت که رئیس اجرائیه در نشست جهانی امنیتی هیلفکس در کانادا در مورد بازی دوگانه پاکستان صحبت کرد و با وزیر دفاع کانادا و ینس ستولتنبرک منشی عمومی ناتو ملاقات‎های مفید داشته‎است.

از سوی هم شماری از اعضای ولسی جرگه این‌گونه سفرها را مفید می‎خواند، اما می‎گویند که جهان می‎داند که افغان‎ها به‌خاطر جامعه جهانی قربانی می‎دهند و به تعهدات‌شان پابند هستند.

صالح محمد صالح یک عضو کمیسیون امنیت داخلی این جرگه به رادیو آزادی گفت:

"جهان این‌جا حضور دارند، استخبارات فعال است، جامعه جهانی قانع است که افغان به‌خاطر جهان قربانی می‎دهد. آن‎ها به تعهدات خویش که در قسمت تأمین امنیت افغانستان کرده‌اند، پابند هستند."

ریاست اجرائیه می‎گوید که قرار است عبدالله عبدالله در اول دسمبر سال روان میلادی به نشست سالانه سازمان همکاری‎های شانگهای در شهر تفریحی سوچی روسیه برگزار می‎شود، شرکت کند.

اعضای ولسی جرگه می‎گویند که رئیس اجرائیه باید در این سفر اش حمایت کشورهای عضو سازمان همکاری‎های شانگهای در زمینه مبارزه با تروریزم را به دست بیاورد.

گزارش: نورالله شایان

XS
SM
MD
LG