لینک های دستیابی پذیر

Breaking News
چهارشنبه ۲۵ ميزان ۱۳۹۷ کابل ۰۱:۰۰

تبصرۀ روزنامه‌های چاپ کابل در مورد مبارزۀ مشترک با تروریزم در افغانستان


افغانستان و مبارزه مشترک با تروریزم در این‌کشور از مهمترین عناوین روزنامه‌های چاپ امروز کابل است.

"انیس"

روزنامۀ دولتی انیس سرمقاله‌ اش‌را به تأکید رؤسای جمهور امریکا و روسیه در امر مبارزه با تروریزم اختصاص داده‌است.

سرمقاله نویس گفته‌است که ولادیمیر پوتین رئیس جمهور روسیه در یک تماس تیلیفونی با دونالد ترامپ رئیس جمهور امریکا در مورد مبارزه جدی در برابر تروریزم به‌خصوص داعش و گروه طالبان صحبت کرده‌است.

سر مقاله نویس نوشته‌است که ترامپ و پوتین در حالی از ادامه و جدیت مبارزه در برابر تروریزم سخن زده‌اند که رهبران حکومت افغانستان همواره در نشست‌های بین المللی اجماع منطقه‌ای و جهانی در زمینه مبارزه با تروریزم را مهم خوانده‌اند.

"آرمان ملی"

روزنامۀ آرمان ملی در سرمقاله‌اش گفته‌است که رئیس جمهور امریکا از طریق ویدیو کنفرانس با نیرو های امریکایی در افغانستان گفته‌است که پس از اعلام استراتژی جدید امریکا برای این‌کشور در میدان‌های جنگ پیشرفت‌های مهمی دیده می‌شود.

سرمقاله نویس به نقل از دونالد ترامپ می‌گوید که راه موفقیت در برابر تروریزم در افغانستان هموار شده و با دادن صلاحیت‌های بیشتر به نیرو های هوایی امریکا جنگ علیه تروریزم پایان خواهد یافت.

اما سرمقاله نویس این را قابل تأمل خوانده‌است که پاکستان با فشار های امریکا باز هم به حمایت‌اش از گروه‌های تروریستی ادامه می‌دهد.

به باور سرمقاله نویس تا زمانی‌که لانه‌‌های تروریزم در پاکستان از بین نرود و آن‌کشور از حمایت تروریزم دست نکشد، فکر نمی‌شود که استراتژی جدید امریکا از راه جنگ نتیجه مطلوب داشته باشد.

"ویسا"

روزنامه ویسا در مطلبی نوشته‌است که قوماندان عمومی نیرو های بین المللی در افغانستان گفته‌است که در جنگ در این کشور پیشرفتی صورت نگرفته‌است.

نویسندۀ مطلب به اظهارات جان نیکلسن که در مصاحبه با تلویزیون "این،بی،سی" بیان داشته گفته‌است که حدود سه ماه از اعلان استراتژی جدید امریکا برای افغانستان می‌گذرد اما تا حالا در وضعیت جنگ کدام تغییری به نظر نمی‌رسد.

اما در مطلب به نقل از جنرال نیکلسن همچنان آمده‌است که صلاحیت‌های بیشتری به نیرو های خارجی در افغانستان داده شده و این اقدام وضعیت جنگ در این کشور را تغییر خواهد داد.

نسیم شفق

XS
SM
MD
LG